Սուրեն Կարայանի գլխավորած պատվիրակությունը Սիրիայում մի շարք հանդիպումներ է ունեցել
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանի գլխավորած պատվիրակությանը նախօրեին ընդունել է Սիրիայի Արաբական Հանրապետության (ՍԱՀ) էկոնոմիկայի և արտաքին առևտրի նախարար Մուհամմադ Սամեր Խալիլը:
Հանդիպմանը կողմերը քննարկել են գործնական մի շարք քայլեր երկու պետությունների միջև տարբեր ոլորտներում տնտեսական փոխգործակցությունն աշխուժացնելու նպատակով, ինչպես նաև մտքեր են փոխանակել Սիրիայի վերականգնման ծրագրերում Հայաստանի հնարավոր մասնակցության վերաբերյալ:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել երկու նախարարություներում ստեղծել մասնագիտացված խմբեր, որոնք կաշխատեն ծրագրերի նախագծման վրա: Արդյունավետ առևտրատնտեսական գործակցությանը նպաստելու համար կողմերը համաձայնել են փոխանակել ապրանքների և արտադրանքի ցուցակները, որոնք առավել մեծ պահանջարկ ունեն երկու երկրների սպառողական շուկաներում: Կողմերը նաև պայմանավորվել են Դամասկոսում և Երևանում անցկացնել Սիրիայի և Հայաստանի արդյունաբերական և զբոսաշրջային շաբաթներ:
ՀՀ պատվիրակությունը հանդիպել է նաև Սիրիայի Արաբական Հանրապետության զբոսաշրջության նախարար Բուշր Յազջիի հետ: Հանդիպմանը քննարկվել են զբոսաշրջության ոլորտում երկու երկրների համագործակցությունն աշխուժացնելու հնարավորությունները:
Նախարար Յազջին նշել է, որ չնայած ահաբեկչական պատերազմի հետևանքով զբոսաշրջության անկմանը՝ Սիրիան ակտիվ աշխատանքներ է իրականացնում ոլորտի վերականգնման ուղղությամբ և ակնկալում է բարեկամ երկրների, հատկապես Հայաստանի հետ տուրիստական փոխայցելությունների աշխուժացում: Կողմերը համակարծիք էին, որ զբոսաշրջության ոլորտը զարգացնեու համար առկա են բարենպաստ նախապայմաններ, մասնավորապես՝ ընթացիկ տարվա հունիսի 28-ից գոծող Դամասկոս-Երևան չվերթը:
Ընդլայնված կազմով ՀՀ և ՍԱՀ պատվիրակությունների նիստում Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանը ներկայացրել է Հայաստանի զբոսաշրջության ոլորտը, ինչպես նաև ուրվագծել այդ բնագավառում երկկողմ համագործակցության հեռանկարները:
Նիստի ընթացքում ՀՀ պատվիրակությանը ցուցադրվել են Սիրիայի զբոսաշրջության շրջանների մասին կարճ տեսահոլովակներ:
Նախարար Սուրեն Կարայանը հանդիպել է Դամասկոսի Հայ առաքելական թեմի առաջնորդ Արմաշ արքիեպիսկոպոս Նալբանդյանի և Դամասկոսի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Նախարարը համայնքի ներկայացուցիչներին տեղեկացրել է Սիրիա կատարած այցի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների և տարբեր պաշտոնյաների հետ տեղի ունեցած քննարկումների արդյունքների մասին: Նա նշել է, որ ուրվագծվել են նախադրյալներ՝ ստեղծելու համատեղ արտադրություններ և սիրիացի գործարարներին հնարավորություն ընձեռելու, Հայաստանում արտադրություն ծավալելով, մուտք գործել ԵԱՏՄ և ԵՄ շուկաներ: Ջերմ և անմիջական մթնոլորտում նախարարը ներկաների հետ քննարկել է համայնքի խնդիրները, ինչպես նաև պատասխանել է դամասկոսահայությանը հուզող հարցերին:
Սիրիա կատարած այցի շրջանակներում Հայաստանի պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել նաև ՍԱՀ ներդրումների հիմնարկությունում և Սիրիայի առևտրաարդյունաբերական պալատում:

The Minister of Economy and Foreign Trade of the Syrian Arab Republic Mohammad Samer al-Khalil received the Armenian delegation headed by the Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan.
During the meeting the parties discussed a number of practical steps to boost the economic cooperation between the two states in various fields, as well as exchanged views on the possible participation of Armenia in the Syrian reconstruction programs.
An arrangement has been reached to create specialized groups in both ministries that will work on projects. In order to promote effective trade and economic cooperation, the parties agreed to exchange lists of great demanded goods and products of the consumer markets of two countries. The parties also agreed to hold Syrian and Armenian industrial and tourism weeks in Damascus and Yerevan.
The Armenian delegation also hold meeting with the Minister of Tourism of the Syrian Arab Republic Bishr Yazigi. During the meeting the sides discussed opportunities for boosting bilateral cooperation in tourism.
The Minister Yazigi noted that despite the downturn in tourism because of the terrorist war, Syria is actively working towards restoring the sector and expects the intensification of mutual visits of friendly countries, especially Armenia. The sides agreed that there are favorable preconditions for the development of tourism sector, particularly, with the launch of Damascus-Yerevan flights from June 28, 2017.
During the session of the delegations of Armenia and Syria, the Chairperson of the State Committee for Tourism of the Ministry of Economic Development and Investments of RA Zarmine Zeitountsian represented the tourism sector of Armenia, as well as outlined the prospects of bilateral cooperation in this sector.
During the meeting, short videos about Syrian tourism regions have been shown to the Armenian delegation.
Minister Suren Karayan met Primate of the Armenian Church in Damascus, Bishop Armash Nalbandian and representatives of the Armenian community. The Minister informed the community representatives about the arrangements reached during the visit to Syria and results of discussions with various officials. He pointed out that prerequisites are being drafted to create joint productions and enable the Syrian businessmen engage in productions in Armenia and enter EU and EAEU markets. The Minister discussed with the problems of the community, as well as answered to the questions of the Armenians in Damascus.
Within the framework of the visit to Syria, the Armenian delegation also had meetings with the SAR Investment Agency and the Syrian Chamber of Commerce and Industry.