Նոյեմբերի 18-ին Երևանում կայացել է Որակի համաշխարհային օրվան նվիրված միջոցառում, որը կազմակերպվել է ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության Ստանդարտների ազգային ինստիտուտի նախաձեռնությամբ՝ Համազգային վստահության խորհրդի հետ համատեղ։
Միջոցառմանը մասնակցել են Հայաստանի որակյալ արտադրանքով աչքի ընկնող և սպառողների վստահությունը վայելող մի շարք կազմակերպություններ։ Հանդիսությանը ներկա էին Հայաստանի պետական մարմինների և գործարար համայնքի ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև արտասահմանյան հյուրեր, մասնավորապես՝ Ռուսաստանի արտադրողների և արդյունաբերողների միության, Ռուսաստանի որակի կազմակերպության, Եվրոպական որակի կազմակերպության ներկայացուցիչները։
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանի անունից բացման խոսքով հանդես է եկել նախարարի տեղակալ Էմիլ Տարասյանը։ Ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին, նա նշել է․ «Այսօր ամբողջ աշխարհում մրցունակ տնտեսության զարգացման համար կարևոր նախապայման է որակի ժամանակակից ենթակառուցվածքների առկայությունն ու կիրառումը, ինչը թույլ է տալիս ապահովել արտադրանքի ու ծառայությունների համապատասխանությունը ինչպես առկա պարտադիր պահանջներին, այնպես էլ մրցակցային շուկայի պահանջներին՝ պաշտպանելով սպառողների ու տնտեսավարող սուբյեկտների շահերը և նպաստելով արտադրանքի ու ծառայությունների համապատասխան որակի պահպանմանը»։ Նախարարի տեղակալի խոսքով՝ Հայաստանում գործուն քայլեր են իրականացվում էլեկտրոնային հավատարմագրման համակարգի ներդրման ուղղությամբ, ինչը կապահովի համապատասխանության գնահատման մարմնինների էլեկտրոնային եղանակով հավատարմագրման իրականացումը, սերտիֆիկացման մարմինների և փորձարկման լաբորատորիաների ավտոմատացումը, ինչպես նաև միասնական ռեեստրների վարման աշխատանքները։ Էմիլ Տարասյանը հավելել է, որ աշխատանքներ են իրականացվում նաև չափագիտական էտալոնային բազան արդիականացնելու ուղղությամբ՝ համալրելով չափագիտական լաբորատորիանները, միաջազգային չափանիշներին համապատասխան և հետևելիություն ապահովող, նորագույն էտալոններով։
Միջոցառման ընթացքում միջազգային և տեղական մասնագետները ելույթ են ունեցել «Հաջողակ բիզնեսի մենեջմենթ» և «Արտադրանքի որակի խնդիրները և որակի կառավարումը» թեմաներով։ Կազմակերպիչների կողմից որակյալ արտադրանք թողարկող տնտեսվարողներին հանձնվել են մրցանականեր։
Որակի համաշխարհային օրն ամենամյա միջոցառում է, որը կազմակերպվում է աշխարհի մի շարք երկրներում։ Այս օրվա հիմնադրման նախաձեռնողը եղել է Որակի եվրոպական կազմակերպությունը՝ ՄԱԿ-ի աջակցությամբ: Որակի համաշխարհային օրը պաշտոնապես նշվում է 1990 թվականից։ Օրվա նպատակն է ընդգծել որակյալ արտադրանքի և ծառայությունների կարևորությունը:

On November 18, an event dedicated to the World Quality Day was held in Yerevan, organized by the National Institute of Standards of the Ministry of Economic Development and Investments of RA, jointly with the National Confidence Council.
The event was attended by a number of Armenian companies of high quality products. The representatives of state bodies and business community of Armenia, as well as foreign guests, representatives of the Russian Union of Manufacturers, the Russian Quality Organization and the European Quality Organization were present at the ceremony.
Deputy Minister of Economic Development and Investments of RA Emil Tarasyan delivered an opening speech on behalf of the Minister of Economic Development and Investments Suren Karayan. Greeting the participants, Emil Tarasyan mentioned, “Today, the availability and application of modern quality infrastructure is an important prerequisite for the development of a competitive economy all over the world. In Armenia, effective steps are being taken to introduce an electronic accreditation system that will provide accreditation of conformity assessment bodies, electronic certification bodies and automation of test laboratories, as well as unified registry maintenance.” Emil Tarasyan added that activity is also being carried out to upgrade the metrological reference base, adding metrology laboratories to new standards and compliance with international standards.
During the event, international and local experts delivered a lecture on "Successful Business Management" and "Product Quality Issues and Quality Management".
World Quality Day is an annual event organized in a number of countries worldwide. The initiator of this day was the European Quality Organization with the support of the UN. World Quality Day is officially celebrated since 1990. The purpose of the day is to stress the importance of quality products and services.