Քայլեր Հայաստանում փոքր բաժնետերերի շահերի պաշտպանության ուղղությամբ
ՀՀ Կառավարությունը նոյեմբերի 23-ին կայացած նիստի ժամանակ հավանություն է տրվել ««Բաժնետիրական ընկերությունների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին։
Օրենքի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է բաժնետիրական ընկերություններում կորպորատիվ կառավարման առավել արդիական սկզբունքների ներդրման անհրաժեշտությամբ՝ շեշտադրելով հատկապես բաժնետիրական ընկերությունների կառավարման գործընթացի թափանցիկությանն առնչվող հարցերը։
Նախագծով առաջարկվել է 3 փոփոխություն, մասնավորապես.
1. Ընկերության փոխկապակցված անձինք պարտավոր են ընկերության գործադիր մարմնին կամ կանոնադրությամբ սահմանված այլ մարմնի մինչև գործարքի կնքումը տրամադրել տեղեկատվություն փոխկապակցվածությանն առնչվող առավել մանրամասն տեղեկատվություն։
Ներկայումս վերջիններս պարտավոր են նշել միայն, որ իրենք հանդիսանում են գործարքի կողմ, միջնորդ կամ ներկայացուցիչ՝ առանց պարզաբանելու փոխկապակցվածության մանրամասները։
2. Խորհրդի անդամների ռեեստրում պետք է ներառվեն տեղեկություններ նաև ընկերության խորհրդի անդամի՝ այլ ընկերությունում զբաղեցրած պաշտոնում իրավունքների և պարտականությունների վերաբերյալ, ինչը կապահովի ընկերության գործարքներում շահագրգռվածության առկայության բացահայտման առավել լայն հնարավորություն։
Ներկայումս միայն նշվում են տեղեկություններ այն ընկերության մասին, որում ընկերության խորհրդի անդամը զբաղեցնում է պաշտոն՝ առանց հստակեցնելու նրա գործառույթները։
3. Արգելել բաց բաժնետիրական ընկերություններում (50 և ավել բաժնետեր ունեցող) խորհրդի նախագահի և տնօրենի (գլխավոր տնօրենի) պաշտոնների համատեղումը։ Կարգավորումը թույլ կտա ԲԲԸ-ներում հնարավորինս արդյունավետ օգտագործել այդ պաշտոնների առանձնահատկություններից բխող շահերի բախումը։
Ներկայումս նշված սահմանափակումը տարածվում է 500-ից ավել բաժնետեր ունեցող ընկերությունների վրա։
Թվարկված փոփոխությունների արդյունքում բաժնետիրական ընկերությունների կառավարման գործընթացի թափանցիկության ակնկալվող բարձրացման շնորհիվ հնարավոր է, որ արձանագրվի Համաշխարհային բանկի «Գործարարությամբ զբաղվելը» զեկույցում «Փոքր ներդրողների (բաժնետերերի) պաշտպանություն» ցուցիչով Հայաստանի դիրքի բարելավում։

Steps to the Protection of Small Shareholders' Interests in Armenia
On November 23, during the sitting of the Government of the Republic of Armenia, the draft law on “Making Amendments and Additions to the Law on Joint-Stock Companies of RA” has been approved.
The necessity of adopting the law is conditioned by the necessity of introducing more up-to-date corporate governance principles in joint-stock companies, focusing particularly on issues related to the transparency of the corporate governance process.
The draft suggests three amendments, in particular:
1. Affiliated persons of the Company are obliged to provide information to the executive body of the company or other body, as defined by the charter before the conclusion of the transaction, more detailed information on interconnection.
2. The registry of board members should also include information on the rights and responsibilities of a member of the board of directors on position in another company, which will provide a wider opportunity to disclose the company's interest in transactions.
3. Forbid the combination of positions of board chairman and director (director general) in open joint-stock companies (with 50 and more shareholders); The regulation will allow the OJSCs to effectively use the clash of interests arising from the peculiarities of these positions.
As a result of these changes, due to the expected increase in the transparency of the corporate governance process, the improvement of Armenia's position through the "Protection of Small Investors" in the World Bank's “Doing Business” report is possible.