Դեկտեմբերի 5-ին «Ֆիլիպ Մորրիս Արմենիա» ընկերությունը փոխըմբռնման հուշագրեր է ստորագրել Երևանի պետական համալսարանի (ԵՊՀ) և Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանի (ՀԱՊՀ) հետ:
Ըստ Երևանի պետական համալսարանի հետ ստորագրված հուշագրի` «Ֆիլիպ Մորրիսը» կաջակցի համալսարանում կրթական և հետազոտական ծրագրերին, իսկ Պոլիտեխնիկական համալսարանի հետ կնքված հուշագրի համաձայն, ընկերությունը նախատեսում է համալսարանի տարածքում հիմնել գիտահետազոտական կենտրոն:
Հիշեցնենք, որ ընթացիկ տարվա մարտի 2-ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը և «Ֆիլիպ Մորիս Ինթերնեյշնլ Մենեջմենթ Էս Էյ» ընկերության Արևելյան Եվրոպայի, Միջին Արևելքի և Աֆրիկայի տարածաշրջանի և «Ֆիլիպ Մորիս Ինթերնեյշնլի Դյութի Ֆրի»-ի նախագահ Դրագո Ազինովիչը ՀՀ կառավարությունում ստորագրել են փոխըմբռնման շրջանակային հուշագիր: Հուշագրով նախատեսված էր Հայաստանում ստեղծել հետազոտությունների և մշակումների ինովացիոն հաբ։ Կառույցի գործունեությունը պետք է իրականացվի երկու հիմնական ուղղությամբ՝ հետազոտություն և նորարարություն ու կրթական ծրագրեր։
Այսպիսով, Հայաստանի երկու համալսարանների՝ «Ֆիլիպ Մորրիս Արմենիա» ընկերության հետ հուշագրերի ստորագրմամբ տրվել է վերը նշված ուղղություններով փոխգործակցության մեկնարկը:
Հուշագրերի ստորագրմանը ներկա էր ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Էմիլ Տարասյանը:
Հուշագրերի ստորագրման արարողություններին մասնակցել են ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը, ՀԱՊՀ ռեկտոր Ոստանիկ Մարուխյանը, համալսարանների ղեկավար կազմը, «Ֆիլիպ Մորրիս Արմենիա» ընկերության գլխավոր տնօրեն Նատալիա Մայորովան, ընկերության արտադրանքի հետազոտության և մտավոր սեփականության գծով տնօրեն Լուկա Ռոսսին, տեխնոլոգիական հարցերով կառավարիչ Ռիկարդո Ռիվա Ռեջիորին, կորպորատիվ հարցերով կառավարիչ Վահե Դանիելյանը, IBM նորարարական լուծումների ու տեխնոլոգիաների կենտրոնի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը:

On December 5, “Philip Morris Armenia” company signed a Memorandum of Understanding with Yerevan State University (YSU) and National Polytechnic University of Armenia (NPUA).
According to the Memorandum signed between Philip Morris Armenia and Yerevan State University, Philip Morris Armenia will support the University's educational and research programs, and according to the Memorandum signed between Philip Morris Armenia and National Polytechnic University of Armenia, the company plans to establish a research center in the area of the university.
On March 2, a framework memorandum of understanding was signed between the Ministry of Economic Development and Investments of the Republic of Armenia and Philip Morris International Management SA by the Minister of Economic Development and Investments of the Republic of Armenia Suren Karayan and Philip Morris International Management SA Eastern Europe, Middle East and Africa and Phillip Morris International Duty Free President Drago Azinovich.
The creation of research and development innovation hub in Armenia was intended by the Memorandum. So with the signing of the Memorandums of Philip Morris Armenia with the two Armenian universities, the start of cooperation in the above mentioned directions has been given.
The signing ceremony has been attended by the Deputy Minister of Economic Development and Investments of RA Emil Tarasyan, YSU Rector Aram Simonyan, NPUA Rector Vostanik Marukhyan, General Manager of Phillip Morris Armenia Natalia Mayorova, Director of IBM Innovative Solutions and Technologies Center Bagrat Yengibaryan, etc.