Դեկտեմբերի 15-ին, ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի ներկայությամբ, տրվել է «Մեղրի» ազատ տնտեսական գոտու (ԱՏԳ) գործունեության պաշտոնական մեկնարկը։
Պաշտոնական բացման արարողության ժամանակ կնքվել են մի շարք փաստաթղթեր: Մասնավորապես՝ Ազատ տնտեսական գոտու կազմակերպման վերաբերյալ պայմանագիր է կնքվել Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության և «Մեղրի ազատ տնտեսական գոտի» փակ բաժնետիրական ընկերության միջև: Փաստաթուղթը ստորագրել են նախարար Սուրեն Կարայանը և «Մեղրի» ԱՏԳ ՓԲԸ տնօրեն Աշոտ Զարբաբյանը:
Համագործակցության հուշագրեր են կնքվել նաև «Մեղրի» ԱՏԳ ՓԲԸ-ի և «Հայհիդրոէներգանախագիծ» ՓԲԸ-ի միջև (փաստաթուղթը ստորագրել են Աշոտ Զարբաբյանը/տնօրեն և Արգամ Ջուլհակյանը/գլխավոր տնօրեն), «Մեղրի» ԱՏԳ ՓԲԸ–ի և «Արման ընդ պարտնյոր» ՍՊԸ-ի («Այս Հաուս» խումբ) միջև (փաստաթուղթը ստորագրել են Աշոտ Զարբաբյանը/տնօրեն և Արթուր Մուրադյանը/տնօրեն), «Մեղրի» ԱՏԳ ՓԲԸ-ի և Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության առևտրային ներկայացուցչության միջև (փաստաթուղթը ստորագրել են Աշոտ Զարբաբյանը/տնօրեն և ՌԴ առևտրային ներկայացուցիչ Անդրեյ Բաբկոն):
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանի խոսքով, Մեղրիում ազատ տնտեսական գոտու բացումը նշանակալի իրադարձություն է, քանի որ այն կնպաստի մեր երկրի տարածքային համաչափ զարգացմանը, ազգային տնտեսության գլոբալ մրցունակության բարձրացմանը, մրցունակ արտադրանքի թողարկմանը, օտարերկրյա ներդրումների ներգրավմանը, երկրի ներդրումային գրավչության բարձրացմանը, արտահանման ուղղվածություն ունեցող արտադրանքի ստեղծմանը, արտահանման ծավալների ավելացմանը, ինչպես նաև Հայաստանի արտաքին տնտեսական քաղաքականության ձեռքբերումների առավել արդյունավետ օգտագործմանը՝ հօգուտ երկրի կայուն տնտեսական զարգացման ապահովման:
«Մեղրիում ազատ տնտեսական գոտու ստեղծումը կարևորվում է նաև նրանով, որ այն բացվում է Իրանի հետ սահմանագծին, ինչը լրացուցիչ խթան կհանդիսանա երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական հարաբերությունների ակտիվացմանը, իրանական կապիտալով ընկերությունների ներգրավմանը՝ ամրապնդելով ներկայումս առկա սերտ համագործակցությունը։
Ի տարբերություն ներկայումս գործող երկու ազատ տնտեսական գոտիների, այս ազատ տնտեսական գոտին ունենալու է ոլորտային մեծ ընդգրկվածություն՝ ներառելով գյուղատնտեսության, մշակող արդյունաբերության, առևտրի, փոխադրումների և պահեստային տնտեսության, զբոսաշրջության և այլ ոլորտները», - ասել է նախարար Սուրեն Կարայանը։
Հիշեցնենք, որ «Մեղրի» ազատ տնտեսական գոտին ստեղծվել է Հայաստանի կառավարության նախաձեռնությամբ: Գոտու կազմակերպիչ է ճանաչվել պետության կողմից ստեղծված «Մեղրի ազատ տնտեսական գոտի» ՓԲԸ-ն։ «Մեղրի» ազատ տնտեսական գոտու կառուցումը նախատեսված է իրականացնել երկու փուլով:
Առաջին փուլով պետք է ստեղծվեին նվազագույն անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներ և նախապայմաններ ԱՏԳ-ն գործարկելու և ԱՏԳ-ում գործունեություն ծավալելու հետաքրքրություն ունեցող ընկերությունների հետ տեղում աշխատանքները կազմակերպելու համար, ինչն արդեն իսկ իրականացվել է:
Երկրորդ փուլով նախատեսվում է ԱՏԳ գործունեության, ենթակառուցվածքների ընդլայնում, տարածքի հավելյալ ավելացում 70 հեկտարով՝ այսպիսով ստեղծելով նախապայմաններ շահութաբեր բիզնես գործունեություն ծավալելու համար: Վերոնշյալ տարածքի շուրջ 50 հեկտարը կհատկացվի շահագործողներին՝ իրենց գործունեությունը կազմակերպելու համար, 10 հեկտարը՝ լոգիստիկ-պահեստային տարածքների, մնացած տարածքները նախատեսված են գրասենյակային և այլ ծառայությունների համար։
Ազատ տնտեսական գոտու հնարավորությունները լավագույնս օգտագործելու համար, թույլատրվել է ոլորտային լայն ընդգրկվածություն՝ ներառյալ գյուղատնտեսության, մշակող արդյունաբերության, առևտրի, փոխադրումների և պահեստային տնտեսության, զբոսաշրջության և այլ ոլորտները։
Ազատ տնտեսական գոտու գործունեության արդյունքում առաջիկա տարիներին նախատեսվում է ներգրավել 50-70 շահագործող ընկերություններ, որոնք կիրականացնեն շուրջ 100-130 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրումներ, կստեղծեն շուրջ 1500 նոր աշխատատեղեր և կարտահանեն շուրջ 250 մլն ԱՄՆ դոլարի ապրանքներ և ծառայություններ։
Իրանի հետ սահմանակից տարածքում գործող ազատ տնտեսական գոտին, հաշվի առնելով աշխարհագրական դիրքը, առևտրային և լոգիստիկ հնարավորությունները, ինչպես նաև Հայաստանի բազմավեկտոր առևտրային արտոնյալ ռեժիմները, կամուրջ կհանդիսանա Իրանի, ԵԱՏՄ և ԵՄ երկրների միջև։ Բացի այդ, «Մեղրի» ԱՏԳ-ն կնպաստի ոչ միայն Սյունիքի մարզի սոցիալ-տնտեսական խնդիրների լուծմանը, այլև Հայաստան արտասահմանյան կապիտալի ներհոսքին, Իրանի հետ տնտեսական կապերի ամրապնդմանը, ԵԱՏՄ անդամակցության, ԵՄ հետ առկա հարաբերությունների և ներուժի առավել արդյունավետ օգտագործմանը:

On December 15, “Meghri” Free Economic Zone (FEZ) officially launched its activity in the presence of the Prime Minister of the Republic of Armenia Karen Karapetyan.
A number of documents have been signed during the official opening ceremony. Particularly, an agreement has been signed between the Ministry of Economic Development and Investments of the Republic of Armenia and “Meghri” Free Economic Zone CJSC for the organization of the FEZ. The document has been signed by the Minister Suren Karayan and Director of “Meghri” FEZ CJSC Ashot Zarbabyan.
According to the Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan, the opening of the free economic zone in Meghri is a significant event as it will contribute to the balanced development of our country, the global competitiveness of the national economy, the release of competitive products, attraction of foreign investments, increase of investment attractiveness of the country, creation of export-oriented products, increase of export volumes, as well as more effective use of Armenia's foreign economic policy achievements in favor of sustainable economic development of the country.
“Establishment of a free economic zone in Meghri is also important because it is being opened next to the border with Iran, which will give an additional impulse to the activation of trade and economic relations between the two countries, involving companies with Iranian capital, strengthening existing close cooperation. Unlike current two free economic zones, this free economic zone will have a large sectoral scope including agriculture, processing industry, trade, transportation, tourism and other spheres,” said Suren Karayan.
“Meghri” the free economic zone was created on the initiative of the Government of Armenia. “Meghri” Free Economic Zone CJSC created by the state has been recognized as the organizer of the economic zone.
For the best use of the Free Economic Zone opportunities, multisectoral access has been permitted, including agriculture, processing industry, trade, transportation and storage, tourism and other areas.
As a result of the free economic zone activity, 50-70 operating companies are expected to be involved in the coming years, which will invest about 100-130 million USD, create about 1,500 new workplaces and export goods and services of about 250 million USD amount.
Taking into consideration the geographical location, trade and logistics capabilities, as well as Armenia's multi-vector trade regimes, the free economic zone on the border with Iran will become a bridge between Iran, the EAEU and the EU. Besides, “Meghri” FEZ will contribute not only to solving social and economic problems of Syunik Region, but also to Armenia's foreign capital inflow, strengthening of economic ties with Iran, the more effective use of relations and potential with EAEU and EU.