Հունվարի 19-ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Հովհաննես Ազիզյանն ընդունել է Ճապոնիայի միջազգային համագործակցության գործակալության (ՃՄՀԳ/JICA) Կովկասի, Արևելյան և Կենտրոնական Ասիայի դեպարտամենտի Կենտրոնական Ասիայի և Կովկասի վարիչ Հաջիմե Տանիգիչիի գլխավորած պատվիրակությանը։
Ողջունելով հյուրերին՝ Հովհաննես Ազիզյանը կարևորել է ՃՄՀԳ կողմից հայկական ՓՄՁ-ներին հատկացվող արտոնություններն ու աջակցությունը և հավելել, որ թեև հայկական ապրանքների արտահանման ծավալներն աճել են, սակայն այս ուղղությամբ կա դեռևս չիրացված ներուժ։
Հայաստանի և ՃՄՀԳ միջև համագործակցության խորացման շրջանակներում՝ Հովհաննես Ազիզյանը հյուրերին է ներկայացրել Հայաստանի ներդրումային գրավչությունները, պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության մեխանիզմներն ու գործիքակազմը, «Մեղրի» ԱՏԳ-ում գործունեություն ծավալելու առավելությունները, ինչպես նաև Համահայկական ներդրումային ֆոնդի ծրագրերը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն ընդգծել են զբոսաշրջության ոլորտում փոխգործակցության խորացման կարևորությունը որպես երկու երկրների միջև համագործակցության կարևոր խթան։
Ճապոնիայի միջազգային համագործակցության գործակալության Կովկասի, Արևելյան և Կենտրոնական Ասիայի դեպարտամենտի Կենտրոնական Ասիայի և Կովկասի վարիչ Հաջիմե Տանիգիչին գոհունակությամբ ընդծել է, որ Հայաստանի և ՃՄՀԳ-ի համատեղ ծրագրերը հաջողությամբ են իրականացվել և ներկայացրել է գործակալության տարածաշրջանային քաղաքականության ծրագրերը։
Ճապոնական կողմի հետ քննարկվել է նաև հայկական շուկայում ճապոնական ընկերությունների ներկայացվածության հարցը և այս ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքը։
Հանդիպման ավարտին ընդգծվել է JICA-ի կողմից Հայաստանի վերաբերյալ գովազդա-տեղեկատվական նյութերի (բրոշյուրներ, քարտեզներ, տեսանյութեր և այլն) ճապոներեն թարգմանության կարևորությունը` ընթացիկ տարվա ապրիլին Ճապոնիայում կայանալիք ցուցահանդեսներին և այլ միջոցառումներին Հայաստանը ներկայացնելու նպատակով:

On January 19, the Deputy Minister of Economic Development and Investments of RA Hovhannes Azizyan received the delegation headed by the Director of Central Asia and the Caucasus Division of the Japan International Cooperation Agency (JICA) Hajime Taniguchi.
Greeting the guests, Hovhannes Azizyan stressed the importance of the benefits and support provided by the JICA to the Armenian SMEs and added that despite the fact that the export volumes of the Armenian goods has increased, there is still unrealized potential in this direction.
Hovhannes Azizyan represented the investment attractiveness of Armenia, mechanisms and instruments of public-private partnership, the advantages of operating in “Meghri” FEZ, as well as Pan-Armenian Investment Fund projects.
During the meeting, the sides underlined the importance of deepening cooperation in the tourism sector as an important impulse for cooperation between the two countries.
The Director of Central Asia and the Caucasus Division of the Japan International Cooperation Agency Hajime Taniguchi noted with satisfaction that joint programs of JICA with Armenia have been successfully implemented and represented the agency's regional policy programs.
The issue of representation of Japanese companies in the Armenian market and the activity carried out in this direction was also discussed with the Japanese side.