Ուղեցույցներ արտահանողի համար
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունը տնտեսվարողների համար մշակել է ուղեցույցներ (Հուշաթերթ արտահանողի համար), որոնք պարունակում են արդիական և համապարփակ տեղեկատվություն արտահանման հետաքրքրություն ներկայացող շուկայի, ներմուծման կարգավորման, պայմանագրային հարաբերությունների, առկա սահմանափակումների և առանձնահատկությունների վերաբերյալ՝ սեփական արտադրանքը և արտադրական գործընթացն արտաքին շուկաների պահանջներին համապատասխանեցնելու նպատակով:
Նախնական վերլուծությունների և ուսումնասիրությունների արդյունքում ընտրվել է 5 թիրախային շուկա՝ Արաբական Միացյալ Էմիրություններ, Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետություն, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ, Իրանի Իսլամական Հանրապետություն և Կատար։
Թիրախային շուկաների ամփոփ տեղեկագրերում կարող եք գտնել տեղեկատվություն ուսումնասիրվող երկրի ներկրման կառուցվածքի, մաքսային սակագների, մաքսային և հարկային օրենսդրության, արգելված կամ սահմանափակման ենթակա ապրանքների վերաբերյալ:
Թիրախային շուկաների վերաբերյալ տեղեկատվության հասանելիության առումով ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության կողմից իրականացվող աշխատանքը լինելու է շարունակական: 2018 թվականի ընթացքում նախատեսվում է ևս 7 շուկայի մասով ներմուծման ընթացակարգերի ամփոփ տեղեկագրերի մշակում:

Guidebooks for exporters
The Ministry of Economic Development and Investments of the Republic of Armenia has developed guidebooks for businesses that contain comprehensive information on the export-oriented market, import regulation, treaty relationships, existing restrictions and peculiarities in order to match the own product and production process to external market requirements.
As a result of preliminary analyses and studies, 5 target markets have been selected - United Arab Emirates, People's Republic of China, United States of America, Islamic Republic of Iran and Qatar.
In the bulletins of the target markets, you can find information on the country's import structure, custom tariffs, custom and tax laws, prohibited or restricted goods.
The activity carried out by the Ministry of Economic Development and Investments of RA in terms of access to information on target markets will be continuous. During 2018, it is planned to elaborate a summary of import procedures for 7 more markets.