ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադիին` քննարկելու հայ-իրանական տնտեսական համագործակցության հեռանկարները: Նախարարը և դեսպանը հանդիպման ընթացքում անդրադարձել են հայ-իրանական տնտեսական հարաբերություններում նախորդ տարի գրանցված արդյունքներին և ձեռնարկված քայլերին, ինչպես նաև քննարկել առաջիկա անելիքները։
Հայաստանում Իրանի դեսպանը նշել է, որ երկու երկրների կողմից մուտքի արտոնագրի վերացումը նպաստում է ոչ միայն զբոսաշրջության աճին, այլև տնտեսվարողների գործնական այցելություններին՝ խթանելով բիզնես կապերը։ Ըստ դեսպանի՝ նպաստավոր գործոն է նաև Հայաստան մուտք գործող մարդատար մեքենաների համար տուրքի վերացումը։
Նախարար Կարայանը և դեսպան Սաջադին քննարկել են Հայաստանում իրանական բիզնեսի ընդլայնման հեռանկարները, ինչպես նաև Մեղրու ազատ տնտեսական գոտում իրանական բիզնեսի ներգրավման և խրախուսման տարբերակները։ Նշվել է նաև, որ կարևոր է ուղղորդել հայ արտադրողին՝ մուտք գործելու և հաստատվելու իրանական շուկայում։
Սուրեն Կարայանը Սեյեդ Քազեմ Սաջադիին հանգամանալից ներկայացրել է այն բոլոր միջոցառումները, որոնք կձեռնարկվեն Հայաստանում իրանցի զբոսաշրջիկների համար Նովրուզի տոների ընթացքում։
Նախարար Կարայանը հանդիպման ընթացքում ընդգծել է․ «Մենք մշտապես եղել ենք Իրան-ԵԱՏՄ տնտեսական կապերի սերտացման ջատագովը։ Ներկայումս էլ շարունակում ենք աշխատանքներն այդ ուղղությամբ։ Ցանկանում եմ վերահատատել, որ մենք պատրաստ ենք բարեկամ Իրանի տնտեսվարողների համար արդյունավետ հարթակ հանդիսանալ դեպի Եվրասիական միության շուկա»։

The Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran to the Republic of Armenia Seyed Kazem Sadjadi to discuss economic cooperation development prospects between Armenia and Iran. During the meeting the Minister and the Ambassador touched upon the results and steps taken during the last year in Armenian-Iranian economic relations, as well as discussed the upcoming activities.
The Ambassador of the Islamic Republic of Iran to the Republic of Armenia mentioned that the visa-free regime between the two countries promotes not only the growth of tourism, but also the business trips of businessmen, promoting business contacts.
Suren Karayan and Seyed Kazem Sadjadi discussed the prospects of access of the Iranian businesses in Armenia as well as the options for attracting and encouraging Iranian business in the free economic zone in Meghri. The importance of directing the Armenian producer to enter the Iranian market has been stressed.
Suren Karayan represented all the events that will be held for Iranian tourists in Armenia during Nowruz holidays and added, “We always stand for the development of economic ties between Iran and the Eurasian Economic Union. We are currently working on that direction. I want to say that we are ready to become an effective platform for Iranian businessmen to the Eurasian Economic Union market.