Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը փետրվարի 26-ին այցելել է ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարություն` ծանոթանալու 2017 թվականի գերակա խնդիրների կատարման և միջոցառումների իրականացման արդյունքներին, ինչպես նաև 2018 թվականի անելիքներին:
Նյութն ամբողջությամբ՝ ՀՀ կառավարության պաշտոնական կայքում
Տնտեսական զարգացման քաղաքականություն․ արդյունքներ և անելիքներ
ՀՀ ՏԶՆ նախարարության 2017 թվականի հիմնական աշխատանքների արդյունքների հաշվետվություն
ՀՀ ՏԶՆ նախարարության 2017 թվականի գերակա խնդիրների և միջոցառումների իրականացման արդյունքներ
2017 թվականի մի շարք մակրոտնտեսական ցուցանիշներ
ՀՀ ՏԶՆ նախարարության 2017 թվականի գործունեության համառոտ հաշվետվություն
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը ներկայացրել է 2017 թվականի արդյունքներով գրանցված հիմնական մակրոտնտեսական ցուցանիշները՝ մասնավորապես՝ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը աճել է 7,7%-ով, արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը աճել է 12.6%-ով, ընդ որում՝ մշակող արդյունաբերության 15.7% աճ է գրանցվել: Նախարարը նշել է, որ 2017 թվականին ապրանքների արտահանման գծով արձանագրվել է 25.2 տոկոս աճ, ծառայությունների՝ 14,4% աճ, առևտրաշրջանառության՝ 26,9% աճ։
Ներդրումների ներգրավման ինստիտուցիոնալ դաշտի բարելավման համատեքստում վարչապետին են ներկայացվել ազատ տնտեսական գոտիների մասին օրենքում կատարված փոփոխությունները։ Պետություն-մասնավոր գործընկերության (ՊՄԳ) զարգացման նպատակով օրենսդրական հիմքերի ձևավորմանն ուղղված` հավանության է արժանացել «Հայաստանի Հանրապետության պետություն-մասնավոր գործընկերության քաղաքականություն» փաստաթուղթը: 2017 թվականի ընթացքում կայացել են մի շարք ներդրումային և գործարար համաժողովներ, այդ թվում` մարտին Աբու Դաբիում` հայ-էմիրաթական ներդրումային համաժողովը, հունիսին Հռոմում` «Հայաստան-Իտալիա» և Երևանում հայ-տաջիկական ու հայ-վրացական գործարար համաժողովները:
ՀՀ վարչապետին զեկույցվել է, որ ինստիտուցիոնալ հիմքերի վրա է դրվել և առավել ամրապնդվել օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման գործընթացներում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ներգրավվածության ու մասնակցության գործընթացը, ստեղծվել է միջգերատեսչական հանձնաժողով:
ՀՀ ՏԶՆՆ կողմից 2017 թվականի ընթացքում ներկայացվել են շուրջ 70 ներդրումային ծրագրեր, որոնց իրականացման համար ՀՀ կառավարության տարբեր ձևաչափի արտոնությաններ և աջակցություն է տրամադրվել։ Նախարարության մոնիթոինգային ծրագրերի արդյունքներով, իրականացվել է շուրջ 506 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ներդրում և ստեղծվել են 5200 նոր աշխատատեղեր:
Նախարարության կողմից 2017 թվականի ընթացքում մի շարք քայլեր են ձեռնարկվել՝ խթանելու ապրանքների արտահանումը, մասնավորապես՝ ձևավորվել է մասնագիտացված արտահանող կառույցների տվյալների բազա, որը պարբերաբար թարմացվում է և ընդգրկում է կառույցների ուղղվածությունը, առկա և պոտենցիալ շուկաները, լոգիստիկ հնարավորությունները: Ձևավորվել են գյուղատնտեսական և պատրաստի սննդամթերքի ոլորտներում արտահանող/լոգիստիկ կազմակերպությունների հետ համագործակցության մեխանզիմներ, որոնք իրենց շուրջ են համախմբում փոքր ու միջին կազմակերպություններին և աջակցում են վերջիններիս արտահանմանը։ Ապահովվել է Եվրոպական Միության GSP+ արտոնյալ առևտրային ռեժիմի ներքո «Գրանցված արտահանողների համակարգ» (REX) ինքնահավաստագրման էլեկտրոնային համակարգի գործարկումը։ Արտահանողների գրանցումն արդեն իսկ մեկնարկել է: Ավարտվել են «ԵԱՏՄ անդամ երկրների և ԻԻՀ միջև ազատ առևտրի մասին», «ԵԱՏՄ անդամ պետությունների և ՉԺՀ-ի միջև առևտրատնտեսական համագործակցության մասին» համաձայնագրերի շուրջ վերջնական բանակցային փուլերը: Համաձայնագրերի տեքստերը թարգմանվել և համապատասխան ցանկերի հետ միասին ներկայացվել են ԵԱՏՄ անդամ պետությունների ներպետական համաձայնեցմանը: Ընտրված 5 թիրախային շուկաների համար մշակվել են արտահանողներին անհրաժեշտ տեղեկատվական փաթեթները և ապահովվել է հասանելիությունը: ՀՀ ՏԶՆՆ պաշտոնական կայքէջում տեղադրված են ԱՄԷ, Չինաստանի, ԱՄՆ-ի, ԻԻՀ և Կատարի մասով ներմուծման ընթացակարգերի ամփոփ տեղեկագրերը։
Հայաստանի և գործընկեր պետությունների միջև գործարար նախաձեռնությունների ակտիվացման և առևտրատնտեսական համագործակցության ընդլայնման նպատակով Չինաստանում նշանակվել է ՀՀ առևտրական կցորդ, իսկ Բելառուսում, Ավստրիայում, Թուրքմենստանում և Շվեյցարիայում` ՀՀ առևտրական ներկայացուցիչներ: 2018 թվականի ընթացքում նախատեսվում է շարունակել առևտրային ներկայացուցչությունների ընդլայնումը։ Չինաստանի Նինգբո քաղաքում տեղի է ունեցել Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության և ՀՀ առևտրաարդյունաբերական պալատի ներկայացուցչության գրասենյակի բացումը, իսկ Ցինտաո քաղաքում բացվել է ՀՀ համագործակցության գրասենյակ, որի ներքո հայ գործարարները հնարավորություն ունեն անվճար հիմնելու իրենց ձեռնարկությունների ներկայացուցչությունները և իրացնելու արտադրանքը չինական շուկայում:
Ձեռներեցության խթանման ուղղությամբ կատարված աշխատանքների թվում նշվել է, որ Հայաստանի ՓՄՁ ԶԱԿ կողմից տրամադրվել է թվով 11487 աջակցություն, այդ թվում` սկսնակ գործարարների ձեռներեցության, ուսուցողական, ոլորտային տեխնոլոգիական դասընթացների, տեղեկատվական և խորհրդատվական, սկսնակ և գործող ՓՄՁ սուբյեկտներին վարկային երաշխավորությունների, ՓՄՁ միջազգայնացման, ոլորտային բիզնեսներին աջակցության դրամաշնորհների տրամադրման ուղղություններով: Հաայաստանի զարգացման և ներդրումների կորպորացիայի կողմից տրամադրվել է թվով 67 վարկ (62 վարկառու): Վարկավորման ծավալը կազմել է շուրջ 2.8 մլրդ ՀՀ դրամ: Ձևավորվել է Համահայկական ֆոնդը, որի կողմից արդեն իրականացվում են 2 ներդրումային ծրագիր։
Ներկայացվել է նաև նախաարտահանման ֆինանսավորման ապահովագրության ծառայության ներդնումը, որով ամբողջովին լուծվել է արտահանողի՝ շրջանառու կապիտալի նկատմամբ պահանջարկը ինչպես արտադրության, այնպես էլ տարաժամկետ վճարման սպասման փուլերում: 2017 թվականի ընթացքում 33 տնտեսվարող սուբյեկտների համար հաստատվել են ապահովագրական սահմանաչափեր, որոնց շրջանակներում կնքվել են ընդհանուր թվով 329 ապահովագրական վկայագրեր։ Ապահովագրական գումարը կազմել է շուրջ 4,534 մլն ՀՀ դրամ, որն աճել է ավելի քան 2 անգամ։
2018 թվականի օրակարգային հարցերից է արտահանող ընկերությունների հումքի և սարքավորումների մատակարարման գործընթացի համար այլ պետություններում գործող արտահանման խրախուսման միջոցների հասանելիության ապահովումը։
Գործարար միջավայրի հասցեական բարելավման նպատակով պարբերական հանդիպումներ են կայանում ոլորտային պատասխանատուների և գործարար համայնքի միջև, քայլեր են ձեռնարկվում հնչեցված խնդիրների կարգավորման ուղղությամբ, օժանդակություն է ցուցաբերվում պետական մարմինների հետ հարաբերություններում վարչարարական խնդիրներին բախվող տնտեսավարողներին: Զեկուցվել է, որ գործում են գործարար միջավայրի, շուկայի վերահսկողության, զբոսաշրջության, որակի ենթակառուցվածքի և արտադրանքի լաբորատոր փորձարկումների թեժ գծեր: Հայաստանի գործարար միջավայրի բարելավման 2017թ. ծրագրով սահմանված 49 միջոցառումներից իրականացվել է 41-ը, մնացած 8-ը ընթացքի մեջ են, իսկ 2018 թվականի համար նախատեսված է թվով 43 միջոցառում:
ՀՀ վարչապետին զեկուցվել է, որ մեկնարկել են ՀՀ-ում նորարարության զարգացման նոր ռազմավարության և ճանապարհային քարտեզի մշակման, ինչպես նաև նորարարական էկոհամակարգի քարտեզագրման աշխատանքները: 2017 թվականի ընթացքում ստեղծվել է նոր արբիտրաժային լաբորատորիա, չափագիտական 2 լաբորատորիա 7 էտալոնային ուղղություններով։ 2018 թվականի համար նախատեսվում է ևս 2 էտալոնային լաբորատորիայի հիմնում, ինչպես նաև E-LAB Էլեկտրոնային հավատարմագրման համակարգի ներդրում։
Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարն ընդգծել է, որ 2017 թվականին արձանագրվել է զբոսաշրջության 18.7% աճ։ Դեպի Հայաստան զբոսաշրջային այցելությունների ավելացման նպատակով դյուրացվել է սահմանային անցման գործընթացը Չինաստանի, ԱՄԷ, Քաթարի, Ճապոնիայի, Հնդկաստանի և ՌԴ քաղաքացիների համար: Մշակվել են ՀՀ և Մեքսիկայի միջև զբոսաշրջության բնագավառում համագործակցության մասին Փոխըմբռնման Հուշագրի նախագիծը, ՀՀ և ՉԺՀ միջև համատեղ գործողությունների ծրագրի նախագիծը: Նախորդ տարվա ընթացքում ապահովվել է ոլորտի ընկերությունների մասնակցությունը թվով 5 միջազգային մասնագիտացված ցուցահանդեսներին, կազմակերպվել և աջակցություն է ցուցաբերվել թվով 8 ավանդական փառատոնների անցկացմանը։ Ճանաչողական այցով Հայաստան են այցելել 11 երկրներից թվով 102 միջազգային հայտնի ԶԼՄ ներկայացուցիչներ, և արդյունքում Հայաստանի մասին տպագրվել էն 100-ից ավելի հոդվածներ միջազգային մամուլում և ցուցադրվել թվով 15 տեսանյութ։ Նկարահանման ընթացքում է «Հայաստանը որպես առաջին քրիստոնյա երկիր» ֆիլմը: Ներկայացվել են Հայաստանի տեսարժան վայրերը և զբոսաշրջային ներուժը ներկայացնող «Feel Armenia.Visit Armenia» և «Follow us.Visit Armenia» խորագրով տեսահոլովակները, որոնք թարգմանվել էն նաև չինական լսարանի համար և ցուցադրվել տարբեր զբոասշրջային համաժողովներում: Պատրաստվել են գովազդատեղեկատվական նյութեր նպատակային շուկաների համար՝ անգլերեն, ռուսերեն, պարսկերեն, գերմաներեն։ Մշակվում են մարզային զբոսաշրջային բրոշյուրները։ Հայաստանի մարզերում արդեն գործում է 5 տեղեկատվական կենտրոն, իսկ 2018 թկականին դրանց թիվը կհասնի 7-ի, այդ թվում՝ «Զվարթնոց» օդանավակայանում բացվելիք կենտրոնը։

Премьер-министр РА Карен Карапетян 26 февраля посетил Министерство экономического развития и инвестиций РА для ознакомления с выполнением приоритетных задач и результатами мероприятий, осуществленных в 2017 году, а также с тем, что предстоит сделать в 2018 году.
Краткий отчет Министерства ЭРИ РА о деятельности в 2017 году
Министр экономического развития и инвестиций РА Сурен Караян представил основные макроэкономические показатели, зафиксированные по результатам 2017 года. В частности, показатель экономической активности возрос на 7,7%, объём промышленного производства вырос на 12,6%, причём в по перерабатывающей промышленности зафиксирован рост в 15,7%. Министр отметил, что по линии экспорта товаров в 2017 году зафиксирован прирост на 25,2%, по услугам – на 14,4%, по торговому обороту – на 26,9%.
В контексте совершенствования институционального поля привлечения инвестиций премьеру были представлены изменения, совершённые по закону “О свободных экономических зонах”. Одобрения удостоился документ «Политика Республики Армения в сфере партнерства “государство-частный сектор”», направленный на формирование законодательных основ с целью развития партнерства “государство-частник” (ПГЧ). В течение 2017 года состоялся ряд инвестиционных и деловых форумов, в том числе – армяно-эмиратский инвестиционный форум в Абу-Даби в марте, деловые форумы “Армения-Италия” в Риме и армяно-таджикский и армяно-грузинский в июне.
Премьер-министру было доложено, что поставлен на институциональную основу и еще более укреплен, процесс вовлечения и участия зарубежных дипломатических представительств РА, создана межведомственная комиссия.
В течение 2017 года МЭРИ РА представило более 70 инвестиционных программ, для реализации которых правительство РА предоставило льготы и содействие различного формата. По результатам мониторинговых программ министерства, осуществлено инвестиций в размере более 1ем 506 миллионов долларов США, и создано 5200 новых рабочих мест.
В течение 2017 года министерство предприняло ряд шагов по стимулированию товарного экспорта. В частности, сформирована база данных специализированных структур-экспортеров, которая регулярно обновляется и охватывает направленность этих структур, наличествующие и потенциальные рынки, логистические возможности. Сформированы механизмы сотрудничества с экспортерами/логистическими организациями в сферах сельхозпродукции и готовых продуктов питания, которые консолидируют вокруг себя малые и средние компании и способствуют последним в экспорте. В русле преференциального коммерческого режима Европейского Союза GSP+ обеспечен запуск электронной системы самосертифицирования “Система зарегистрированных экспортеров” (REX). Регистрация экспортеров уже стартовала. Завершены финальные переговорные раунды по соглашениям “О свободной торговле между странах-членах ЕАЭС и ИРИ” и “О торгово-экономическом сотрудничестве между странами-членами ЕАЭС и КНР”. Тексты соглашений переведены и вместе с соответствующими списками представлены на внутригосударственное согласование стран-членов ЕАЭС. Для отобранных 5 целевых рынков разработаны пакеты документов, необходимых экспортерам, и обеспечена их доступность. На официальном сайте МЭРИ размещены сводные бюллетени о регламентах экспорта по части ОАЭ, Китая, США, ИРИ и Катара.
С целью активизации деловых инициатив и расширения торгово-экономического сотрудничества между Арменией и государствами-партнерами, в Китае назначен торговый атташе РА, а в Беларуси, Австрии, Туркменистане и Швейцарии – торговые представители РА. В течение 2018 года намечается продолжить расширение сети торговых представителей. В китайском городе Нинбо состоялось открытие офиса представительства Союза промышленников и предпринимателей Армении и Торгово-промышленной палаты РА, а в городе Циндао открылся офис сотрудничества с РА, посредством которого армянские предприниматели имеют возможность бесплатно основывать представительства своих предприятий и реализовывать продукцию на китайском рынке.
Среди работ, проделанных в направлении стимулирования предпринимательства, отмечалось, что в активе НЦР МСП Армении было 11 487 примеров содействия, включая грантовое содействие начинающим предпринимателям, обучению, отраслевым технологическим курсам занятий, информированию и консалтингу, кредитным гарантиям начинающим и действующим субъектам МСП, интернационализации МСП, по поддержке отраслевого бизнеса. Армянская корпорация развития и инвестиций предоставила 67 кредитов (62 кредитополучателя). Объём кредитования составил более 2,8 млрд драмов РА. Сформирован Всеармянский фонд, который уже реализует 2 инвестиционных проекта.
Было также доложено о внедрении службы страхования финансирования предэкспортной деятельности, чем полностью решился вопрос с потребностью экспортеров в оборотном капитале как на этапе производства, так и на этапе ожидания несвоевременных выплат. В течение 2017 года для 33 хозяйствующий субъектов были установлены страховые пограничные размеры, в рамках которых было заключено в общей сложности 329 страховых полиса. Размер общей страховой суммы составил около 4,534 млн драмов РА, что превышает аналогичный показатель за тот же период предыдущего года более чем в 2 раза.
Один из актуальных вопросов 2018 года – обеспечение доступности средств стимулирования, действующих в других государствах, для процесса поставок сырья и оборудования компаниям-экспортерам.
С целью адресного совершенствования деловой среды организуются регулярные встречи ответственных за развитие отраслей с деловым сообществом, предпринимаются шаги по урегулированию озвученных вопросов, оказывается содействие хозяйствующим субъектам, сталкивающимися с административными проблемами в ходе отношений с государственными органами. Было доложено, что действуют «горячие линии” по деловой среде, контролированию рынка, туризму, инфраструктуре качества и лабораторным испытаниям продукции. Из 49 мероприятий, установленных Программой улучшения деловой среды в Армении в 2017 г., реализовано 41, остальные 8 находятся в процессе реализации. А на 2018 год намечено 43 таких мероприятия.
Премьер-министру РА было доложено, что стартовали работы по разработке новой стратегии инновационного развития и дорожной карты в РА, а также по картографированию инновационной экосистемы. В течение 2017 года созданы новая арбитражная лаборатория, 2 метрологических лаборатории по 7 эталонным направлениям. В 2018 году запланировано учреждение еще 2 эталонных лабораторий, а также внедрение системы электронной аккредитации E-LAB.
Министр экономического развития и инвестиций подчеркнул, что в 2017 году зафиксирован рост туризма на 18,7%. С целью увеличения туристических посещений Армении облегчён и упрощён процесс пересечения границы для граждан Китая, ОАЭ. Катара, Японии, Индии и РФ. Разработан проект Меморандума о взаимопонимании в сфере туризма между РА и Мексикой, проект программы совместных действий между РА и КНР. В течение прошлого года обеспечено участие компаний отрасли в 5 международных специализированных выставках, организовано и поддержано 8 традиционных фестивалей. С ознакомительными визитами Армению посетили представители 102 известных международных СМИ из 11 стран, в результате чего об Армении в мировой печати было опубликовано более 100 статей, показано 15 видеоматериалов. Продолжаются съёмки фильма “Армения как первая христианская страна”. Были представлены видеоролики «Feel Armenia.Visit Armenia» и «Follow us.Visit Armenia», представляющие достопримечательности и туристический потенциал Армении, которые переведены также для китайской аудитории и демонстрировались во время различных туристических форумов. Подготовлены рекламно-информационные материалы для целевых рынков – на английском, русском, иранском, немецком языках. Готовятся туристические брошюры, рассказывающие о марзах Армении. В марзах уже действуют 5 информационных центров, а в 2018 г. их число достигнет 7, включая намечаемый к открытию центр в международном аэропорту “Звартноц”.