Նախարար Կարայանն ընդունել է Բելառուսի արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Դմիտրի Կորչիկի գլխավորած պատվիրակությանը
2 Մարտ, 2018
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանն ընդունել է Բելառուսի Հանրապետության արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Դմիտրի Կորչիկի գլխավորած պատվիրակությանը։ Պատվիրակության կազմում էին բեռալառուսական տարբեր ընկերությունների ներկայացուցիչներ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-բելառուսական տնտեսական փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր։ Կողմերն անդրադարձել են առկա պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքին, այդ թվում՝ Բելառուսական զարգացման բանկի հետ փոխգործակցությանը։ Նշվել է, որ բանկի ներկայացուցիչները առաջիկա ամիսներին կայցելեն Հայաստան՝ Հայաստանի զարգացման և ներդրումների կորպորացիայի հետ փոխգործակցությունն ամրապնդելու նպատակով։
Քննարկվել են նաև դեպի երրորդ երկրներ արտահանման հնարավորությունները, «Մեղրի» ազատ տնտեսական գոտու շուրջ ստեղծվող հեռանկարները, արդյունաբերական կոոպերացիաների հիմնումը և մի շարք այլ օրակարգային հարցեր։
Սուրեն Կարայանը և Դմիտրի Կորչիկը հանդիպման մասնակիցների հետ քննարկել են գործարար պատվիրակության այցի մանրամասները, անհրաժեշտ հանդիպումների կազմակերպմանն առնչվող հարցեր։ Սուրեն Կարայանը նշել է, որ հետևողական է լինելու այցի ընթացքին և հույս հայտնել, որ այն արդյունավետ կլինի հայ-բելառուսական տնտեսական համագործակցությունն ընդլայնելու տեսանկյունից։
Բելառուսից ժամանած գործարարների խմբի համար հանդիպումներ են նախատեսվում պետական գերատեսչություններում և մասնավոր ընկերություններում՝ քննարկելու տրանսպորտային միջոցների հավաքման արտադրության, գյուղտեխնիկայի ոլորտում համագործակցության հնարավորությունները։

Minister Karayan received the delegation headed by the Deputy Minister of Industry of Belarus Dmitry Korchik
2 March, 2018
The Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan received the delegation headed by the Deputy Minister of Industry of the Republic of Belarus Dmitry Korchik. The delegation was composed of the representatives of various Belarusian companies.
Issues related to Armenian-Belarusian economic cooperation have been discussed during the meeting. The sides touched upon the implementation of existing agreements, including cooperation with the Development Bank of Belarus. It was noted that the representatives of the bank will visit Armenia during the next months in order to strengthen cooperation with the Armenian Development and Investments Corporation.
Export opportunities to third countries, opportunities delivered in “Meghri” free economic zone, the establishment of industrial cooperation and a number of other agenda issues have been discussed,
Suren Karayan and Dmitry Korchik discussed with the participants of the meeting the details of the visit of the business delegation, issues related to organizing the necessary meetings. Minister Karayan expressed hope that the visit will be effective in terms of expanding Armenian-Belarusian economic cooperation.
A group of businessmen from Belarus will have meetings with government officials and private companies to discuss opportunities for cooperation in the field of transport and agricultural machinery.