Սուրեն Կարայանը հանդիպել է ԱՄՆ պետքարտուղարի գլխավոր փոխտեղակալի հետ. քննարկվել է հայ-ամերիկյան տնտեսական օրակարգը
5 Մարտ, 2018
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանն այսօր հանդիպել է ԱՄՆ պետքարտուղարի տնտեսական և բիզնեսի հարցերով գլխավոր փոխտեղակալ Բրայան ՄաքՖիթերսի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է հայ-ամերիկյան տնտեսական համագործակցության օրակարգը։ Մասնավորապես՝ քննարկվել են տնտեսության այն ոլորտները, որտեղ հայ-ամերիկյան բիզնես կապերը զարգացնելու ներուժ կա․ դրանք են՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, դեղագործությունը, թեթև արդյունաբերությունը, ագրոբիզնեսը և այլն։
Սուրեն Կարայանը նշել է, որ ուրախալի է փաստել, որ Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև առևտրաշրջանառությունը 2017-ին զգալի աճ է արձանագրել, և այդ աճը շարունակվել է ընթացիկ տարվա հունվարին։ Այդուհանդերձ, նախարարն ընդգծել է, որ տնտեսական փոխգործակցության ողջ ներուժն իրացված չէ, և հարկավոր է ջանքերը մեկտեղել ավելի մեծ առաջընթաց գրանցելու համար։ Այդ տեսակետից կարևորվել է ընթացիկ տարվա մարտի 19-ին ԱՄՆ-ում կայանալիք Հայաստան-ԱՄՆ առևտրի և ներդրումների խորհրդի նիստը, որի ընթացքում կքննարկվի երկկողմ առևտրի և ներդրումների խթանմանն ուղղված հարցերի լայն շրջանակ։
«Իմ այցը վերստին շեշտադրում է հայ-ամերիկյան աշխույժ առևտրային հարաբերությունների մասով ԱՄՆ կառավարության ստանձնած հանձնառությունը: Անցած տարվա ընթացքում մեր երկրների միջև առևտրաշրջանառությունն աճել է 42%-ով: Մենք գնահատում ենք Հայաստանը ներդրումների համար առավել գրավիչ դարձնելու նպատակով գործարար միջավայրի բարելավմանն ու կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված Հայաստանի կառավարության շարունակական ջանքերը և աջակցում դրանց: Ընդլայնված տնտեսական հնարավորությունները մեր երկրների համար երկուստեք շահավետ են», -իր խոսքում նշել է ԱՄՆ պետքարտուղարի տնտեսական և բիզնեսի հարցերով գլխավոր փոխտեղակալ Բրայան ՄաքՖիթերսը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Հայաստան-ԱՄՆ առևտրի և ներդրումների խորհրդի առաջիկա նիստի քննարկմանը նախատեսվող հարցերի շրջանակին, ներդրումային դաշտի բարեփոխումներին, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի կողմից Հայաստանին տրամադրվող GSP առևտրային ռեժիմին առչվող հարցերին։

Сурен Караян встретился с главным заместителем помощника госсекретаря США: собеседники обсудили повестку армяно-американского экономического сотрудничества
5 Март, 2018
Министр экономического развития и инвестиций РА Сурен Караян встретился сегодня с главным заместителем помощника госсекретаря США по вопросам экономики и бизнеса Браяном Макфитерсом.
В ходе встречи стороны обсудили повестку армяно-американского экономического сотрудничества. В частности, были обсуждены те сферы экономики, где есть потенциал для развития армяно-американских бизнес-связей: это информационные технологии, фармацевтика, легкая промышленность, агробизнес и др.
Министр Караян с удовлетворением отметил, что в 2017 году был зафиксирован значительный рост товарооборота между Арменией и США, и динамика роста продолжалась в январе текущего года. Вместе с тем, министр подчеркнул, что задействован далеко не весь потенциал экономического сотрудничества, и необходимо объединить усилия для достижения наибольшего прогресса. С этой точки зрения была подчеркнута важность проведения 19-го марта текущего года в США заседания Совета по торговле и инвестициям Армения-США, на котором будет обсужден широкий спектр вопросов по двусторонней торговле и поощрению инвестиций.
«Мой визит еще раз подчеркивает приверженность правительства США активным армяно-американским торговым отношениям. В прошлом году товарооборот между нашими странами увеличился на 42 процента. Мы высоко ценим последовательные усилия правительства Армении, направленные на улучшение бизнес-среды и борьбу с коррупцией с целью сделать Армению более привлекательной для инвестиций, и поддерживаем их. Более широкие экономические возможности обоюдовыгодны для наших стран», - отметил в своей речи главный заместитель помощника госсекретаря США по вопросам экономики и бизнеса Браян Макфитерс.
В ходе встречи стороны затронули круг вопросов, включенных в повестку предстоящего в Вашингтоне заседания Совета по торговле и инвестициям Армения-США, а также вопросы относительно реформ инвестиционного климата и вопросы, касающиеся торгового режима GSP, предоставляемого Армении со стороны США.