Սուրեն Կարայանը հանդիպել է ԱՄՆ պետքարտուղարի գլխավոր փոխտեղակալի հետ. քննարկվել է հայ-ամերիկյան տնտեսական օրակարգը
5 Մարտ, 2018
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանն այսօր հանդիպել է ԱՄՆ պետքարտուղարի տնտեսական և բիզնեսի հարցերով գլխավոր փոխտեղակալ Բրայան ՄաքՖիթերսի հետ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է հայ-ամերիկյան տնտեսական համագործակցության օրակարգը։ Մասնավորապես՝ քննարկվել են տնտեսության այն ոլորտները, որտեղ հայ-ամերիկյան բիզնես կապերը զարգացնելու ներուժ կա․ դրանք են՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, դեղագործությունը, թեթև արդյունաբերությունը, ագրոբիզնեսը և այլն։
Սուրեն Կարայանը նշել է, որ ուրախալի է փաստել, որ Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև առևտրաշրջանառությունը 2017-ին զգալի աճ է արձանագրել, և այդ աճը շարունակվել է ընթացիկ տարվա հունվարին։ Այդուհանդերձ, նախարարն ընդգծել է, որ տնտեսական փոխգործակցության ողջ ներուժն իրացված չէ, և հարկավոր է ջանքերը մեկտեղել ավելի մեծ առաջընթաց գրանցելու համար։ Այդ տեսակետից կարևորվել է ընթացիկ տարվա մարտի 19-ին ԱՄՆ-ում կայանալիք Հայաստան-ԱՄՆ առևտրի և ներդրումների խորհրդի նիստը, որի ընթացքում կքննարկվի երկկողմ առևտրի և ներդրումների խթանմանն ուղղված հարցերի լայն շրջանակ։
«Իմ այցը վերստին շեշտադրում է հայ-ամերիկյան աշխույժ առևտրային հարաբերությունների մասով ԱՄՆ կառավարության ստանձնած հանձնառությունը: Անցած տարվա ընթացքում մեր երկրների միջև առևտրաշրջանառությունն աճել է 42%-ով: Մենք գնահատում ենք Հայաստանը ներդրումների համար առավել գրավիչ դարձնելու նպատակով գործարար միջավայրի բարելավմանն ու կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված Հայաստանի կառավարության շարունակական ջանքերը և աջակցում դրանց: Ընդլայնված տնտեսական հնարավորությունները մեր երկրների համար երկուստեք շահավետ են», -իր խոսքում նշել է ԱՄՆ պետքարտուղարի տնտեսական և բիզնեսի հարցերով գլխավոր փոխտեղակալ Բրայան ՄաքՖիթերսը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Հայաստան-ԱՄՆ առևտրի և ներդրումների խորհրդի առաջիկա նիստի քննարկմանը նախատեսվող հարցերի շրջանակին, ներդրումային դաշտի բարեփոխումներին, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի կողմից Հայաստանին տրամադրվող GSP առևտրային ռեժիմին առչվող հարցերին։

Armenian-American economic agenda has been discussed by Suren Karayan and the Principal Deputy Assistant to the Secretary of the U.S. State Department
5 March, 2018
The Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan received the Principal Deputy Assistant to the Secretary of the U.S. State Department’s Bureau of Economics and Business Affairs Brian McFeeters.
During the meeting the agenda of the Armenian-American economic cooperation has been discussed. The cooperation in the spheres where there is a potential for developing Armenian-American business ties, particularly information technologies, pharmaceuticals, light industry, agribusiness, etc. has been discussed.
Suren Karayan stated that the trade turnover between Armenia and the United States in 2017 has grown and the growth has continued in January of this year. Nevertheless, the Minister underscored that the full potential of economic cooperation is not realized, and efforts should be made to make a greater progress. The importance of the US-Armenia Trade and Investment Council meeting to be held in the US on March 19, has been stressed, during which a wide range of issues related to promoting bilateral trade and investments will be discussed.
“My visit underscores the U.S. government’s commitment to robust U.S.-Armenia trade relations. Trade between our two nations grew 42% last year. We commend and support the Armenian government’s continuous efforts to improve the business environment and combat corruption to make Armenia a more attractive place to invest. Expanded economic development benefits both of our countries,” said the Principal Deputy Assistant to the Secretary of the U.S. State Department’s Bureau of Economics and Business Affairs Brian McFeeters.
During the meeting, the parties touched upon the scope of issues for the upcoming session of the Armenia-USA Trade and Investment Council, the investment field reforms, as well as issues on GSP trade regime delivered by the USA to Armenia.