Լիբանանցի ներդրողը մտադիր է ընդլայնել իր ծրագրերը Հայաստանում
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումերի նախարար Սուրեն Կարայանը մարտի 5-ին հանդիպել է լիբանանցի գործարար Նիկոլա Աբու Ֆեյսալի հետ։ Գործարարը նախարարի հետ կիսվել է իր բիզնեսի ընդլայնման ծրագրերով։ Նիկոլա Աբու Ֆեյսալի խոսքով՝ Հայաստանը ներդրումների տեսանկյունից շատ բարենպաստ երկիր է: Գործարարը հավելել է, որ իր բոլոր արտասահմանցի գործընկերներին կոչ է անում Հայաստանում ներդրումներ անել։
Նիկոլա Աբու Ֆեյսալի ղեկավարած ընկերությունը Հայաստանում զբաղվում է պեկան ընկույզի մշակմամբ։ Նախագծի առաջին փուլում 100 հեկտար տարածքի վրա կտնկվեն 30 հազար պեկան ընկույզի ծառեր: Բացի գյուղատնտեսական ծրագրերից, ներդրողը մտադիր է նաև զբոսաշրջային ծրագիր իրականացնել։ Ծրագրերը նախատեսվում է իրականացնել Եղվարդում և Բագրատաշենում։ Նիկոլա Աբու Ֆեյսալը նշել է, որ ցանկանում է ընդլայնել իր բիզնես ծրագրերը առաջիկա տարիների ընթացքում։ Գործարարը շնորհակալություն է հայտնել նախարարին և նշել, որ ոգևորիչ է նախարարության և կառավարության աջակցությունը և ներդրումների խթանմանն ուղղված քաղաքականությունը։
Նախարար Սուրեն Կարայանը ողջունել է գործարարի նախագծերը և նշել, որ նախարարությունը միշտ պատրաստ է աջակցել նոր ներդրումների ներգրավմանը և ծրագրերի իրականացմանը, ինչպես նաև քննարկել ներդրումային ծրագրերի մանրամասները։

Министр экономического развития и инвестиций Армении Сурен Караян 5-го марта встретился с ливанским бизнесменом Никола Абу Фейсалом.
Предприниматель поделился своими бизнес-планами с министром. По словам Николаса Абу Фейсала, Армения является очень благоприятной страной для инвестиций. Предприниматель добавил, что он призывает всех своих зарубежных партнеров инвестировать в Армению.
Возглавляемая Никола Абу Фейсалом компания занимается выращиванием орехов пекан в Армении. На первом этапе проекта будет посажено 30 000 саженцев пекана на 100 гектарах земли. Кроме сельскохозяйственных проектов, ливанский инвестор также намерен реализовать туристический проект. Он планирует реализовать свои проекты в Егварде и Баграташене.
Никола Абу Фейсал поделился с министром Караяном о своем намерении - в ближайшие годы расширить свои бизнес-планы в Армении. Предприниматель поблагодарил министра и отметил, что его воодушевляют поддержка министерства и правительства Армении, а также осуществляемая политика по стимулированию инвестиций.
Министр Сурен Караян приветствовал проекты бизнесмена и отметил, что министерство всегда готово помочь в привлечении новых инвестиций и реализации проектов, а также обсудить детали инвестиционных проектов.