Լիբանանցի ներդրողը մտադիր է ընդլայնել իր ծրագրերը Հայաստանում
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումերի նախարար Սուրեն Կարայանը մարտի 5-ին հանդիպել է լիբանանցի գործարար Նիկոլա Աբու Ֆեյսալի հետ։ Գործարարը նախարարի հետ կիսվել է իր բիզնեսի ընդլայնման ծրագրերով։ Նիկոլա Աբու Ֆեյսալի խոսքով՝ Հայաստանը ներդրումների տեսանկյունից շատ բարենպաստ երկիր է: Գործարարը հավելել է, որ իր բոլոր արտասահմանցի գործընկերներին կոչ է անում Հայաստանում ներդրումներ անել։
Նիկոլա Աբու Ֆեյսալի ղեկավարած ընկերությունը Հայաստանում զբաղվում է պեկան ընկույզի մշակմամբ։ Նախագծի առաջին փուլում 100 հեկտար տարածքի վրա կտնկվեն 30 հազար պեկան ընկույզի ծառեր: Բացի գյուղատնտեսական ծրագրերից, ներդրողը մտադիր է նաև զբոսաշրջային ծրագիր իրականացնել։ Ծրագրերը նախատեսվում է իրականացնել Եղվարդում և Բագրատաշենում։ Նիկոլա Աբու Ֆեյսալը նշել է, որ ցանկանում է ընդլայնել իր բիզնես ծրագրերը առաջիկա տարիների ընթացքում։ Գործարարը շնորհակալություն է հայտնել նախարարին և նշել, որ ոգևորիչ է նախարարության և կառավարության աջակցությունը և ներդրումների խթանմանն ուղղված քաղաքականությունը։
Նախարար Սուրեն Կարայանը ողջունել է գործարարի նախագծերը և նշել, որ նախարարությունը միշտ պատրաստ է աջակցել նոր ներդրումների ներգրավմանը և ծրագրերի իրականացմանը, ինչպես նաև քննարկել ներդրումային ծրագրերի մանրամասները։

On March 5, the Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan received the Lebanese investor Nicola Abu Faisal. The businessman shared his business plans with the Minister. According to Nicola Abu Faisal, Armenia is a very favorable country for investments. The businessman added that he advises all his foreign partners to invest in Armenia.
The company headed by Nicola Abu Faisal is engaged in the production of pecan nuts in Armenia. In the first phase of the project, 30000 pecan nut trees will be planted on a 100 hectare area. Besides the agricultural projects, the investor is also planning to implement a tourism program. The programs are planned to be implemented in Yeghvard and Bagratashen. Nicola Abu Faisal mentioned that he wants to expand its business plans over the next few years. The businessman noted that the support and investment promotion policy of the Ministry and the Government is very encouraging.
Minister Suren Karayan welcomed the businessman's projects and noted that the Ministry is always ready to support in attracting new investments and implementing projects, as well as discussing the details of investment programs.