Շարունակվում է հետևողական աշխատանքը հայ-լիբանանյան գործարար կապերի ամրապնդման ուղղությամբ․ Սուրեն Կարայանն ընդունել է Մայա Դաղերին
6 Մարտ, 2018
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Լիբանանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մայա Դաղերին։
Նախարար Կարայանը դեսպանի հետ հանդիպման ընթացքում ընդգծել է, որ իր վերջին այցը Լիբանան բավականին արդյունավետ է եղել, այդ թվում՝ բոլոր հանդիպումները գործարարների, իր գործընկերների, Լիբանանի Հանրապետության նախագահի և վարչապետի հետ։
Հայաստանի Հանրապետությունում Լիբանանի դեսպանը նշել է, որ լիբանանցի ներդրողները Հայաստանում զգում են պետության աջակցությունը, և կան հաջողության պատմություններ։ Ըստ դեպանի՝ հարկավոր է այդ դրական հիմքի վրա ամրապնդել հայ-լիբանանյան գործարար կապերը։ Նախարար Կարայանը վստահեցրել է, որ նախարարության դռները միշտ բաց են լիբանանցի գործարարների առջև, և ընդգծել, որ նրանց խնդիրներին կտրվի արագ արձագանք։
Մայա Դաղերը և Սուրեն Կարայանը քննարկել են հայ-լիբանանյան համագործակցության հեռանկարները արդյունաբերության ոլորտում՝ մասնավորապես անդրադառնալով Հայաստանի տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության և Լիբանանի արդյունաբերության նախարարության միջև փոխգործակցության հեռանկարերին։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև զբոսաշրջության ոլորտում ճանաչողական այցերի, մարքեթինգային միջոցառումների իրականացման վերաբերյալ։ Սուրեն Կարայանը նշել է, որ շարունակվում է հետևողական աշխատանքը Լիբանանի զբոսաշրջության նախարար Ավետիս Կիտանյանի հետ՝ խթանելու զբոսաշրջության ոլորտում երկու երկրների փոխգործակցությունը՝ հաշվի առնելով Հայաստանի և Լիբանանի միջև առկա մշակութային ընդհանրությունները։

Министр экономического развития и инвестиций Республики Армения Сурен Караян принял Чрезвычайного и полномочного посла Ливанской Республики в Республике Армения Майю Дагер.
В ходе встречи министр Караян подчеркнул, что его последний визит в Ливан был довольно плодотворным, в том числе – все встречи с предпринимателями, коллегами, президентом и премьер-министром Ливанской Республики.
Чрезвычайный и полномочный посол Ливанской Республики в Республике Армения Майя Дагер отметила, что ливанские инвесторы чувствуют в Армении поддержку со стороны правительства, и уже есть истории первых успехов. По словам посла Ливана, необходимо на основе этих положительных примеров укреплять армяно-ливанские бизнес-связи. Министр Караян заверил, что двери министерства всегда открыты для ливанских бизнесменов и подчеркнул, что их проблемы будут незамедлительно рассмотрены.
Майя Дагер и Сурен Караян обсудили перспективы армяно-ливанского сотрудничества в сфере промышленности, в частности, касаясь перспектив сотрудничества между Министерством экономического развития и инвестиций Армении и Министерством промышленности Ливана.
Стороны также обменялись мнениями относительно организации и осуществления познавательных туров и маркетинговых мероприятий в сфере туризма. Сурен Караян отметил, что продолжается последовательная работа с министром туризма Ливана Аветисом Китаняном в целях содействия сотрудничеству двух стран в сфере туризма, с учетом существующих между Арменией и Ливаном культурных сходств.