Շարունակվում է հետևողական աշխատանքը հայ-լիբանանյան գործարար կապերի ամրապնդման ուղղությամբ․ Սուրեն Կարայանն ընդունել է Մայա Դաղերին
6 Մարտ, 2018
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանն այսօր ընդունել է Հայաստանում Լիբանանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մայա Դաղերին։
Նախարար Կարայանը դեսպանի հետ հանդիպման ընթացքում ընդգծել է, որ իր վերջին այցը Լիբանան բավականին արդյունավետ է եղել, այդ թվում՝ բոլոր հանդիպումները գործարարների, իր գործընկերների, Լիբանանի Հանրապետության նախագահի և վարչապետի հետ։
Հայաստանի Հանրապետությունում Լիբանանի դեսպանը նշել է, որ լիբանանցի ներդրողները Հայաստանում զգում են պետության աջակցությունը, և կան հաջողության պատմություններ։ Ըստ դեպանի՝ հարկավոր է այդ դրական հիմքի վրա ամրապնդել հայ-լիբանանյան գործարար կապերը։ Նախարար Կարայանը վստահեցրել է, որ նախարարության դռները միշտ բաց են լիբանանցի գործարարների առջև, և ընդգծել, որ նրանց խնդիրներին կտրվի արագ արձագանք։
Մայա Դաղերը և Սուրեն Կարայանը քննարկել են հայ-լիբանանյան համագործակցության հեռանկարները արդյունաբերության ոլորտում՝ մասնավորապես անդրադառնալով Հայաստանի տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության և Լիբանանի արդյունաբերության նախարարության միջև փոխգործակցության հեռանկարերին։
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև զբոսաշրջության ոլորտում ճանաչողական այցերի, մարքեթինգային միջոցառումների իրականացման վերաբերյալ։ Սուրեն Կարայանը նշել է, որ շարունակվում է հետևողական աշխատանքը Լիբանանի զբոսաշրջության նախարար Ավետիս Կիտանյանի հետ՝ խթանելու զբոսաշրջության ոլորտում երկու երկրների փոխգործակցությունը՝ հաշվի առնելով Հայաստանի և Լիբանանի միջև առկա մշակութային ընդհանրությունները։

The Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Lebanese Republic to the Republic of Armenia Maya Dagher.
During the meeting, Minister Karayan said that his last visit to Lebanon was effective and meetings with businessmen, his counterparts, the Lebanese President and the Prime Minister had taken place.
The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Lebanese Republic to the Republic of Armenia noted that Lebanese investors feel the state's support in Armenia, and there are successful examples. According to the Ambassador, it is necessary to strengthen the Armenian-Lebanese business ties on this positive basis. Minister Karayan assured that the Ministry is always open to Lebanese businessmen and their problems will be responded.
Maya Dagher and Suren Karayan discussed the perspectives of Armenian-Lebanese cooperation in the field of industry, in particular, touching upon the prospects of cooperation between the Ministry of Economic Development and Investments of the Republic of Armenia and the Ministry of Industry of Lebanon.
The sides also exchanged views on tourism familiarization trips, marketing activities. Suren Karayan noted that the activities are being implemented with the Minister of Tourism of Lebanon Avetis Kitanyan to promote the cooperation of the two countries in the tourism sector, taking into consideration the cultural similarities existing between Armenia and Lebanon.