Սուրեն Կարայանին ներկայացվել է Հայաստանում նորարարության զարգացման նոր ռազմավարությունը
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունում այսօր նախարար Սուրեն Կարայանին է ներկայացվել Հայաստանում նորարարության զարգացման նոր ռազմավարության վերաբերյալ շնորհանդեսը:
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի առաջին տեղակալ Տիգրան Խաչատրյանը, նախարարի տեղակալ Էմիլ Տարասյանը, Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերակցության «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի թիմի ղեկավար Էվա Նեհերը, ոլորտի այլ ներկայացուցիչներ:
Հայաստանում նորարարության զարգացման նոր ռազմավարությունը մշակվում է ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության կողմից` ԵՄ «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի շրջանակում Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերակցության աջակցությամբ ներգրավված տեղական և միջազգային փորձագետների հետ համատեղ:
Մասնավորապես, շնորհանդեսի շրջանակում ներկայացվել են Հայաստանում նորարարության ոլորտի զարգացման տեսլականը, ՀՀ նորարարական էկոհամակարգի ուժեղ և թույլ կողմերը, առկա մարտահրավերներն ու դրանց հաղթահարման ուղղությամբ առաջարկվող լուծումները, նորարարության ոլորտի զարգացման ուղիները, մոդելները, գործիքակազմն ու մեխանիզմները:
Նախարար Կարայանը կարևորել է Հայաստանում նորարարության զարգացման նոր ռազմավարության մշակման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքը` հաշվի առնելով նորարարության ոլորտի նշանակալի դերակատարումը տնտեսության մրցունակության և արտադրողականության մակարդակի բարձրացման, արտադրության նոր ուղղությունների զարգացման գործում:
Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերակցության «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի թիմի ղեկավար Էվա Նեհերը նշել է, որ Հայաստանում առկա է զգալի ներուժ նորարարության ոլորտի զարգացման համար և որ Գերմանիայի միջազգային համագործակցության կազմակերպությունը պատրաստ է շարունակել աջակցությունն այս ոլորտում էական արդյունքների արձանագրման համար:
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակել ռազմավարության մշակման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները` հաշվի առնելով հանդիպման ընթացքում ներկայացված առաջարկությունները:

В Министерстве экономического развития и инвестиций Республики Армения сегодня министру Сурену Караяну была представлена презентация новой стратегии развития инноваций в Армении.
На презентации присутствовали։ первый заместитель министра экономического развития и инвестиций РА Тигран Хачатрян, заместитель министра Эмиль Тарасян, руководитель группы проектa «Поддержка развития малого и среднего предпринимательства в Армении» Германского общества международного сотрудничества (GIZ) Эва Нехер и другие представители сферы.
Новая стратегия развития инноваций в Армении разрабатывается Министерством экономического развития и инвестиций совместно с местными и международными экспертами, привлечёнными к работе при поддержке Германского общества международного сотрудничества в рамках программы ЕС «Поддержка развития МСП в Армении».
В частности, во время презентации было представлено общее видение развития инновационной сферы в Армении, сильные и слабые стороны инновационной экосистемы Армении, существующие проблемы и предлагаемые решения для их преодоления, а также пути развития, модели, инструменты и механизмы сферы инноваций.
Министр Караян придал большое значение работе по разработке новой стратегии развития инноваций в Армении, учитывая значительную роль сферы инноваций в повышении уровня конкурентоспособности и производительности экономики, а также в развитии новых направлений производства.
Руководитель группы проектa «Поддержка развития малого и среднего предпринимательства в Армении» Германского общества международного сотрудничества Эва Нехер отметила, что Армения обладает значительным потенциалом для развития инноваций и что Германскоe обществo международного сотрудничества готовo продолжить поддержку с целью достижения существенных результатов в этой сфере.
В конце встречи была достигнута договоренность - продолжать работу по разработке стратегии с учетом предложений, представленных в ходе презентации.