Մարտի 7-11-ը Բեռլինում տեղի է ունենում «ITB Berlin 2018» ամենամյա միջազգային զբոսաշրջային ցուցահանդեսը։ «ITB Berlin-ի» ներկայացուցիչների կողմից բացառիկ հնարավորություն է տրվել հայկական կողմին մասնակցել ցուցահանդեսի շրջանակում մարտի 8-ին իրականացվող «ITB Speed Networking Event» ծրագրին։ Ծրագրի շրջանակում պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել հայկական և ցուցահանդեսին մասնակից արտասահմանյան ընկերությունների և այցելուների միջև B2B հանիպումների ձևաչափի միջոցով։
Նշենք, որ ցուցահանդեսին հայկական տաղավարը ներկայացնում է թվով 17 զբոսաշրջային ընկերություն: Ցուցահանդեսին Հայաստանի մասնակցությունը կազմակերպում է Հայաստանի զբոսաշրջության զարգացման հիմնադրամը ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության զբոսաշրջության պետական կոմիտեի աջակցությամբ և մասնավոր հատվածի հետ համագործակցությամբ:
Ցուցահանդեսի շրջանակներում մարտի 7-ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ, պատվիրակության ղեկավար Զարմինե Զեյթունցյանը մասնակցել է Մետաքսի ճանապարհի երկրների նախարարական 8-րդ հանդիպմանը: Հանդիպումն ունի «Մետաքսի ճանապարհ»-ի զբոսաշրջություն 2025-ի օրակարգ» խորագիրը և նվիրված է զբոսաշրջության երկարաժամկետ զարգացման հարցերին «Մետաքսի ճանապարհ»-ի պատմական երթուղիներով։

ITB Berlin 2018 продолжается: у армянских туристических компаний - новые договоренности
С 7-го по 11-ое марта в Берлине проходит ежегодная международная туристическая выставка ITB Berlin 2018. Организаторы выставки предоставили делегации Армении исключительную возможность - принять участие в проводимой 8-го марта в рамках выставки программе «ITB Speed Networking Event» . Во время мероприятия в формате B2B между армянскими и иностранными компаниями-участниками и посетителями выставки, были достигнуты определенные договоренности.
Армянский павильон на выставке представляют 17 туристических компаний. Участие Армении организовано Фондом развития туризма Армении, при поддержке Государственного комитета по туризму Министерства экономического развития и инвестиций и в сотрудничестве с частным сектором.
7-го марта, в рамках мероприятий выставки, председатель Государственного комитета по туризму Министерства экономического развития и инвестиций РА, глава делегации Армении Зармине Зейтунцян приняла участие на восьмой Министерской встрече стран Шелкового пути. Встреча проходила под рубрикой: «Повестка 2015-го - туризм «Шелкового пути»» и была посвящена вопросам долгосрочного развития туризма на исторических маршрутах Шелкового пути.