Սուրեն Կարայանն ընդունել է պրոֆեսոր Լեոնիդ Գուրվիցին
Լեոնիդ Գուրվիցը Հայաստան է հրավիրվել «Հայաստանի իրավազորություն» հիմնադրամի կողմից՝ Հերունու ՌՕԴ-54/2.6 ռադիոօպտիկական դիտակի վերազինման և ռադիոաստղագիտական բնագավառում կիրառելիության, ինչպես նաև դիտակի գործիքակազմի EVN (European VLBI Network) ռադիոինտերֆերոմետրական միջազգային ցանցին համադրելիության դիտարկման նպատակով:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը մարտի 7-ին ընդունել է Եվրոպական հետազոտական կոնսորցիումի գերերկար բազաներով ռադիոինտերֆերոմետրիայի ինստիտուտի (VLBI ERIC (JIVE)) գլխավոր աստղագետ, Տիեզերական գիտության և նորարարական ծրագրերի ղեկավար, պրոֆեսոր Լեոնիդ Գուրվիցին։
Նախարար Կարայանը պրոֆեսոր Գուրվիցի հետ քննարկել է Չափագիտության ազգային ինստիտուտի (ՉԱԻ) Արագածի գիտական կենտրոնում տեղադրված ՌՕԴ-54/2.6 ռադիոօպտիկական դիտակի վերազինման և բարելավման հարցը և ռադիոաստղագիտության ոլորտում Հայաստանի հետ համագործակցության հեռանկարները։

On March 7, the Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan received the Head of Space Science and Innovative Applications of Joint Institute for VLBI ERIC, Senior Astronomer, Professor Leonid Gurvits. The Minister discussed with the Professor the reconstruction and development of radio-optical telescope ROT-54/2.6, located at Aragats Scientific Center of National Institute of Metrology and perspectives of cooperation with Armenia in the field of radio-astronomy.
Leonid Gurvits has been invited to Armenia by “Jurisdiction Armenia” Foundation to inspect the current state of the Herouni ROT-54/2.6 facility and of the site, and to assist to achieve operational compatibility of the facility with the EVN (European VLBI Network).