Սուրեն Կարայանն ընդունել է պրոֆեսոր Լեոնիդ Գուրվիցին
Լեոնիդ Գուրվիցը Հայաստան է հրավիրվել «Հայաստանի իրավազորություն» հիմնադրամի կողմից՝ Հերունու ՌՕԴ-54/2.6 ռադիոօպտիկական դիտակի վերազինման և ռադիոաստղագիտական բնագավառում կիրառելիության, ինչպես նաև դիտակի գործիքակազմի EVN (European VLBI Network) ռադիոինտերֆերոմետրական միջազգային ցանցին համադրելիության դիտարկման նպատակով:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը մարտի 7-ին ընդունել է Եվրոպական հետազոտական կոնսորցիումի գերերկար բազաներով ռադիոինտերֆերոմետրիայի ինստիտուտի (VLBI ERIC (JIVE)) գլխավոր աստղագետ, Տիեզերական գիտության և նորարարական ծրագրերի ղեկավար, պրոֆեսոր Լեոնիդ Գուրվիցին։
Նախարար Կարայանը պրոֆեսոր Գուրվիցի հետ քննարկել է Չափագիտության ազգային ինստիտուտի (ՉԱԻ) Արագածի գիտական կենտրոնում տեղադրված ՌՕԴ-54/2.6 ռադիոօպտիկական դիտակի վերազինման և բարելավման հարցը և ռադիոաստղագիտության ոլորտում Հայաստանի հետ համագործակցության հեռանկարները։

Министр экономического развития и инвестиций Сурен Караян восьмого марта принял главного астронома института радиоинтерферометрии со сверхдлинными базами Европейского исследовательского консоциума (VLBI ERIC (JIVE)), руководителя космических исследований и инновационных программ, профессора Леонида Гурвицa.
Министр Караян обсудил с профессором Гурвицем вопрос обновления и совершенствования радиооптического телескопа РОТ-54 / 2.6, установленного в Научном центре Арагац Национального института метрологии (НИМ) и перспективы сотрудничества с Арменией в области радиоастрономии.
Леонид Гурвиц приглашен в Армению Фондом «Юрисдицкция Армении» с целью обновления и использования в сфере радиоастрономии радиооптического телескопа Париса Геруни РОТ-54 / 2.6, а также рассмотрения совместимости инструментария телескопа EVN с международной радиоинтерферментной сетью (European VLBI Network).