Վաշինգտոնում կմեկնարկի Հայաստան-ԱՄՆ առևտրի և ներդրումների հարցերով խորհրդի երկրորդ նիստը
Նիստի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով ԱՄՆ է մեկնել ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Հովհաննես Ազիզյանի գլխավորած պատվիրակությունը։
Հայաստանի պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԳՆ, ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության, ՀՀ ՊԵԿ-ի ներկայացուցիչները:
Նիստի ընթացքում կքննարկվեն երկկողմ առևտրատնտեսական և ներդրումային համագործակցության ընդլայնմանը, մասնավորապես, առևտրի տեխնիկական խոչընդոտների, սանիտարական և բուսասանիտարական, մաքսային, մտավոր սեփականության իրավունքի, աշխատանքի ոլորտներին առնչվող հարցեր:
Նիստի շրջանակներում նախատեսվում է անցկացնել «կլոր սեղան»՝ երկու երկրների գործարար համայնքների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
«Առևտրի և ներդրումների հարցերով հայ-ամերիկյան խորհրդի մարտի 19-ին կայանալիք առաջիկա նիստը վերահաստատում է Միացյալ Նահանգների հանձնառությունը Հայաստանի հետ առևտրային և ներդրումային հարաբերությունները խորացնելու հարցում: Մենք արդեն տեսնում ենք առաջընթաց, մասնավորապես՝ 2017թ.-ին արձանագրվել է առևտրաշրջանառության 42 % աճ: ԱՄՆ պետքարտուղարի տնտեսական և բիզնեսի հարցերով գլխավոր փոխտեղակալ Բրայան ՄաքՖիթերսի օրերս Հայաստան կատարած այցին հաջորդող այս բարձր մակարդակի հանդիպումը ևս մեկ առաջընթաց քայլ է մեր երկու երկրների միջև առևտրի ու ներդրումների ընդլայնման խոչընդոտների վերացմանն ուղղված մեր երկխոսության շրջանակում», - ասել է Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը:
«Նիստի ընթացքում մենք կքննարկենք գործող կարգավորումները՝ դիտարկելով առևտրի դյուրացման հնարավորությունները, ինչն, անշուշտ, կնպաստի մեր երկների միջև առևտրի խթանմանը։ Ներկայացնելու ենք նաև մեր ներդրումային միջավայրը, դրա բարելավման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները։ Ամերիկյան կողմի հետ կքննարկենք նաև այն միջոցառումները, որոնք Հայաստանի ներդրումային միջավայրը ավելի գրավիչ կդարձնեն ամերիկյան ընկերությունների ներգրավման համար», - նշել է Հովհաննես Ազիզյանը։

On March 19, the second session of the Armenia-US Trade and Investment Council will take place in Washington.
Delegation headed by the Deputy Minister of Economic Development and Investments of RA Hovhannes Azizyan visited USA to participate in the session. The Delegation is composed of the representatives from the Ministry of Foreign Affairs of RA, Ministry of Labor and Social Affairs of RA, State Service for Food Safety of the Ministry of Agriculture of RA, State Revenue Committee of RA.
Issues on the expansion of bilateral trade-economic and investment cooperation, trade-related technical barriers, sanitary and phytosanitary, customs, intellectual property rights, etc. will be discussed during the session.
Within the framework of the session, a roundtable will be held with the participation of representatives of business communities of the two countries.
“The upcoming session of the Armenian-American Trade and Investment Council on March 19 reaffirms the commitment of the United States to deepen trade and investment relations with Armenia. We already see progress, in particular, by 2017, 42% growth of trade turnover has been registered. This high-level meeting after the visit of the Principal Deputy Assistant to the Secretary of the U.S. State Department’s Bureau of Economics and Business Affairs Brian McFeeters to Armenia is another progressive step within the framework of our dialogue aimed at eliminating obstacles of trade and investment between our two countries,” said the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Armenia Richard Mills.
“During the session, we will discuss existing regulations, considering trade facilitation opportunities, which, of course, will promote trade between our countries. We will also represent our investment environment and the activity implemented to improve it. We will also discuss with the American side the events that will make Armenia's investment climate more attractive for American companies,” mentioned Hovhannes Azizyan.