Վաշինգտոնում կմեկնարկի Հայաստան-ԱՄՆ առևտրի և ներդրումների հարցերով խորհրդի երկրորդ նիստը
Նիստի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով ԱՄՆ է մեկնել ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Հովհաննես Ազիզյանի գլխավորած պատվիրակությունը։
Հայաստանի պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԳՆ, ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության, ՀՀ ՊԵԿ-ի ներկայացուցիչները:
Նիստի ընթացքում կքննարկվեն երկկողմ առևտրատնտեսական և ներդրումային համագործակցության ընդլայնմանը, մասնավորապես, առևտրի տեխնիկական խոչընդոտների, սանիտարական և բուսասանիտարական, մաքսային, մտավոր սեփականության իրավունքի, աշխատանքի ոլորտներին առնչվող հարցեր:
Նիստի շրջանակներում նախատեսվում է անցկացնել «կլոր սեղան»՝ երկու երկրների գործարար համայնքների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
«Առևտրի և ներդրումների հարցերով հայ-ամերիկյան խորհրդի մարտի 19-ին կայանալիք առաջիկա նիստը վերահաստատում է Միացյալ Նահանգների հանձնառությունը Հայաստանի հետ առևտրային և ներդրումային հարաբերությունները խորացնելու հարցում: Մենք արդեն տեսնում ենք առաջընթաց, մասնավորապես՝ 2017թ.-ին արձանագրվել է առևտրաշրջանառության 42 % աճ: ԱՄՆ պետքարտուղարի տնտեսական և բիզնեսի հարցերով գլխավոր փոխտեղակալ Բրայան ՄաքՖիթերսի օրերս Հայաստան կատարած այցին հաջորդող այս բարձր մակարդակի հանդիպումը ևս մեկ առաջընթաց քայլ է մեր երկու երկրների միջև առևտրի ու ներդրումների ընդլայնման խոչընդոտների վերացմանն ուղղված մեր երկխոսության շրջանակում», - ասել է Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը:
«Նիստի ընթացքում մենք կքննարկենք գործող կարգավորումները՝ դիտարկելով առևտրի դյուրացման հնարավորությունները, ինչն, անշուշտ, կնպաստի մեր երկների միջև առևտրի խթանմանը։ Ներկայացնելու ենք նաև մեր ներդրումային միջավայրը, դրա բարելավման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները։ Ամերիկյան կողմի հետ կքննարկենք նաև այն միջոցառումները, որոնք Հայաստանի ներդրումային միջավայրը ավելի գրավիչ կդարձնեն ամերիկյան ընկերությունների ներգրավման համար», - նշել է Հովհաննես Ազիզյանը։

19-го марта в Вашингтоне состоится второе заседание Совета по торговле и инвестициям Армения-США.
Делегация во главе с заместителем министра экономического развития и инвестиций Оганесом Азизяном отбыла в США для участия в заседании.
В составе делегации Армении - представители Министерства экономического развития и инвестиций, Министерства иностранных дел, Государственной службы продовольственной безопасности Министерства сельского хозяйства, Министерства труда и социальных вопросов, Комитета государственных доходов РА.
Во время заседания будут обсуждены вопросы, связанные с расширением двустороннего торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, в частности, вопросы, касающиеся техничских барьеров в торговле, санитарии и фитосанитарии, а также таможенной сферы, сфер труда и права интеллектуальной собственности.
В рамках заседания предусматривается проведение «круглого стола» с участием представителей деловых кругов двух стран.
«Предстоящее 19-го марта заседание армяно-американского Совета по торговле и инвестициям подтверждает приверженность США углублению торговых и инвестиционных отношений с Арменией. Мы уже видим прогресс, в частности, в 2017 году зарегистрирован рост товарооборота на 42%. Эта встреча на высшем уровне, следующая за недавним визитом в Армению главного заместителя помощника госсекретаря США по вопросам экономики и бизнеса Браяна Макфитерса, - еще один шаг вперед в рамках нашего диалога, направленного на устранение препятствий на пути расширения торговли и инвестиций между нашими странами», - сказал Посол США в Армении Ричард Милс.
«На заседании мы обсудим существующие правила, учитывая возможности упрощения торговли, что, конечно же, будет способствовать развитию торговли между нашими странами. Мы представим также нашу инвестиционную среду и проводимую работу по ее улучшению. С американской стороной мы обсудим меры, которые сделают инвестиционный климат Армении более привлекательным для американских компаний», - отметил Ованес Азизян.