Սուրեն Կարայանն ընդունել է Կորեայի Հանրապետության նորանշանակ դեսպանին
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը մարտի 20-ին ընդունել է Կորեայի Հանրապետության նորանշանակ դեսպան Ու Յուն Գընին։ Նախարար Կարայանը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և հաջողություններ մաղթել։
Կողմներն ընդգծել են, որ չնայած Հայաստանի և Կորեայի միջև արձանագրված առևտրաշրջանառության աճին՝ դեռևս առևտրատնտեսական համագործակցության չիրացված զգալի ներուժ կա, որի ուղղությամբ անհրաժեշտ է քայլեր ձեռնարկել։
Նախարար Կարայանը և դեսպան Ու Յուն Գընը քննարկել են նաև Կորեայի և Եվրասիական տնտեսական միության միջև հնարավոր համագործակցության շրջանակները։
Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարը և Կորեայի Հանրապետության դեսպանն անդրադարձել են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Կորեայի Հանրապետության կառավարության միջև ներդրումների խրախուսման և փոխադարձ պաշտպանության մասին համաձայնագրի շուրջ տարվող աշխատանքներին։ Սուրեն Կարայանը ներկայացրել է, թե կորեացի ներդրողներն ինչ առավելություններ կստանան Հայաստանում ներդրումներ կատարելով։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցության հնարավորությունները։ Կողմերն ընդծգել են, որ Կորեայի քաղաքացիներին ՀՀ մուտքի արտոնագրի պահանջից ազատելու մասին որոշումը կարող է խթանել երկու երկրների փոխգործակցությունը զբոսաշրջության ոլորտում և ավելացնել զբոսաշրջային այցելությունների թիվը։

Министр экономического развития и инвестиций РА Сурен Караян 20-го марта принял новоназначенного чрезвычайного и полномочного посла Республики Корея в Армении У Юн Гына. Министр Караян поздравил посла с назначением и пожелал ему успехов.
Стороны подчеркнули, что, несмотря на зафиксированный рост товарооборота между Арменией и Кореей, еще существует значительный неиспользованный потенциал для торгово-экономического сотрудничества, и в этом направлении необходимо предпринять определенные шаги.
Министр Караян и посол У Юн Гын обсудили рамки возможного сотрудничества между Кореей и Евразийским экономическим союзом.
Министр экономического развития и инвестиций РА и посол Республики Корея обсудили также работу, проводимую по соглашению о поощрении и взаимной защите инвестиций между Правительством Республики Армения и Правительством Республики Корея. Сурен Караян рассказал о преимуществах, которые могут получить корейские инвесторы, инвестируя в Армению.
В ходе встречи обсуждались также возможности сотрудничества в сфере туризма. Стороны подчеркнули, что решение об освобождении корейских граждан от визового требования может стимулировать сотрудничество между двумя странами в сфере туризма и способствовать увеличению числа туристических посещений.