Աշխատաժողով՝ նվիրված ԵՄ կողմից Հայաստանին տրամադրվող բյուջետային աջակցությանը
Մարտի 20-ին Երևանում կայացել է Եվրոպական հարևանության գործիքի շրջանակներում ԵՄ բյուջետային աջակցության գործընթացներում ներգրավված ՀՀ համապատասխան գերատեսչությունների և պետական կառավարման մարմինների մասնագետների համապատասխան կարողությունների բարելավմանն ու իրազեկվածության բարձրացմանը նվիրված աշխատաժողով, որը կազմակերպվել է Հայաստանի Հանրապետությունում ԵՄ պատվիրակության և ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության կողմից։
Աշխատաժողովի ընթացքում ԵՄ փորձագետը ներկայացրել է ԵՄ բյուջետային աջակցության նոր ուղեցույցը։ Քննարկվել են նաև ԵՄ աջակցության ծրագրերի նախագծմանը, ծրագրավորմանը, դիտանցմանը և ծրագրերի իրականացման արդյունքների ամփոփմանն ու գնահատմանն առնչվող հարցեր:
Աշխատաժողովին ներկա են գտնվել ՀՀ շահառու նախարարությունների, այլ պետական մարմինների և կառույցների, ինչպես նաև Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության շուրջ 50 ներկայացուցիչներ։
Բյուջետային աջակցությունը օժանդակության տեսակ է, որի միջոցով Եվրոպական Միությունն աջակցում է գործընկեր պետությանն՝ իրականացնելու բարեփոխումներ, բարելավելու ինչպես պետական քաղաքականությունները, այնպես էլ քաղաքականություն իրականացնելու կարողություններն ու ռեսուրսները: Բյուջետային աջակցության ծրագրերով նախատեսված գումարները ամբողջապես ուղղակիորեն փոխանցվում են շահառու երկրի պետական բյուջե: Նախատեսված գումարները տրամադրվում են միայն համաձայնագրերի շրջանակներում ամրագրված պարտավորությունները երկրի կողմից իրականացնելուց հետո, իսկ պարտավորությունների իրականացման կատարողականը գնահատվում է համապատասխան անկախ փորձագիտական առաքելության կողմից:

Семинар, посвященный предоставляемой Армении со стороны ЕС бюджетной поддержке
В Ереване 20 марта прошел семинар, посвященный улучшению навыков и повышению осведомленности специалистов соответствующих учреждений и органов государственного управления РА, вовлеченных в процессы бюджетной поддержки ЕС в рамках инструмента Европейской политики соседства.
Семинар был организован делегацией ЕС в Республике Армения и Министерством экономического развития и инвестиций Республики Армения.
Во время семинара эксперт ЕС представил новое руководство по бюджетной поддержке ЕС. Были обсуждены также вопросы, связанные с проектированием, программированием, мониторингом, а также обобщением и оценкой реализации программ поддержки со стороны ЕС.
В работе семинара приняли участие около 50 участников, представителей министерств-бенефициаров, других государственных органов и структур РА, а также делегации ЕС в Армении.
Бюджетная поддержка - это форма помощи, посредством которой Европейский союз поддерживает государство-партнера для осуществления реформ, направленных на улучшение как государственной политики, так и навыков и ресурсов для осуществления этой политики. Суммы, предусмотренные программами бюджетной поддержки, полностью и напрямую перечисляются в государственный бюджет страны-бенефициара. Предусмотренные суммы предоставляются только после того, как страна выполнила обязательства, зафиксированные в соглашениях, а выполнение обязательств оценивается соответствующей независимой экспертной миссией.