Վաշինգտոնում` ԱՄՆ առևտրային ներկայացուցչի գրասենյակում, մարտի 19-ին կայացել է Հայաստան-ԱՄՆ առևտրի և ներդրումների խորհրդի երկրորդ նիստը:
Նիստը նախագահել են ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Հովհաննես Ազիզյանը և ԱՄՆ առևտրային ներկայացուցչի տեղակալ Դանիել Մուլանին:
Հայաստանի կողմից նիստին մասնակցել են՝ Արտաքին գործերի, Տնտեսական զարգացման և ներդրումների, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի, Գյուղատնտեսության նախարարության Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության և Պետական եկամուտների կոմիտեի ներկայացուցիչները:
ԱՄՆ կողմի նիստի մասնակիցներն էին ներկայացուցիչներ ԱՄՆ պետքարտուղարությունից, գյուղատնտեսության, աշխատանքի ու առևտրի դեպարտամենտներից, ԱՄՆ մաքսային և սահմանային պաշտպանության ծառայությունից, Սննդամթերքի ու դեղորայքի տեսչությունից և ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալությունից:
Նիստի ընթացքում կողմերը քննարկել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնեղ հարցերի լայն շրջանակ, այդ թվում՝ երկկողմ առևտրին (չափորոշիչներ, առևտրի տեխնիկական խոչընդոտներ, մաքսային համագործակցություն, սանիտարական և ֆիտոսանիտարական նորմեր, մտավոր սեփականության և աշխատանքային իրավունքներ), Արտոնությունների ընդհանրացված համակարգին (GSP) և ներդրումներին վերաբերող հարցեր:
Խորհրդի նիստի շրջանակներում կայացել է նաև մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների «կլոր սեղան-քննարկում»` մասնակցությամբ Հայաստանում ամերիկյան առևտրային պալատի (AmCham) և «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Բոթլինգ Քամփնի Արմենիա» փակ բաժնետիրական ընկերության ներկայացուցիչների:
Նիստի ավարտին ամփոփվել է Հայաստան-ԱՄՆ առևտրային օրակարգը և հստակեցվել են հետագա քննարկումների ու խորհրդակցությունների ոլորտները:
Մարտի 20-ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Հովհաննես Ազիզյանին և ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Հարությունյանին ընդունել է Տնտեսական ու առևտրային հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Մանիշա Սինգը: Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ԱՄՆ պետքարտուղարի առաջին փոխտեղակալ Բրայան ՄաքՖիթերսը ու ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Գրիգոր Հովհաննիսյանը:
Կողմերը գոհունակություն են հայտնել երկու երկրների միջև առևտրի և ներդրումների ծավալների ընդլայնման երկուստեք պատրաստակամության համար: ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալին ներկայացվել են Առևտրի ու ներդրումների խորհրդի նիստի արդյունքները և երկկողմ տնտեսական համագործակցության առաջնային ուղղությունները:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Հովհաննես Ազիզյանը բարձր է գնահատել նիստի աշխատաքի արդյունավետությունը, նշելով հետևյալը․ «Չափազանց արդյունավետ քննարկումներ եղան։ Մենք բավարարված ենք կողմերի պատրաստակամությամբ՝ համատեղ աշխատելու երկու երկրների միջև առևտուրը զարգացնելու ուղղությամբ։ Նիստի ընթացքում անդրադարձել ենք առևտրի և ներդրումների ոլորտում համագործակցության գրեթե բոլոր ուղղություններին։ Հայաստանի համար առանձնակի կարևորեցինք ԱՄՆ ներմուծման ընթացակարգերի վերաբերյալ տեղեկատվության մատչելիությունը և այն քայլերը, որոնք կնպաստեն ներմուծման գործընթացների դյուրացմանը։ Քննարկեցինք նաև տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում գոյություն ունեցող խոչընդոտների վերացման հնարավորությունները։ Խորհրդի նիստը կարևոր հարթակ էր, որտեղ մենք ձևակերպեցինք մեր հետագա քայլերը և անելիքները։ Այժմ, կարծում եմ, անհրաժեշտ է ակտիվ աշխատել ձեռք բերված պայմանավորվածությունները իրականացնելու համար»։
«Միացյալ Նահանգները կշարունակի Հայաստանի հետ աշխատել Առևտրի և ներդրումների հարցերով հայ-ամերիկյան խորհրդի շրջանակում՝ ձգտելով մեծացնել Հայաստանի հետ երկկողմ առևտրի և ներդրումների հնարավորությունները: Մենք կշարունակենք գործակցել Հայաստանի հետ տնտեսության բարեփոխման և գործարար ու ներդրումային միջավայրի ամրապնդման համար անհրաժեշտ քայլերի իրականացման հարցերում», - ասել է Հայաստանում ԱՄՆ փոխդեսպան Ռաֆիկ Մանսուրը, ով մասնակցել է Առևտրի և ներդրումների հարցերով հայ-ամերիկյան խորհրդի երկրորդ նիստի աշխատանքներին:
Հիշեցնենք, որ Հայաստան-ԱՄՆ առևտրի և ներդրումների հարցերով Խորհուրդը ստեղծվել է 2015թ. մայիսի 7-ին՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կառավարության միջև ստորագրված առևտրի և ներդրումների շրջանակային Համաձայնագրի դրույթների հիման վրա: Համաձայն համաձայնագրի 2-րդ հոդվածի՝ Խորհուրդը նախագահում են․ Հայաստանի կողմից՝ ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունը, ԱՄՆ կողմից` ԱՄՆ առևտրի ներկայացուցչի գրասենյակը:

В Вашингтоне, в офисе торгового представителя США, 19-го марта состоялось второе заседание Совета по торговле и инвестициям Армения-США.
Заседание проходило под председательством заместителя министра экономического развития и инвестиций РА Оганеса Азизяна и заместителя торгового представителя Соединенных Штатов Америки Даниэля Мулани.
В составе делегации Армении были представители Министерства иностранных дел РА, Министерства экономического развития и инвестиций, Министерства труда и социальных вопросов, Государственной службы безопасности пищевых продуктов Министерства сельского хозяйства, Комитета государственных доходов РА.
Американскую сторону представляли представители Государственного департамента США, Департамента сельского хозяйства, труда и торговли, Таможенной и пограничной службы США, Инспекции по контролю за продуктами и лекарствами и Агентства США по международному развитию.
В ходе заседания стороны обсудили широкий круг вопросов, представляющих взаимный интерес, в том числе вопросы, касающиеся взаимной торговли (стандарты, технические барьеры в торговле, таможенное сотрудничество, санитарные и фитосанитарные нормы, права интеллектуальной собственности и трудовые права), вопросы, касающиеся Обобщенной системы преференций (GSP) и инвестиций.
В рамках заседания Совета состоялся «круглый стол» представителей частного сектора, с участием представителей Торговой палаты США в Армении (AmCham) и ЗАО «Coca-Cola Hellenic Bottling Company Armenia».
В конце заседания стороны подвели итоги торгового сотрудничества между Арменией и США и уточнили сферы дальнейших обсуждений и консультаций.
20-го марта заместителя министра экономического развития и инвестиций РА Оганеса Азизяна и заместителя министра иностранных дел Армении Роберта Арутюняна приняла помощник госсекретаря США по экономическим и коммерческим вопросам Маниша Синг. На приеме присутствовали также первый заместитель помощника госсекретаря США Брайан Макфитерс и посол Армении в США Григор Оганесян.
Стороны выразили удовлетворение готовностью двух стран увеличить объемы торговли и инвестиций. Манишу Синг ознакомили с итогами заседания Совета по торговле и инвестициям Армения-США и представили приоритеты дальнейшего двустороннего экономического сотрудничества.
Заместитель министра экономического развития и инвестиций РА Оганес Азизян выразил удовлетворение относительно итогов заседания, отметив следующее: «Обсуждения были чрезвычайно эффективными. Мы удовлетворены готовностью сторон к совместной работе по развитию торговли между двумя странами. В ходе заседания мы обсудили практически все сферы сотрудничества по торговле и инвестициям. Для Армении мы особо подчеркнули доступность информации о процедурах во время импорта в США и шаги, которые облегчили бы процесс импорта. Мы обсудили также возможности устранения существующих барьеров в сфере информационных технологий. Заседание совета было важной платформой, где мы наметили наши дальнейшие шаги и планы. Теперь, я думаю, нам необходимо активно работать для осуществлениея достигнутых договоренностей ».
«Соединенные Штаты продолжат сотрудничество с Арменией в рамках Совета по торговле и инвестициям Армения-США, стремясь активизировать двусторонние торговые и инвестиционные возможности. Мы продолжим сотрудничать для осуществления необходимых шагов, направленных на проведение реформ в экономике и улучшение деловой и инвестиционной среды», - сказал вице-посл США в Армении Рафик Мансур, участвовавший в работе второго заседания Совета по торговле и инвестициям Армения-США.
Напомним, что Совет по торговле и инвестициям Армения-США был создан 7 мая 2015 года, на основе положений Рамочного соглашения о торговле и инвестициях, подписанного между Правительством Республики Армения и Правительством Соединенных Штатов Америки. Согласно статье 2 Соглашения, Совет председательствует: Армения, Министерство экономического развития и инвестиций Республики Армения и Торговое представительство США.