ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունում մարտի 23-ին տեղի է ունեցել «Հայաստանի արտահանման ապահովագրական գործակալություն» ԱՓԲԸ գործադիր տնօրեն, տնօրինության նախագահ Արմեն Շահնազարյանի մամուլի ասուլիսը՝ նվիրված գործակալության կողմից 2017 թվականի ընթացքում իրականացրած աշխատանքների ամփոփմանը և 2018 թվականին նախատեսվող ծրագրերի ներկայացմանը։
ՀԱՄԱՌՈՏ ՏԵՂԵԿԱՆՔ ՀԱԱԳ ԱՓԲԸ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ
«Հայաստանի արտահանման ապահովագրական գործակալություն» ապահովագրական փակ բաժնետիրական ընկերությունը (ՀԱԱԳ ԱՓԲԸ) հիմնադրվել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ՝ 2013թ. հոկտեմբերի 23-ին:
100 տոկոս պետական մասնակցությամբ «Հայաստանի արտահանման ապահովագրական գործակալություն»-ը Հայաստանի տարածքում գործող միակ ապահովագրական ընկերությունն է, որը ծառայություններ է մատուցում՝ ուղղված Հայաստանի ռեզիդենտ տնտեսվարող սուբյեկտների արտահանման հետ կապված հնարավոր վնասների նվազեցմանը, ինչպես նաև ֆինանսական ռեսուրսների հասանելիության ապահովմանը:
Իր փաստացի գործունեությունը գործակալությունը սկսել է 2015 թվականի սկզբին, և նույն թվականի մարտին արդեն իսկ կնքվել է ապահովագրական առաջին վկայագիրը:
2017 թվականի ընթացքում ՀԱԱԳ-ը ստացել է ընդհանուր թվով 99 դիմում-հայտեր, որոնցից 64-ը բավարարվել են, 9-ը կասեցվել է, իսկ 26-ը՝ մերժվել:
2017 թվականի ընթացքում կնքվել են 329 ապահովագրական վկայագրեր, որոնց ընդամենը ապահովագրական գումարը կազմել է 4,534 մլն ՀՀ դրամ (նախորդ տարվա տվյալների համեմատ աճ 2,07 անգամ), հավաքագրվել է շուրջ 39 մլն ՀՀ դրամ գումարի չափով ապահովագրավճարներ (նախորդ տարվա համեմատ աճ 3,15 անգամ): Հարկ է նշել, որ ՀԱԱԳ 2017-2019թթ. գործունեության գործարար ծրագրով 31.12.2017թ. համար նախատեսվել է 3 մլրդ ՀՀ դրամ ապահովագրական գումար և 16.1 մլն ՀՀ դրամ ապահովագրավճար, որոնք փաստացի 2017 թվականի հոկտեմբերի դրությամբ արդեն իսկ գերակատարվել են:
Ընդհանուր 4,534 մլն ՀՀ դրամ ապահովագրական գումարից 3,356 մլն ՀՀ դրամ արժեքով ապագովագրական վկայագրերը, ինչը կազմում է ընդհանուր ապահովագրական գումարի շուրջ 74%-ը, կնքվել են ՌԴ արտահանման նպատակով, շուրջ 816 մլն ՀՀ դրամը կամ 18%-ը՝ ԱՄՆ արտահանման նպատակով, շուրջ 252 մլն ՀՀ դրամը կամ 6%-ը՝ ԱՄԷ արտահանման նպատակով, իսկ տարբերություն կազմող շուրջ 110 մլն ՀՀ դրամը կամ 2%-ը՝ այլ երկրներ արտահանման նպատակով:
Միևնույն ժամանակ, ընդհանուր 4,534 մլն ՀՀ դրամ ապահովագրական գումարից 1,891 մլն ՀՀ դրամ արժեքով ապագովագրական վկայագրերը, ինչը կազմում է ընդհանուր ապահովագրական գումարի շուրջ 42%-ը, կնքվել են ալկոհոլային խմիչքների արտահանման նպատակով, շուրջ 1,117 մլն ՀՀ դրամը կամ 25%-ը՝ վերամշակված սննդամթերքի արտահանման նպատակով, շուրջ 894 մլն ՀՀ դրամը կամ 20%-ը՝ թարմ սննդամթերքի արտահանման նպատակով, շուրջ 392 ՀՀ մլն դրամը կամ 9%-ը՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների արտահանման նպատակով, իսկ տարբերություն կազմող շուրջ 240 ՀՀ մլն դրամը կամ 4%-ը՝ այլ արտադրանքների արտահանման նպատակով։
2017 թվականի ընթացքում ստորագրվել են համագործակցության հուշագրեր 4 բանկի հետ՝ Հայէկոնոմբանկ, Հայբիզնեսբանկ, Արարատ բանկ և Կոնվերս բանկ։ Համագործակցության համաձայնագիր է ստորագրվել նաև ՓՄՁ ԶԱԿ-ի և Երևանի առևտրաարդյունաբերական պալատի հետ
2017 թվականի օգոստոսին համագործակցության քառակողմ հուշագիր է ստորագրվել ԵԱՏՄ անդամ հետևյալ պետությունների համանման ընկերությունների միջև՝ ՀՀ, ՌԴ, Ղազախստան և Բելառուս։
2018 թվականի մարտի 1-ի դրությամբ, ՀԱԱԳ գործունեության արդյունքում կնքվել են ընդհանուր թվով 60 ապահովագրական վկայագրեր, որոնց ապահովագրական գումարը կազմել է շուրջ 656 մլն ՀՀ դրամ (նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճ 2,76 անգամ), հավաքագրված ապահովագրավճարը կազմել է շուրջ 8,8 մլն ՀՀ դրամ (նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճ 5,5 անգամ):
2018 թվականի ընթացքում նախատեսվում է ընդլայնել ՀԱԱԳ գործիքակազմը՝ ներդնելով համապատասխան նոր ծառայություններ։ Նախատեսվում է նաև ընդլայնել համագործակցությունը Հայաստանի ֆինանսական կառույցների, ինչպես նաև միջազգային համանման ընկերությունների հետ։

В Министерстве экономического развития и инвестиций РА 23 марта состоялась пресс-конференция исполнительного директора СЗАО “Экспортное страховое агентство Армении”, председателя директората компании Армена Шахназаряна, посвященная подведению итогов работы, проделанной в 2017 году, и представлению программ, запланированных на 2018 год.
КРАТКАЯ СПРАВКА О ДЕЯТЕЛЬНОСТИ СЗАО ААСЭ
Страховое закрытое акционерное общество “Экспортное страховое агентство Армении”(СЗАО ЭСАА) учреждено постановлением правительства Республики Армения от 23 октября 2013 года.
Со 100-процентным государственным участием, “Экспортное страховое агентство Армении” является единственной действующей на территории Армении страховой компанией, которая оказывает услуги, направленные на снижение для хозяйствующих субъектов – резидентов Армении возможного ущерба, связанного с экспортом, а также на обеспечение доступности финансовых ресурсов.
К своей практической деятельности агентство приступило в начале 2015 года, а в марте того же года уже был заключён первый страховой договор.
В течение 2017 года ЭСАА получило, в общей сложности, 99 заявлений-заявок, из которых 64 были удовлетворены, 9 – приостановлены, а в 26 заявках было отказано. В течение 2017 года было заключено 329 страховых договора, общая страховая сумма которых составила 4,534 млн драмов РА (прирост по сравнению с предыдущим годом – в 2,07 раза), собрано страховых выплат в размере более чем 39 млн драмов РА (прирост по сравнению с предыдущим годом – в 3,15 раза). Следует отметить, что по рабочей программе деятельности ЭСАА в 2017-2019 гг. запланированы страховая сумма в размере 3 млрд драмов РА и страховые выплаты в размере 16,1 млн драмов РА, которые по состоянию на октябрь 2017 г. уже фактически были перевыполнены.
Из общей страховой суммы в 4,534 млн драмов РА страховые полисы на сумму 3,356 млн драмов РА, что составляет более 74% общей страховой суммы, были заключены с целью экспорта в РФ, примерно на 816 млн драмов РА, или 18% всей суммы – с целью экспорта в США, примерно на 252 млн драмов, или 6% всей суммы – с целью экспорта в ОАЭ, а на остальные примерно 110 млн драмов, или 2% всей суммы – с целью экспорта в другие страны.
Вместе с тем, из общей страховой суммы в 4,534 млн драмов РА страховые полисы на сумму 1,891 млн драмов РА, что составляет около 42% всей страховой суммы, были заключены с целью экспорта алкогольных напитков, примерно на 1,117 млн драмов РА, или 25% всей суммы – с целью экспорта переработанных продуктов питания, примерно на 894 млн драмов РА, или 20% всей суммы – с целью экспорта свежих продуктов питания, примерно на 392 млн драмов РА, или 9% всей суммы – с целью экспорта информационных технологий, а остальные примерно 240 млн драмов, или 4% всей суммы – с целью экспорта иной продукции.
В течение 2017 года были подписаны меморандумы о сотрудничестве с четырьмя банками – “Армэкономбанком”, “Армбизнесбанком”, “Арарат банком” и «Конверс банком”. Соглашение о сотрудничестве также было подписано с НЦР МСП и с Ереванской Торгово-промышленной палатой.
В августе 2017 г. был подписан четырёхсторонний меморандум о сотрудничестве между следующими аналогичными компаниями государств-членов ЕАЭС: РА, РФ, Казахстана и Беларуси.
По состоянию на 1 марта 2018 года, по результатам деятельности ЭСАА заключено, в общей сложности, 60 страховых договоров, общая страховая сумма которых составила более 656 млн драмов РА (прирост по сравнению с тем же периодом предыдущего года – в 2,76 раза), собранная страховая сумма составила более 8,8, млн драмов РА (прирост по сравнению с тем же периодом предыдущего года – в 5,5 раза).
В течение 2018 года предусмотрено расширить инструментарий ЭСАА, с вовлечением новых соответствующих услуг. Планируется также расширить сотрудничество с финансовыми структурами Армении, а также с аналогичными международными компаниями.