Հայաստանյան շուկայում 2017-ին՝ 2016-ի համեմատ, գրանցվել է ապրանքների համապատասխանության գնահատման փաստաթղթերի՝ սերտիֆիկատների և հայտարարագրերի 31% աճ: Արձանագրված փաստը վկայում է շուկայում որակի գնահատման չափորոշիչների բարելավման մասին։
Հենց այդ խնդրին հետամուտ Տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարության Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմինը (ՇՎՏՄ) ոչ պարենային ապրանքների շուկայում իրականացված աշխատանքներն ամփոփելով՝ արձանագրում է նաև, որ 14.6 %-ով ավելացել է ներմուծած արտադրանքի համապատասխանության գնահատման ցուցանիշը։ Եթե 2016-ի ընթացքում պարբերաբար և խոշոր ծավալի ոչ պարենային արտադրանք ներմուծող տնտեսվարող սուբյեկտների ընդամենը 12.8%-ն է իր կողմից ներմուծած արտադրանքը ենթարկել համապատասխանության գնահատման, ապա 2017 թ-ին՝ շուրջ 27,4%-ը:
Շուկայի անվտանգության ապահովման նպատակով տեսչական մարմինը իրականացնում է ինչպես վերահսկման, այնպես էլ կանխարգելման և հանրության լայն շրջանակների իրազեկման աշխատանքներ։ Այսպես՝ 2017-ին ՇՎՏՄ-ն իրականացրել է 197 ստուգում և տնտեսավարողների 81.7%-ի մոտ հայտնաբերել է տարբեր բնույթի՝ համապատասխանության գնահատման փաստաթղթերի բացակայություն, մակնշման, չափագիտական նորմերի և այլ խախտումներ: Կիրառվել են վարչական պատասխանատվության միջոցներ, և նշանակված տուգանքների գումարը կազմել է 23,080.0 հազար ՀՀ դրամ։
Ըստ ոլորտների` խախտումների պատկերը հետևյալն է. ստուգված ԱԳԼՃԿ-ների 100%-ի մոտ են հայտնաբերվել խախտումներ, խաղալիքների ոլորտում` 83%-ի, օծանելիքակոսմետիկական արտադրանքի ոլորտում` 80%-ի, ցածրավոլտ սարքավորումներ վաճառողների՝ 76%-ի, կենցաղային և սանիտարահիգիենիկ ապրանքների՝ 71%-ի, ավտոմոբիլային բենզինի և դիզվառելիքի վաճառքով զբաղվողների` 67%-ի մոտ։ Չափումների միասնականության ապահովման առումով ստուգումներում խախտումներ արձանագրվել են 41% ընկերություններում:
Կանխարգելման և իրազեկման աշխատանքների շրջանակում՝ ՀԿ-ների հետ լայն համագործակցությամբ և ներգրավմամբ, կազմակերպվել են հանդիպումներ Երևանում և 4 մարզերում՝ Շիրակ, Սյունիք, Կոտայք, Տավուշ։ ԶԼՄ-ներում տարբեր ձևաչափերով լուսաբանվել է Տեսչական մարմնի գործունեությունը, մշտապես արձագանքվել է հանրության կողմից բարձրացված խնդիրներին։ ԶԼՄ-ների եւ թեժ գծի միջոցով իրականացվել է նաև խորհրդատվական աշխատանք՝ ուղղված սպառողների և տնտեսավարողների իրավագիտակցության բարձրացմանը։ Վերամշակվել և արդեն գործարկվել է նաև ՇՎՏՄ նոր կայքը՝ prosafe.am հասցեով, որտեղ մատչելի կերպով ներկայացվում է ինչպես տնտեսվարողներին, այնպես էլ սպառողներին հետաքրքրող ողջ տեղեկավտությունը ստուգումների ծրագրերի, դրանց արդյունքների մասին և այլն։

На рынке Армении в 2017 году, по сравнению с 2016 годом, был зафиксирован 31%-ный рост числа документов оценки соответствия - сертификатов и деклараций. Этот факт свидетельствует об улучшении критериев оценки качества на рынке.
Инспекционный орган контролирования рынка (ИОКР) Министерства экономического развития и инвестиций РА , последовательно отслеживающий как раз данную проблему, подводя итоги работ, осуществленных на рынке непродовольственных товаров, констатирует также, что на 14,6% вырос показатель оценки соответствия импортированной продукции. Если в течение 2016 года оценке соответствия была подвергнута продукция, импортированная всего лишь со стороны 12,8% всех хозяйствующих субъектов, регулярно и в больших объёмах импортирующих непродовольственные товары, то в 2017 году этот показатель увеличился примерно до 27,4%.
С целью обеспечения безопасности рынка инспекционный орган осуществляет работы как по контролю, так и по профилактике и оповещению широких кругов общества. Так, в 2017 г. ИОКР было проведено 197 проверок, и у 81,7% хозяйствующих субъектов обнаружено отсутствие разнохарактерных документов оценки соответствия, нарушения маркировки, метрологических норм и иные нарушения. Были применены меры привлечения к административной ответственности, и общая сумма назначенных штрафов составила 23,080,0 тысяч драмов РА.
По сферам, картина нарушений выглядит следующим образом: по автозаправочным станциям нарушения выявлены у 100% объектов, в области производства игрушек – у 83%, в области производства парфюмерно-косметической продукции – у 80%, продавцов низковольтного оборудования – у 76%, бытовых и санитарно-гигиенических товаров – у 71%, занимающихся продажей автомобильного бензина и дизтоплива – у 67%. В аспекте проверок обеспечения единства измерений нарушения зафиксированы у 41% компаний.
В сотрудничестве с общественными организациями и при их широком привлечении к профилактике и оповещению, организованы встречи в Ереване и в 4-х марзах – Шираке, Сюнике, Котайке и Тавуше. СМИ в различных форматах освещали деятельность Инспекционного органа, перманентно откликались на затронутые проблемы. Посредством СМИ и «горячей линии» была осуществлена также консультационная работа, нацеленная на повышение осведомлённости потребителей и хозяйствующих субъектов. Кроме того, переработан и уже запущен новый сайт ИОКР: prosafe.am, где в доступной форме представлена вся интересующая потребителей информация о проверочных программах, результатах этих программ и т. д.