Համաձայն ԱՄՆ նախագահի կողմից նախօրեին ստորագրած հրամանագրի 2018 թվականի ապրիլի 22-ից կվերագործարկվի ընդհանրացված արտոնությունների համակարգի տրամադրումը Հայաստանի համար։
GSP համակարգում ներառված ապրանքները կարող են մուտք գործել ԱՄՆ շուկա մաքսատուրքի իջեցված կամ զրոյացված դրույքաչափերով։
Քանի որ GSP-ի վերագործարկումը հետադարձ ուժ ունի, ներմուծողները կարող են դիմել մինչև համակարգի վերագործարկումը (2018թ․ հունվարի 1-ից ապրիլի 22-ը ) վճարված տուրքերը հետ ստանալու համար։ Համապատասխան դիմումը պետք է ներկայացնել մինչև 2018 թվականի հոկտեմբերի 19-ը։

Согласно подписанному на днях президентом США указу, с 22 апреля 2018 года Армении вновь будет предоставлен режим GSP - Обобщенной системы льгот.
Продукты, входящие в Обобщенную систему льгот, могут поступать на рынок США с уменьшенными или нулевыми ставками таможенной пошлины.
Поскольку возобновление GSP имеет обратную силу, импортеры могут подать заявления для возмещения уплаченных таможенных пошлин до возобновления системы льгот (с 1 января по 22 апреля 2018 года). Соответствующее заявление необходимо представить до 19 октября 2018 года.