Երևանում մեկնարկել է ԱՊՀ անդամ պետությունների Սպառողների իրավունքների պաշտպանության խորհրդատվական խորհրդի 14-րդ նիստը
6 Ապրիլ, 2018
Ապրիլի 6-ին Երևանում կայացել է ԱՊՀ անդամ պետությունների Սպառողների իրավունքների պաշտպանության խորհրդատվական խորհրդի 14-րդ նիստը։
Նիստի հանդիսավոր բացմանը ողջույնի խոսքով հանդես են եկել ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդումների նախարար Սուրեն Կարայանը և ԱՊՀ անդամ պետությունների Սպառողների իրավունքների պաշտպանության խորհրդատվական խորհրդի նախագահ, ՌԴ սպառողների իրավունքների պաշտպանության և մարդկային ռեսուրսների վերահսկողության դաշնային ծառայության ղեկավար (Роспотребнадзор) Աննա Պոպովան։
Ողջունելով նիստի մասնակիցներին ՀՀ կառավարության և իր անունից՝ նախարար Կարայանը նշել է, որ ներկայումս Հայաստանում հրատապ խնդիր է սպառողների շահերի պաշտպանության ոլորտում իրավական դաշտի ամրապնդումն ու զարգացումը, և դրա հիման վրա գործարար և գործընկերային հարաբերությունների հաստատումը պետական մարմինների և բիզնեսի միջև՝ ներքին սպառողին արդյունավետ պաշտպանելու նպատակով: Նախարարը հավելել է, որ ՀՀ կառավարությունը քայլեր է ձեռնարկում ստեղծելու սպառողների շահերի պաշտպանության արդյունավետ համակարգ՝ հիմնվելով միջազգային լավագույն փորձի վրա, և կարևորել ԱՊՀ և ԵԱՏՄ շրջանակում համակարգված քաղաքականության իրականացումը։ Բարձր գնահատելով ԱՊՀ անդամ պետությունների Սպառողների իրավունքների պաշտպանության խորհրդատվական խորհրդի աշխատանքը, որի շնորհիվ ստեղծվել է սպառողների պաշտպանության խնդիրները լուծելու համար բավականին լուրջ հարթակ, Սուրեն Կարայանը հավաստիացրել է, որ ջանքեր կգործադրվեն ձեռք բերված բոլոր պայմանավորվածություններն իրականացնելու և արդյունավետ փոխգործակցության ավանդույթներն ամրապնդելու ու շարունակելու համար:
Նիստի աշխատանքներին մասնակցել են Ռուսաստանի, Բելառուսի, Վրաստանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի, Ուզբեկստանի, Մոլդովայի սպառողների շահերի պաշտպանության ոլորտի պետական և հասարակական կազմակերպությունների ղեկավարներ։ Նիստին մասնակցել են նաև Հայաստանի Հանրապետությունում շահագրգիռ կառույցների պաշտոնատար անձինք, ոլորտում աշխատող ՀԿ-ների ներկայացուցիչներ։
ԱՊՀ համագործակցության շրջանակում յուրաքանչյուր տարի գումարվող այս նիստերի շրջանակում ներկայացվում են անդամ պետություններում սպառողների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում իրականացվող քայլերը, առկա խնդիրները, դրանց լուծման ուղղությամբ միջազգային փորձի հիման վրա մշակվում են ընդհանուր մոտեցումներ, ամփոփվում են արդյունքները։
Խորհրդի նիստի արդյունքում համաձայնեցվել և ստորագրվել է ամփոփիչ արձանագրություն։
Օրվա ընթացքում ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը և ԱՊՀ անդամ պետությունների Սպառողների իրավունքների պաշտպանության խորհրդատվական խորհրդի նախագահ, ՌԴ սպառողների իրավունքների պաշտպանության և մարդկային ռեսուրսների վերահսկողության դաշնային ծառայության ղեկավար (Роспотребнадзор) Աննա Պոպովան այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր և հարգանքի տուրք մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերին։
Խորհրդատվական խորհրդի նախորդ՝ 13-րդ նիստը տեղի է ունեցել 2017 թվականի հոկտեմբերին՝ Մոլդովայի մայրաքաղաք Քիշնևում, որտեղ էլ որոշվել է հաջորդ նիստը` ՀՀ հրավերով, անցկացնել Երևանում։

В Ереване прошло 14-е заседание Консультативного совета по защите прав потребителей государств-участников СНГ
6 Апрель, 2018
Материал
Прикрепленные файлы
6 апреля в Ереване прошло 14-е заседание Консультативного совета по защите прав потребителей государств-участников СНГ.
На торжественном открытии заседания с приветственной речью выступили министр экономического развития и инвестиций РА Сурен Караян и председатель Консультативного совета по защите прав потребителей государств-участников СНГ, руководитель Федеральной службы по надзору в сфере защиты прав потребителей и благополучия человека (Роспотребнадзор) Анна Попова.
Приветствуя участников заседания от имени правительства Армении и от себя лично, министр Караян отметил, что в настоящее время в Армении актуальной задачей в области защиты прав потребителей является укрепление и развитие нормативно-правовой базы данной сферы, установление на ее основе деловых и партнерских отношений между государственными органами и бизнесом в целях эффективной защиты отечественного потребителя. Он также добавил, что Правительством Армении предпринимаются меры по созданию эффективной системы защиты прав потребителей, основываясь на передовой мировом опыт, в том числе, проведению согласованной политики в области соблюдения требований, установленных техническими регламентами и метрологическими нормами и правилами в рамках СНГ и ЕАЭС. Высоко оценивая деятельность Консультативного совета, благодаря чему была создана серьезная платформа для решения проблем по защите прав потребителей, министр Караян подчеркнул, что с армянской стороны будут приложены все усилия для реализации достигнутых договоренностей и дальнейшего продолжения сформированных традиций по успешному взаимодействию.
В работе заседания приняли участие представители государственных органов и общественных организаций из России, Беларуси, Грузии, Казахстана, Киргизии, Таджикистана, Узбекистана и Молдовы. На заседании присутствовали также должностные лица заинтересованных структур и представители работающих в этой сфере общественных организаций из Армении.
В завершение 14-го заседания Консультативного совета по защите прав потребителей государств-участников СНГ был согласован и подписан протокол заседания.
В течение дня Министр экономического развития и инвестиций Сурен Караян и председатель Консультативного совета по защите прав потребителей государств-участников СНГ, руководитель Роспотребнадзора Анна Попова посетили мемориальный комплекс Цицернакаберд, где почтили память жертв Геноцида армян.
На проводимых ежегодно заседаниях Консультативного совета по защите прав потребителей государств-участников СНГ, участники заседания представляют шаги, предпринятые их государствами в области защиты прав потребителей, обсуждают также актуальные проблемы, для решения которых разрабатываются общие подходы с учетом международного опыта, а в конце заседания обобщают результаты проделанной работы.
Предыдущее, 13-е заседание Консультативного совета состоялось в октябре 2017 года в столице Молдовы Кишиневе, где, по приглашению Республики Армения, было принято решение о проведении очередного заседания в Ереване.
Приветственное слово Министра экономического развития и инвестиций Республики Армения С. Г. Караяна на 14-м заседании Консультативного совета по защите прав потребителей государств-участников СНГ Ереван, 05.04.2018