Հայ-ֆրանսիական համագործակցության արդյունքում «Սպայկա» ընկերությունը կառուցել է 20 հա վերջին սերնդի ջերմոցային տնտեսություն
11 Ապրիլ, 2018
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի պաշտոնակատար Սուրեն Կարայանը և ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի պաշտոնակատար Իգնատի Առաքելյանը նախօրեին այցելել են «Սպայկա» ընկերություն, որտեղ տեղի է ունեցել ֆրանսիական CIC բանկի աջակցությամբ կառուցված 20 հա լոլիկի վերջին սերնդի ջերմոցային տնտեսության բացումը։ Ներկա էր նաև Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Ջերմոցային տնտեսությունը հագեցած է ամենավերջին տեխնոլոգիաներով, բույսերի սնուցումը, ջերմաստիճանի ու խնավության կառավարումը, պարարտացման չափաքանակներն այստեղ ավոտամատ եղանակով են կառավարվում։ Բույսի աճեցումը կատարվում է արհեստական հողածածկույթի մեջ, ինչն ամբողջությամբ կառավարելի է դարձնում հիվանդությունների կանխարգելումը, օգտագործվում են բացառապես բույսերի պաշտպանության կենսաբանական միջոցներ։
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի պաշտոնակատար Իգնատի Առաքելյանը, անդրադառնալով «Սպայկայի» գործունեությանը, նշել է, որ ընկերությունն ունի հարուստ փորձ գյուղմթերքի ջերմոցային արդյունաբերական արտադրության գործում, արագ տեմպերով ավելացնում է հզորությունները՝ համագործակցելով միջազգային գործընկերների հետ։
«Իմ կարծիքով սա Հայաստանում արդեն ջերմոցային արտադրության զարգացման երկրորդ էտապն է։ Տեսնելով այս օրինակները՝ մյուսները բնականաբար ընդօրինակելու են և ներդրումներ են կատարելու, որովհետև շահավետ է բնակլիմայական պայմանների առումով և ունենք անսահմանափակ շուկա»,- նշել է Իգնատի Առաքելյանը։
Ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակի արդյունքներով՝ ՀՀ ջերմոցային արտադրանքի արտահանման ծավալները կրկնապատկվել են։
Իգնատի Առաքելյանը տեղեկացրել է, որ նախատեսվում է այս տարի մեկնարկել փոքր ջերմոցների լիզինգի ծրագիր, որ թույլ կտա ընտանեկան փոքր տնտեսություններ հիմնել՝ ապահովելով բարձր եկամուտներ։
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի պաշտոնակատար Սուրեն Կարայանը նշել է, որ հայկական գյուղատնտեսական արտադրանքը ներկայում մեծ պահանջարկ ունի Ռուսաստանում և արդեն պահանջարկ է ձևավորում եվրոպական շուկայում:
Տեղեկացնելով, որ «Սպայկա» ընկերությունն առաջիկայում արտահանումներ կիրականացնի նաև Եվրամիության երկրներ, մասնավորապես Ֆրանսիա` Սուրեն Կարայանը համոզմունք է հայտնել, որ արտադրությունը ճիշտ կազմակերպելու դեպքում հայկական արտադրանքը կլինի բավականաչափ մրցունակ:
«Մենք որպես պետություն բոլոր քայլերն ուղղում ենք այն արտադրությունների զարգացմանը, որոնք հիմնված են բարձր տեխնոլոգիաների վրա, ինչը կհանգեցնի նրան, որ մեր արտադրանքը լինի ավելի մրցունակ», - նշել է Սուրեն Կարայանը:
Նա նաև տեղեկացրել է, որ հայտնվել են նոր ներդրողներ, որոնք ինչպես բանջարեղենի, այնպես էլ հատապտուղների ու ծաղիկների արտադրության նպատակով հիմնում են խոշոր ջերմոցային տնտեսություններ:
Սուրեն Կարայանի խոսքով՝ ընդհանուր առմամբ գյուղատնտեսական մթերքների վերամշակումը 2017 թվականին աճի բարձր տեմպեր է գրանցել, որոնք պահպանվել են նաև ընթացիկ տարվա առաջին երեք ամիսներին:
Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտը նշել է, որ գյուղմթերքի որակի առումով Հայաստանն աշխարհում մեծ համարում ունի, և Ֆրանսիան մեր երկրի գյուղոլորտին մեծ նշանակություն է տալիս։
«Սա հրաշալի օրինակ է հայ-ֆրանսիական հաջողված համագործակցության։ Ֆրանսիական ձեռնարկությունը տեխնիկական օժանդակություն է ցուցաբերում հայկական գործընկեր կազմակերպությանը՝ նոու-հաուի փորձի ներդրման հարցում»,-նշել է դեսպանը՝ կարծիք հայտնելով, որ ֆրանսիական ներդրումները Հայաստանի գյուղոլորտում կլինեն շարունակական՝ հաշվի առնելով ոլորտի մեծ ներուժը։
«Սպայկա» ՍՊԸ նախագծերի կառավարման բաժնի ղեկավար Կարեն Բաղդասարյանի խոսքով՝ Հայաստանում արդեն գործում է հետխորհրդային շրջանի ամենամեծ ջերմոցային համալիրը տարածաշրջանում՝ զինված ժամանակակից տեխնոլոգիաներով։
Նա տեղեկացրել է, որ այսօր «Սպայկա» ընկերությունում 1 մ2-ից կարող են ստանալ մինչև 120 կգ վարունգ և 80 կգ լոլիկ, ինչն աշխարհի ամենաբարձր ցուցանիշներից է: Ընդհանուր առմամբ ընկերությունն այս պահին տարեկան արտադրում է շուրջ 35 000 տոննա լոլիկ և վարունգ։
Ընկերության առաջիկա ծրագրերի թվում Կարեն Բաղդասարյանը մասնավորապես նշել է Երևանի Նորագավիթ թաղամասում 50 հա ջերմոցի կառուցումը, բացի այդ ավարտին է մոտենում բորբոսով պանրի գործարանի շինարարությունը: «Ապահովվելու է մոտ 70 աշխատատեղ, տեխնոլոգիապես բարձր հագեցած գործարան է լինելու, նման գործարան նույնպես տարածաշրջանում չկա», - նշել է Կարեն Բաղդասարյանը:
Արմավիրի մարզում առաջիկայում ընկերությունը նախատեսում է հիմնել մի քանի հարյուր հեկտար ինտենսիվ այգիներ, ընդլայնվում են բողկի արտադրության ծավալները, Տավուշի մարզի Հաղթանակ համայնքում կառուցվում է լոգիստիկ կենտրոն, որտեղ կլինի բողկի վերամշակման արտադրամաս:

В результате армяно-французского сотрудничества компания «Спайка» построила 20 гектаров тепличного хозяйства последнего поколения
11 Апрель, 2018
Исполняющий обязанности министра экономического развития и инвестиций РА Сурен Караян и и.о. министра сельского хозяйства Игнатий Аракелян на днях посетили компанию «Спайка», где состоялось открытие тепличного хозяйства последнего поколения по выращиванию томатов на 20 гектарах. Теплицы построены при поддержке французского банка CIC. На мероприятии присутствовали также Чрезвычайный и полномочный посол Франции в Армении Джонатан Лакот, другие официальные лица.
Тепличное хозяйство оснащено новейшими технологиями. Здесь уход за растениями, контроль температуры и регулирование влажности, определение необходимого количества удобрений производятся автоматическим управлением. Растения выращивают в искусственных почвах, что делает профилактику заболеваний полностью управляемым, используются исключительно биологические средства защиты растений.
Исполняющий обязанности министра сельского хозяйства Игнатий Аракелян, комментируя деятельность «Спайки», отметил, что компания имеет богатый опыт работы по тепличному промышленному производству сельскохозяйственной продукции, в сотрудничестве с международными партнерами, она быстрыми темпами увеличивает свои мощности.
«Я думаю, что это уже второй этап развития тепличного производства в Армении. Наблюдая за этими примерами, другие, естественно, будут подражать и вкладывать инвестиции, потому что это выгодно с точки зрения климатических условий и есть неограниченный рынок», - отметил Игнатий Аракелян.
По итогам первого квартала текущего года, объем экспорта парниковой продукции в Армении удвоился.
ИгнатийАракелян сообщил, что в этом году планируется запустить программу по лизингу небольших теплиц, что позволит создавать маленькие семейные хозяйства с обеспечением высоких доходов.
Исполняющий обязанности министра экономического развития и инвестиций РА Сурен Караян отметил, что сельскохозяйственная продукция Армении пользуется широким спросом в России и уже формируется спрос на европейском рынке.
Отметив, что «Спайка» скоро будет экспортировать также в страны ЕС, в частности, во Францию, Сурен Караян выразил убежденность в том, что в случае надлежащей организации производства, армянская продукция будет достаточно конкурентоспособной.
«Мы, как государство, направляем все шаги на развитие тех производств, которые основаны на высоких технологиях, что приведет к тому, что наши продукты будут более конкурентоспособными», - сказал Сурен Караян.
Он также сообщил, что появились новые инвесторы, которые строят крупные тепличные хозяйства с целью производства не только овощей, но и ягод и цветов.
По словам Сурена Караяна, в 2017 году, в сфере переработки сельскохозяйственной продукции в целом был зафиксирован высокий темп роста, который сохранился и на протяжении первых трех месяцев текущего года.
Чрезвычайный и полномочный посол Франции в Армении Джонатан Лакот отметил, что с точки зрения качества сельскохозяйственной продукции Армения имеет отличную репутацию в мире, и Франция придает большое значение сельскохозяйственному сектору нашей страны.
«Это прекрасный пример армяно-французского успешного сотрудничества. Французская компания оказывает техническую помощь армянскому партнеру в реализации внедрения опыта ноу-хау», - отметил посол, выразив мнение, что, учитывая большой потенциал сферы сельского хозяйства Армении, французские инвестиции в этот сектор будут продолжительными.
По словам начальника отдела управления проектами ООО «Спайка» Карена Багдасаряна, в Армении уже действует самый большой в регионе за постсоветский период тепличный комплекс, оснащенный современной техникой.
Он сообщил, что сегодня компания «Спайка» может получить до 120 кг огурцов и 80 кг томатов из одного квадратного метра, и это один из самых высоких показателей в мире. В настоящее время компания в год производит около 35 000 тонн томатов и огурцов.
В числе будущих планов компании Карен Багдасарян отметил, в частности, строительство теплицы в 50 га в квартале Норагавит города Еревана. Кроме этого завершается строительство завода по производству сыра с плесенью. «Будет создано 70 рабочих мест, и это будет высокотехнологичный завод, подобного которому нет в регионе», - сказал Карен Багдасарян.
В ближайшее время компания планирует заложить в Армавирском марзе (область) несколько сотен гектаров садов интенсивного типа. Увеличивается объем производства редиса, в общине Ахтанак Тавушского марза (область) строится логистический центр, где будет задействован цех по переработке редиса.