Ապրիլի 11-ին Լոֆտ կենտրոնում կայացել է «Թվային գարունը Հայաստանում» (“Digital spring in Armenia”) խորագրով մամուլի ասուլիս՝ նվիրված ապրիլի 22-ին Հայաստանում կայանալիք «Հայկական բլոկչեյն ֆորում» (“Armenian Blockchain Forum”) առաջին միջազգային համաժողովին։
Մամուլի ասուլիսի բանախոսներն էին․ ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Էմիլ Տարասյանը, ECOS-ի կառավարման գործընկեր Իլյա Գոլդբերգը և “Armenian Blockchain Forum”-ի կրթական կլաստերի գործադիր տնօրեն Անաստասիա Տյուրինան։
Կարևորելով բլոկչեյն տեխնոլոգիաների զարգացումը Հայաստանում, ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Էմիլ Տարասյանը իր խոսքում մասնավորապես նշել է համաժողովի նպատակը․ «Համաժողովն առաջատար ընկերությունների, մասնագետների և գործարարների պրակտիկ գիտելիքների միավորման տեղեկատվական-կրթական էկոհամակարգ է, որի նպատակն է ստեղծել տեխնոլոգիական ընկերությունների համար զարգացման բարենպաստ պայմաններ։ Համաժողովը նախատեսված է ոչ միայն տեղական, այլև միջազգային ընկերությունների համար։ Սա լավ հնարավորություն է հայաստանյան ընկերությունների համար, որոնք աշխատում են բլոկչեյն տեխնոլոգիաների ուղղությամբ, որպեսզի գործնական կապեր հաստատեն ներդրողների հետ և իրենց նախագծերում ներգրավեն ներդրումներ»:
Էմիլ Տարասյանը նաև տեղեկացրել է, որ հայկական Բլոկչեյն համաժողովը բաղկացած կլինի 4 բաժիններից, որոնցում տեղի կունենան քննարկումներ՝ նվիրված բլոկչեյնի բնագավառի ապագային, ազդեցությանն աշխարհում տեղի ունեցող փոփոխությունների, կրիպտոարժույթներում ներդրումների և ICO-նախագծերի վրա: Կանցկացվի 12 կրթական դասընթաց ուսանողների և գործարարների համար, որոնք նոր են սկսում հետաքրքրվել բլոկչեյն տեխնոլոգիաներով:
Ընդհանուր հայտերի արդյունքում տարբեր երկրներից ընտրված 15 լավագույն ստարտափ թիմերը հնարավորություն կստանան ներկայանալու պրոֆեսիոնալ ներդրողների առջև, մասնակցելու աքսելերացիոն ծրագրին և ստանալու ներդրումներ: Կգործի նաև առանձնացված տարածք B2B և B2G (business-to-government) հանդիպումների համար:
«Հայաստանի կառավարության ներգրավվածությունն այս նախագծում պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ, հռչակելով տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացումը որպես գերակա ուղղություն, կառավարությունը կարևորում է նաև բլոկչեյն տեխնոլոգիաների զարգացումը և դրանց ներդրումը Հայաստանի տնտեսության տարբեր ճյուղերում։ Այս շատ նեղ մասնագիտական ոլորտում, մեր կարծիքով, Հայաստանը առավելություն ունի: Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության տեսանկյունից սրանք բիզնեսի մշակույթ փոփոխող տեխնոլոգիաներ են, որոնք բավականին հետաքրքիր տեխնոլոգիական լուծումներ են տալիս` ստեղծելով վստահության վրա հիմնված համակարգ, ինքնակարգավորվող համակարգեր, որոնք բարձրացնում են ծառայությունների մատուցման որակը, ապահովում արդյունավետություն։ Դրանք, սակայն, պարունակում են նաև ռիսկեր: Մենք փորձում ենք հասկանանալ, թե գլոբալ աշխարհում բլոկչեյն տեխնոլոգիաների ի՞նչ խնդիրներ կան։ Նշվում է 2 ուղղություն․ առաջինը գիտելիքի պակասն է, որը մենք փորձում ենք լուծել պետական և մասնավոր հատվածում, որպեսզի տեխնոլոգիաներն ավելի արագ տարածում ունենան և ավելի մեծ մասշտաբ կրեն: Այս համաժողովը նույնպես ուղղված է գիտելիքի բացը լրացնելուն: 2-րդ բացը, որ կա բլոկչեյն տեխնոլոգիաներում, դա բլոկչեյն տեխնոլոգիաների անվտանգության խնդիրներն են: Տարբեր շերտերի անվտանգության խնդիրներ կան. անձնական տվյալների պաշտպանությունից մինչև մարդու իրավունքի գրանցում և պահպանում․․․ Լուրջ խնդիրներ կան նաև սպառողների շահերի պաշտպանության տեսակետից: Մենք ցանկանում ենք, որպեսզի բլոկչեյն տեխնոլոգիաները ճիշտ կիրառություն ստանան մեր տնտեսության մեջ` սկսելով մեր թվային օրակարգից: Դուք գիտեք, որ մենք ունենք Հայաստանում արդեն ձևավորված թվային օրակարգ, ունենք նախաձեռնություններ, որոնք պետք է իրականացնենք՝ սկսենք թվայնացնել մեր տնտեսության բիզնես պրոցեսները։ Կարծում եմ, այս տեխնոլոգիաները այլընտրանքային տեխնոլոգիաներ են, որոնք ցույց են տալիս իրենց արդյունավետությունը»,- ասել է Էմիլ Տարասյանը:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 22-ին Երևանում կայանալիք “Armenian Blockchain Forum” առաջին միջազգային համաժողովին նախատեսվում է շուրջ 600 մասնակից Հայաստանից, ԱՄՆ-ից, Իռլանդիայից, Չինաստանից, Շվեյցարիայից, Ուկրաինայից, Ռուսաստանից, Վրաստանից, Կանադայից։ Միջոցառմանը ներկա գտնվելու համաձայնություն են հայտնել նաև 30-ից ավել ներդրումային հիմնադրամների ներկայացուցիչներ և հրեշտակ ներդրողներ։

11 апреля в центре «Лофт» состоялась пресс-конференция под рубрикой “Digital spring in Armenia” («Цифровая весна в Армении»), посвященная первому международному форуму по технологиям блокчейн - “Armenian Blockchain Forum”, который состоится 22 апреля в Ереване.
На пресс-конференции выступили: заместитель министра экономического развития и инвестиций РА Эмиль Тарасян, управляющий партнер ECOS Илья Голдберг и управляющий директор образовательного кластера Amenian Blockchain Forum Анастасия Тюрина.
Заместитель министра экономического развития и инвестиций РА Эмиль Тарасян, подчеркнув в своей речи важность развития технологий блокчейн в Армении, представил цель форума: «Форум представляет собой информационно-образовательную экосистему объединения практических знаний ведущих компаний, специалистов и предпринимателей. Цель форума - создать благоприятные условия для технологических компаний. Форум предназначен не только для местных, но и для международных компаний. Это хорошая возможность для армянских компаний, работающих в направлении технологий блокчейн, установить деловые контакты с инвесторами и привлечь инвестиции в свои проекты».
Эмиль Тарасян сообщил также, что Армянский форум блокчейн будет состоять из 4-х секций, в которых предусмотрено проведение дискуссий о будущем сферы блокчейн, о влиянии на мировые процессы, инвестиции в криптовалюты и проекты ICO. Будет проведено также 12 учебных занятий для студентов и бизнесменов, которые только-только начинают интересоваться технологиями блокчейн.
15 лучших стартап-команд из разных стран мира, избранных из общих заявок, получат возможность предстать перед инвесторами, участвовать в акселерационных проектах и получить инвестиции. Отдельное место будет отведено для проведения встреч в формате B2B и B2G (business-to-government).
«Участие Правительства Армении в этим проекте объясняется тем, что, провозгласив развитие технологий в качестве приоритетного направления, правительство придает важность также развитию технологий блокчейн и их внедрению в различные отрасли экономики Армении. По нашему мнению, в этой очень узкой профессиональной сфере у Армении есть преимущество. С точки зрения Министерства экономического развития и инвестиций РА, это технологии, меняющие культуру бизнеса, которые предлагают довольно интересные технологические решения, создавая систему, основанную на доверии, саморегулируемые системы, которые повышают качество предоставляемых услуг, обеспечивают эффективность. Однако они содержат также риски. Мы пытаемся выяснить, какие проблемы технологий блокчейн существуют в мире? Выделяются два направления. Первое - это недостаток знаний. Эту проблему мы пытаемся решить в государственном и частном секторе с тем, чтобы технологии быстрее распространялись и имели больший масштаб. Предстоящий форум также призван способствовать устранению пробелов в знаниях. Вторым пробелом, имеющим место в технологиях блокчейн, является проблема их безопасности. Существуют проблемы безопасности разных уровней - от защиты персональных данных до регистрации и сохранения прав человека ... Есть также серьезные проблемы с точки зрения защиты прав потребителей. Мы хотим, чтобы технологии блокчейн были правильно и эффективно использованы в нашей экономике, начиная с нашей повестки цифровой экономики. Вы знаете, что у нас в Армении есть уже сформированная повестка по развитию цифровой экономики, у нас есть инициативы, которые мы должны реализовать, чтобы начать процесс продвижения в этом направлении. Я думаю, что технологии блокчейн - это альтернативные технологии, которые демонстрируют свою эффективность», - отметил Эмиль Тарасян.
Напомним, что в работе первого международного форума “Armenian Blockchain Forum”, который состоится в Ереване 22 апреля, примут участие около 600-и участников из Армении, США, Ирландии, Китая, Швейцарии, Украины, России, Грузии, Канады. О своем участии на мероприятии подвердили представители более 30-и инвестиционных фондов и бизнес-ангелов.