Հայաստան-Շվեյցարիա գործարար համաժողով. Շվեյցարացի գործարարները հետաքրքրված են Հայաստանի ներդրումային հնարավորություններով
13 Ապրիլ, 2018
Ապրիլի 12-ին Շվեյցարիայի Համադաշնության Ժնև քաղաքում կայացել է «Հայաստան. բացահայտեք գործարար հնարավորությունները» խորհագրով գործարար համաժողովը: Համաժողովը կազմակերպվել էր Ժնև կանտոնի Առևտրաարդյունաբերական պալատի(ԺԱԱՊ), ՀՀ Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության և Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության(ՀԱԳՄ) համագործակցությամբ` Շվեյցարիայում Հայաստանի առևտրային ներկայացուցիչ Հայկ Հովհաննիսյանի նախաձեռնությամբ ու համակարգմամբ: Համաժողովին մասնակցում էին շուրջ 70 գործարարներ տարբեր երկրներից:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկան ԺԱԱՊ գլխավոր տնօրենի տեղակալ Վինսենթ Սուբիլիան, ՀԱԳՄ նախագահ Արսեն Ղազարյանը, Առևտրի համաշխարհային կազմակերպությունում Հայաստանի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Տիգրան Դավթյանը:
Պարոն Սուբիլիան նշեց, որ շվեյցարական գործարար համայնքը բավականին հետաքրքրված է Հայաստանով և հավելել, որ ձեռնամուխ է լինելու դեպի Հայաստան գործարար պատվիրակության այցի կազմակերպմանը:
Համաժողովի ընթացքում Շվեյցարիայում ՀՀ առևտրական ներկայացուցիչ Հայկ Հովհաննիսյանը շվեյցարացի, ֆրանսացի և այլ օտարերկրյա գործարարներին ներկայացրեց Հայաստանի ներդրումային դաշտը և գործարար միջավայրը: Միջոցառման ընթացքում ներկայացվեցին նաև Հայաստանի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, ազատ տնտեսական գոտիների, ֆինանսաբանկային համակարգի, վերականգնվող էներգետիկայի, ոսկերչության և գինեգործության ոլորտների առանձնահատկություններն ու գրավչությունը:
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանը ներկայացրեց Հայաստանի զբոսաշրջային գրավչությունները և ոլորտի զարգացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները:
Հայաստանյան գործարար պատվիրակության կազմում ընդգրկված էին բեռնափոխադրումների, ֆինանսաբանկային, տեղեկատվական տեխոլոգիաների, ազատ տնտեսական գոտիների, առողջապահության, հանքարդյունաբերության, զբոսաշրջության, էներգետիկայի, սննդարդյունաբերության և խորհրդատվական շուրջ 30 ընկերությունների ղեկավարներ և ներկայացուցիչներ:
Որպես Հայաստանի և Շվեյցարիայի տնտեսական համագործակցության ընդլայնման և խորացման երաշխիք, հայ – շվեյցարական գործարար համաժողովին Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության և Ժնև Կանտոնի առևտրաարդյունաբերական պալատի միջև կնքվեց համագործակցության հուշագիր, որը նոր հնարավորություններ կստեղծի գործարար շրջանակների համագործակցության ընդլայման առումով: Հուշագիրը ստորագրեցին Արսեն Ղազարյանը և Վինսենթ Սուբիլիան:
Միջոցառման ավարտին անցկացվեց հայկական արտադրանքի ցուցադրություն-համտես:
Նույն օրը, մինչ համաժողովը, կազմակերպվեց հայկական արտադրանքի ցուցադրություն, ինչպես նաև անցկացվեցին առանձին հանդիպումներ շվեյցարական գործարարների հետ` B2B ձևաչափով:
Հանդիպումների ընթացքում ձեռք բերվեցին նախնական պայմանավորվածություններ հայաստանյան ներգնա զբոսաշրջության, ալկոհոլի արտահանման, քարի արտահանման ու լոգիստիկայի, ազատ գոտիների մասով: Կազմակերպվեց նաև այցելություն «Ֆրանկ Մյուլլեր» ընկերություն, որտեղ, հաշվի առնելով ընկերության կողմից  Հայաստանում ծավալված գործունեության լայն շրջանակը, քննարկվեցին տնտեսության տարբեր ոլորտներում հայաստանյան ընկերությունների հետ  համագործակցության հնարավորությունները։
Միջոցառման ընթացքում Շվեյցարիայից և Ֆրանսիայից ժամանած գործարարները մեծ հետաքրքրություն ցուցաբերեցին Հայաստանի բիզնես հնարավորություների նկատմամբ:
Համաժողովին մասնակցում էին շվեյցարական մի շարք զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչներ:
Ապրիլի 13-ին, պատվիրակությունը կմասնակցի նաև Ժնևում Հայոց Ցեղասպանությանը նվիրված հուշահամալիրի բացման արարողությանը:

В Женеве прошел армяно-швейцарский бизнес-форум: швейцарские бизнесмены заинтересованы инвестиционными возможностями Армении
13 Апрель, 2018
12 апреля в Женеве (Швейцарская Конфедерация) состоялся бизнес-форум под рубрикой: «Узнай о бизнес-возможностях Армении». Форум был организован при сотрудничестве Торгово-промышленной палаты кантона Женева, Министерства экономического развития и инвестиций РА и Союза промышленников и предпринимателей Армении, по инициативе торгового представителя Армении в Швейцарии Айка Оганесяна. В работе форума приняли участие около 70 бизнесменов из разных стран.
На открытии форума с приветственной речью выступили: заместитель генерального директора Торгово-промышленной палаты кантона Женева Висент Субилиа, президент Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян и постоянный представитель Республики Армения во Всемирной торговой организации Тигран Давтян.
В своей речи Висент Субилиа отметил, что у швейцарских предпринимателей появился интерес к Армении и добавил, что он займется подготовкой визита в Армению делегации швейцарских бизнесменов.
Торговый представитель Армении в Швейцарии Гайк Оганесян представил швейцарским, французским и другим иностранным предпринимателям инвестиционный климат и бизнес-среду Армении. В ходе мероприятия были представлены также особенности и привлекательность информационных технологий, свободных экономических зон, финансовой и банковской сфер, возобновляемых источников энергии, ювелирной отрасли и виноделия в Армении.
Председатель Государственного комитета по туризму Министерства экономического развития и инвестиций Зармине Зейтунцян ознакомила участников форума с туристическими достопримечательностями Армении, а также рассказала о работе, проводимой по направлению развития отрасли.
В составе делегации Армении были руководители и представители около 30-и компаний транспортной, финансово-банковской, консалтинговой сфер, а также сфер информационных технологий, здравоохранения, энергетики и пищевой промышленности.
Во время армяно-швейцарского бизнес-форума, в качестве гарантии для расширения и углубления экономического сотрудничества между Арменией и Швейцарией, между Союзом промышленников и предпринимателей Армении и Торгово-промышленной палатой кантона Женева был подписан Меморандум о сотрудничестве, который призван создать новые возможности для расширения сотрудничества между деловыми кругами. Меморандум подписали Арсен Казарян и Винсент Субилиа.
По окончании мероприятия была организована демонстрация и дегустация армянской продукции.
В тот же день, перед бизнес-форумом, был организован показ армянской продукции, а также организованы отдельные встречи со швейцарскими бизнесменами в формате B2B.
В ходе встреч были достигнуты предварительные договоренности по въездному туризму, экспорту алкогольных напитков и камня, по логистике и свободным экономическим зонам.
Делегация Армении посетила также компанию «Франк Мюллер», где, учитывая широкий спектр деятельности, осуществляемой компанией в Армении, обсуждались возможности сотрудничества с армянскими компаниями в различных сферах экономики.
В процессе мероприятия предприниматели из Швейцарии и Франции проявили большой интерес к возможностям армянского бизнеса.
В работе бизнес-форума приняли участие представители швейцарских СМИ.
13 апреля делегация Армении примет участие в церемонии открытия в Женеве мемориала, посвященноого Геноциду армян.