Ապրիլի 20-ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Հովհաննես Ազիզյանն ընդունել է Չինաստանի Շենյան քաղաքի պատվիրակությանը՝ Չինաստանի Շենյան մասնաճյուղի միջազգային առևտրի խթանման կոմիտեի քարտուղար, Մետաքսի ճանապարհի տնօրինության խմբի տնօրեն Լի Իյի գլխավորությամբ:
Հովհաննես Ազիզյանը ողջունել է հյուրերին և նշել, որ վերջին շրջանում Հայաստանի և Չինաստանի միջև հարաբերությունները դինամիկ զարգանում են, իսկ համագործակցության հնարավորություններն՝ ավելանում, ինչի համար կան լավ նախադրյալներ և երկու կողմերի մեծ ցանկություն: Նա նաև վստահություն է հայտնել, որ պատվիրակության այցը Հայաստան կլինի հետաքրքիր և արդյունավետ հայ-չինական գործարար կապերի ամրապնդման ու տնտեսական համագործակցության զարգացման տեսանկյունից:
Այնուհետև փոխնախարարը ներկայացրել է հյուրերին Հայաստանի տնտեսական իրավիճակը, ներդրումային հնարավորությունները, արտահանման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները` նշելով, որ Հայաստանի արտահանման հնարավորությունները մեծ են: Նա նաև անդրադարձել է Հայաստան-ԵԱՏՄ, Հայաստան-ԵՄ համագործակցությանը:
Հովհաննես Ազիզյանը նշել է, որ Չինաստան արտահանման լավ հնարավորություն է տեսնում հայկական գյուղատնտեսական արտադրանքի և հայկական խմիչքների մասով, նաև ավելացրել, որ Հայաստանի տնտեսության զարգացման առաջնահերթություններից է մասնավոր ներդրումների ներգրավումը տնտեսության մեջ: Նա առաջարկել է չինական ընկերություններին ակտիվ մասնակցություն ունենալ Հայաստանի տնտեսության ամենատարբեր ոլորտներում, իրականացնել համատեղ նախագծեր և ներդրումներ, միաժամանակ հավաստիացնելով, որ պետության կողմից կլինի հնարավոր աջակցություն:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, Շենյան քաղաքի ներկայացուցիչները նշել են, որ իրենք առաջին անգամ են Հայաստանում, բայց շատ տպավորված են թե´ երկրով և թե´ Հայաստանի բնակչությամբ: Ներկայացնելով իրենց քաղաքը և նշելով, որ ունեն զարգացած արդյունաբերություն, վերջիններս ավելացրել են, որ չին գործարարների մոտ Հայաստանի նկատմամբ կա մեծ հետաքրքրություն և համագործակցելու մեծ ցանկություն։ Երկու երկրների տնտեսական համագործակցության զարգացման տեսանկյունից նրանք կարևորել են նաև «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» ծրագրի շրջանակում փոխգործակցության հնարավորությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը ներկայացրել են իրենց հետաքրքրությունները և ակնկալիքները, քննարկել տնտեսության տարբեր ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունները, երկկողմ գործակցության եզրերը ներդրումային ծրագրերի իրականացման շրջանակներում: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել փոխանակել անհրաժեշտ տեղեկատվություն՝ հետաքրքրությունների շրջանակը և հետագա համագործակցության հնարավորությունները ճշգրտելու, երկու երկրների ընկերությունների կողմից համատեղ ներդրումային ծրագրեր իրականացնելու մասով հետաքրքրվածության աստիճանը հստակեցնելու, գործընկերներ գտնելու և առաջիկայում ավելի առարկայական, գործնական քայլեր իրականացնելու նպատակով:

У китайских бизнесменов есть интерес к Армении
20 апреля заместитель министра экономического развития и инвестиций РА Ованес Азизян принял делегацию китайского города Шэньян во главе с секретарем Шэньянского филиала Комитета по содействию международной торговле, директором административной группы Шелкового пути Ли Ий.
Приветствовав гостей, Ованес Азизян отметил, что отношения между Арменией и Китаем развиваются динамично, а возможности сотрудничества расширяются, поскольку для этого есть хорошие предпосылки и огромное желание обеих сторон. Он также выразил уверенность, что визит китайской делегации в Армению будет интересным и эффективным с точки зрения укрепления армяно-китайских деловых связей и развития экономического сотрудничества.
Заместитель министра вкратце представил гостям экономическую ситуацию в Армении, инвестиционные возможности, работу, проводимую в сфере экспортной политики, отметив при этом, что у Армении большие экспортные возможности. Он также коснулся сотрудничества Армении с ЕАЭС и ЕС.
Ованес Азизян подчеркнул, что видит хорошую возможность для экспорта армянской сельскохозяйственной продукции и армянских напитков в Китай и добавил, что одним из приоритетов экономики Армении является привлечение частных инвестиций в экономику. Он предложил китайским компаниям проявить интерес к различным секторам экономики Армении, инвестировать в них и реализовать совместные проекты, при этом заверив, что со стороны государства будет определенная поддержка.
Поблагодарив за прием, представители города Шэньян отметили, что они впервые в Армении и очень впечатлены как страной, так и ее населением. Они рассказали о своем городе и, указав на его развитую промышленность, добавили, что у китайских предпринимателей есть огромный интерес к Армении и большое желание сотрудничать. С точки зрения развития экономического сотрудничества между двумя странами гости подчеркнули возможность взаимосотрудничества в рамках программы «Одна зона, один путь».
В ходе встречи стороны представили круг своих интересов и свои ожидания, обсудили возможности сотрудничества в различных сферах экономики, а также аспекты двустороннего сотрудничества в рамках реализации инвестиционных программ. Стороны договорились об обмене необходимой информацией с целью уточнения взаимных интересов и возможностей для дальнейшего сотрудничества, определения степени заинтересованности компаний обеих стран в реализации совместных инвестиционных проектов, а также поиска партнеров и осуществления в дальнейшем конкретных шагов.