Գտնել լուծումներ զբոսաշրջության ոլորտի հնարավոր վնասները նվազագույնի հասցնելու համար
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունում նախարար Սուրեն Կարայանը ապրիլի 20-ին հանդիպում-քննարկում է ունեցել զբոսաշրջության ոլորտի կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ։
Քննարկմանը մասնակցել են ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանը, կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Մեխակ Ապրեսյանը, Հայաստանի զբոսաշրջության զարգացման հիմնադրամի տնօրեն Արա Խզմալյանը։
Հանդիպման նպատակն էր քննարկել ներկա իրավիճակում Հայաստանի զբոսաշրջության ոլորտում ստեղծված խնդիրները և համատեղ ջանքերով լուծումներ գտնել Հայաստանի զբոսաշրջության ոլորտի հնարավոր վնասնարը կանխարգելելու կամ նվազագույնի հասցնելու և Հայաստանի՝ որպես կայուն, ապահով և գրավիչ երկրի նկարագիրը պահպանելու համար։
Հանդիպման մասնակիցներին նախարարը հայտնել է իր մտահոգությունն այն առնչությամբ, որ արձանագրվել են առանձին դեպքեր ամրագրված զբոսաշրջային այցելություննների չեղարկման վերաբերյալ։ Նա հրավիրել է անկեղծ և շահագրգիռ երկխոսության՝ հորդորելով ներկայացնել առկա խնդիրներն ու հանդես գալ առաջարկությունններով։ Սուրեն Կարայանը նաև պատրաստակամություն է հայտնել խնդրի արդյունավետ լուծման համար պետության կողմից ցուցաբերելու անհրաժեշտ աջակցություն։
Զբոսաշրջության ոլորտի ներկայացուցիչներն իրենց առաջարկություններում նշել են հարցի լուծման համար ուժի գործադրման բացառումը, կողմերի կառուցողական երկխոսության անհրաժեշտությունը, խաղաղ ցույցերի և երթերի ժամանակացույցի առկայության անհրաժեշտությունը՝ որպեսզի հնարավոր լինի ստեղծված իրավիճակում անխոչընդոտ իրականացնել զբոսաշրջային ծրագրերը և այլն։
Հանդիպման ավարտին որոշվել է հանդես գալ միասնական դիրքորոշմամբ։
Հայաստանի Հանրապետության զբոսաշրջության ոլորտի միասնական դիրքորոշում
2018 թվականի ապրիլի 20-ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունում տեղի ունեցավ հանդիպում-քննարկում նախարարի, Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահի, կոմիտեի, Հայաստանի զբոսաշրջության զարգացման հիմնադրամի, զբոսաշրջության ոլորտի մասնավոր հատվածի՝ զբոսաշրջային օպերատորների, հյուրանոցային տնտեսության ներկայացուցիչների, զբոսավարների և այլոց մասնակցությամբ։
Քննարկվեցին ստեղծված իրավիճակում զբոսաշրջության ոլորտում ծագած խնդիրները, կարևորվեց տարիների ընթացքում բնակչության, պետության և ոլորտի մասնավոր հատվածի համատեղ ջանքերով ձևավորված համաշխարհային զբոսաշրջային շուկայում Հայաստանի՝ որպես կայուն, ապահով և գրավիչ երկրի նկարագրի պահպանման, ինչպես նաև այդ նկարագրին հնարավոր վնասը կանխելու և նվազագույնի հասցնելու անհրաժեշտությունը։
Հանդիպման ընթացքում, հարգելով քաղաքացիների՝ խաղաղ երթերի և ցույցերի միջոցով կամարտահայտության իրավունքը, և, մյուս կողմից՝ գիտակցելով համաշխարհային շուկայում Հայաստանի նկարագրի վրա բացասական ազդեցության հնարավորությունն ու նշելով արդեն իսկ բազմաթիվ ամրագրված զբոսաշրջային այցելությունների չեղարկումները, կարևորվեց անկեղծ և կառուցողական երկխոսության ու քննարկման արդյունքում համատեղ միջոցառումների մշակման անհրաժեշտությունը։
Արդյունքում ոլորտի մասնավոր հատվածի առաջարկությամբ ձևավորվեց հետևյալ միասնական դիրքորոշումը․
Իրավասու պետական մաիմինների, երթի մասնակիցների, զբոսաշրջության ոլորտի մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների կառուցողական երկխոսության միջոցով ապահովել երթի կանխատեսելիությունը, կազմակերպվածությունն ու օրենքով սահմանված ընթացակարգերին համապատասխանությունը՝ երաշխավորելով մեր երկիր ժամանած հյուրերի և զբոսաշրջային խմբերի անարգել տեղաշարժը։
Բացի այդ ձեռք բերվեց պայմանավորվածություն հետևյալ համատեղ միջոցառումների ուղղությամբ․
1. Երթի օրերին օտարերկրյա զբոսաշրջիկների նկատմամբ դրսեվորվող հարգալից վերաբերմունքի և անվտանգ միջավայրի վերաբերյալ համաշխարհային հանրության շրջանակներում օբյեկտիվ լուսաբանմանն ու տեղեկատվության տարածմանն ուղղված միջոցառումների կազմակերպում՝ այդ թվում համագործակցելով միջազգային գործընկերների հետ։
2. Առաջարկել մասնավոր հատվածին դիտարկել ամրագրված զբոսաշրջային այցելությունների՝ ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված չեղարկումների դեպքերում տուգանքներ չկիրառելու հնարավորությունը։
3. Համատեղ ջանքեր գործադրել համաշխարհային շուկայում Հայաստանի նկարագրի պահպանման և այդ նկարագրին հնարավոր բացասական ազդեցությունների կանխարգելման ու նվազագույնի հասցնելու ուղղությամբ։

20 апреля министр экономического развития и инвестиций РА Сурен Караян провел совещание с представителями туристических организаций и компаний Армении.
На встрече приняли участие председатель Государственного комитета по туризму Министерства экономического развития и инвестиций Зармине Зейтунцян, первый заместитель председателя комитета Мехак Апресян, директор Фонда развития туризма Армении Ара Хзмалян.
Целью встречи было обсуждение проблем, возникших в сфере туризма Армении в связи со сложившейся ситуацией в стране и найти пути предотвращения или минимизации возможного ущерба для туризма и сохранения имиджа Армении как страны стабильной, безопасной и привлекательной с точки зрения туризма.
Министр проинформировал участников совещания о том, что он обеспокоен фактом отдельных случаев отмены туристических поездок в Армению. Он пригласил всех на искренний и заинтересованный диалог, призвав представителей сферы туризма сообщить о возникших проблемах и представить предложения по их разрешению. Сурен Караян выразил также готовность оказать необходимую государственную поддержку для эффективного решения возникших проблем.
Представители туристического сектора в своих предложениях подчеркнули о недопущении силовых решений, о необходимости конструктивного диалога между сторонами, необходимости наличия графика проведения мирных демонстраций и митингов с тем, чтобы в сложившейся ситуации сделать возможным беспрепятственное осуществление туристических программ и т. д. В конце встречи было принято решение выступить с единой позицией.
Единая позиция туристического сектора Республики Армения
20 апреля 2018 года в Министерстве экономического развития и инвестиций РА прошло совещание с участием министра, председателя Государственного комитета по туризму, представителей Комитета по туризму, Фонда развития туризма Армении, частного сектора, гостиничного хозяйства, туроператоров, гидов и др.
Были обсуждены проблемы в сфере туризма, возникшие в создавшейся ситуации. Участники совещания подчеркнули важность сохранения имиджа Армении на мировом туристическом рынке как стабильной, безопасной и привлекательной страны, который был сформирован на протяжении многих лет совместными усилиями населения, государства и частного сектора, а также необходимость предотвращения и доведения до минимума возможного негативного воздействия происходящих событий на туристический имидж страны.
В ходе совещания, уважая право граждан свободно выражать свою волю посредством мирных демонстраций и митингов с одной стороны, и с другой стороны, осознавая возможность негативного влияния этих мероприятий на имидж Армении на мировом туристическом рынке, а также отмечая уже имеющиеся многочисленные случаи отказа от туристических поездок, была подчеркнута важность разработки совместных мероприятий в результате откровенного и конструктивного диалога.
В итоге, по рекомендации представителей частного сектора сферы туризма, была сформирована следующая общая позиция:
Благодаря конструктивному диалогу между компетентными государственными органами, участниками мирных шествий и представителями частного сектора в сфере туризма, обеспечить доступность графика шествий, их организованность и соответствие установленным законом нормам, тем самым гарантируя свободное передвижение гостей и туристических групп, прибывающих в нашу страну.
Кроме того, была достигнута договоренность о следующих совместных действиях:
1. Организация мероприятий, направленных на обеспечение объективного освещения и распространения информации для международного сообщества об уважительном отношении к иностранным туристам со стороны демонстрантов, в том числе и в сотрудничестве с международными партнерами.
2. Предложение частному сектору рассмотреть возможность не применения штрафов при отмене турпоездок в связи со сложившейся обстановкой.
3. Приложить совместные усилия для сохранения имиджа Армении на мировом рынке, а также предотвращения или минимизации возможных ущербов в сфере туризма.