Երևանում կայացել է «Հայկական բլոկչեյն» առաջին միջազգային համաժողովը աշխարհի տարբեր երկրների ՏՏ ոլորտի ավելի քան 600 մասնագետների մասնակցությամբ
23 Ապրիլ, 2018
Ապրիլի 22-ին, ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում կայացել է «Հայկական բլոկչեյն» առաջին միջազգային համաժողովը:
Համաժողովը բացել և ողջույնի խոսքով հանդես է եկել ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը։
««Հայկական բլոկչեյն» համաժողովը միասնական հարթակ է, որտեղ համաժողովի մասնակիցները հնարավորություն կունենան ազատորեն փոխանակել իրենց փորձը և քննարկել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ամենաարդիական հարցերը, որոնք ներկայումս մեծ նշանակություն ունեն թվային ինդուստրիայի, այդ թվում՝ ապակենտրոնացված տեխնոլոգիաների ձևավորման և զարգացման համար», - իր բացման խոսքում, ողջունելով մասնակիցներին, նշել է նախարար Սուրեն Կարայանը:
Առաջին անգամ Երևանում հավաքվել էին բլոկչեյն տեխնոլոգիների և արհեստական ինտելեկտի ոլորտի ավելի քան 600 մասնագետներ և փորձագետներ աշխարհի տարբեր երկրներից՝ Հայաստանից, ԱՄՆ-ից, Իռլանդիայից, Չինաստանից, Շվեյցարիայից, Ուկրաինայից, Ռուսաստանից, Վրաստանից, Կանադայից, Հոնգկոնգից և այլն:
Համաժողովի առանցքային հարցը բլոկչեյն ինդուստրիայի զարգացման ռազմավարության քննարկումն էր Հայաստանում, ինչպես նաև այլ երկրներում, որտեղ, շնորհիվ նորագույն տեխնոլոգիաների, հնարավորություն է ստեղծվել գրանցելու իրական տնտեսական առաջընթաց և կառուցելու կայուն տնտեսություն:
Միջոցառման ծրագիրը ներառում էր 3 աշխատանքային սեկցիա, որոնք նվիրված էին բլոկչեյն ինդուստրիայի ապագայի, աշխարհում այս տեխնոլոգիայի ունեցած դերի, կրիպտոարժույթներում ներդրումների և ICO նախագծերի վերաբերյալ:
Անց են կացվել նաև 12 կրթական վարպետության դասեր և Roadshow, որտեղ 15 ստարտափ թիմեր հնարավորություն ունեցան իրենց նախագծերը ներկայացնելու աշխարհի 20 երկրներից ժամանած պրոֆեսիանալ ներդրողներին, որոնց թվում են ասիական 3 թոփ ներդրողները: Համաժողովի մասնակից հիմնադրամների միասնական գումարային կապիտալը գերազանցում է 10 մլրդ ԱՄՆ դոլորը: Roadshow-ի արդյունքներով լավագույն ստարտափ թիմերը պարգևատրվեցին «Օսնովա» ընկերությունների խմբի կողմից:
Համաժողովի կարևորագույն միջոցառումներից էր IBM ընկերության հետ համատեղ Blockchain Open University-ի (Բլոկչեյնի բաց համալսարան) ստեղծման և զարգացման վերաբերյալ հուշագրի ստորագրումը:
Blockchain Open University-ն իրենից ներկայացնում է կրթական ծրագրերի հարթակ, որը նախատեսված է բլոկչեյն տեխնոլոգիաների ոլորտի տեխնիկական մասնագետների համար և ապահովելու է ինչպես բազային մակարդակի գիտելիքներ, այնպես էլ աջակցելու է աշխատակիցների պրոֆեսիոնալ թիմի ձևավորմանը, որն ունակ կլինի լուծելու բարդագույն բիզնես խնդիրներ՝ հիմնվելով տարբեր տեխնոլագիական պլատֆորմների վրա:

More than 600 IT-specialists from all over the world convened in Armenia at Armenian Blockchain Forum
23 April, 2018
On April 22, the first Armenian Blockchain forum took place in TUMO Center for Creative Technologies.
”Armenian Blockchain Forum is a platform, where all the participants can exchange their experience and discuss the most relevant questions, which is very important for joint activity aimed at creating and developing of digital industries, including the sphere of decentralized technologies,” said the Minister of Economic Development and Investments of RA Suren Karayan in his speech.
For the first time more than 600 specialists and experts in the field of the blockchain technologies and artificial intelligence convene in Yerevan. The forum guests come from Armenia, the USA, Ireland, China, Switzerland, Ukraine, Russia, Georgia, Canada, Hong Kong and other countries.
The key topic of the forum is the development strategy of the blockchain industry in Armenia and worldwide. By means of the new technologies the get an opportunity to make a real breakthrough and build a sustainable economy.
The forum agenda features three sections dedicated to the future of the blockchain industry and the blockchain influence on the current events in the world, cryptocurrency and ICO investment. 12 workshops and a Roadshow Session with 15 startups presenting their projects to the board of professional investors will also be held within the framework of the forum. The board is comprised of professional investors from 20 countries and the representatives of TOP-3 investment funds from Asia. In the end of the Roadshow Session the best startup teams will be awarded by the representatives of the OSNOVA Group of Companies.
On the main events of the forum is the signing of the Memorandum on Creation and Development of Blockchain Open University in cooperation with IBM.
Blockchain Open University offers educational programs for technical specialists in the sphere of blockchain technologies: from basics to forming professional development teams, able to solve the most complicated business cases and create products on any technical platforms.
Key speakers and participants:
Dirk Ahlborn - CEO at Hyperloop Transportation Technologies Inc., the USA
Walter Komarek - CEO, Co-Founder at Circle.one, professional investor, Austria
John Lee - CEO at ESL Gaming, Hong Kong
Richard Byworth - COO at Diginex Limited, Hong Kong
Liam Busell - CMO at Blockchain Global Limited, Hong Kong
Samuel Lee - CEO at Blockchain Global Limited, Hong Kong
Bryant Nielson - The Blockchain Academy Inc., CapitalWave Inc., NY, USA
Ben Banerjee - Swiss Impact Investment Association, Zug, Switzerland
Simon Choi - Founding Partner at Acme Ardent Consultancy Limited, China
Sergei Sergienko - ChronоBank, Australia
Valentine Preobrajensky - Co-Founder at LATOKEN platform, Russia
Vlad Martynov - Ethereum Center of Competences, Russia
Alexander Shulgin - visionary, investor of Hyperloop, Bitfury, focused on new media, games, entertainment investments
Reuben Godfrey - Co-founder of the Blockchain Association of Ireland, Ireland's Crypto Coast, Advisor at VRT.world, Ireland