Երևանում կայացել է «Հայկական բլոկչեյն» առաջին միջազգային համաժողովը աշխարհի տարբեր երկրների ՏՏ ոլորտի ավելի քան 600 մասնագետների մասնակցությամբ
23 Ապրիլ, 2018
Ապրիլի 22-ին, ԹՈՒՄՈ ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում կայացել է «Հայկական բլոկչեյն» առաջին միջազգային համաժողովը:
Համաժողովը բացել և ողջույնի խոսքով հանդես է եկել ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը։
««Հայկական բլոկչեյն» համաժողովը միասնական հարթակ է, որտեղ համաժողովի մասնակիցները հնարավորություն կունենան ազատորեն փոխանակել իրենց փորձը և քննարկել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ամենաարդիական հարցերը, որոնք ներկայումս մեծ նշանակություն ունեն թվային ինդուստրիայի, այդ թվում՝ ապակենտրոնացված տեխնոլոգիաների ձևավորման և զարգացման համար», - իր բացման խոսքում, ողջունելով մասնակիցներին, նշել է նախարար Սուրեն Կարայանը:
Առաջին անգամ Երևանում հավաքվել էին բլոկչեյն տեխնոլոգիների և արհեստական ինտելեկտի ոլորտի ավելի քան 600 մասնագետներ և փորձագետներ աշխարհի տարբեր երկրներից՝ Հայաստանից, ԱՄՆ-ից, Իռլանդիայից, Չինաստանից, Շվեյցարիայից, Ուկրաինայից, Ռուսաստանից, Վրաստանից, Կանադայից, Հոնգկոնգից և այլն:
Համաժողովի առանցքային հարցը բլոկչեյն ինդուստրիայի զարգացման ռազմավարության քննարկումն էր Հայաստանում, ինչպես նաև այլ երկրներում, որտեղ, շնորհիվ նորագույն տեխնոլոգիաների, հնարավորություն է ստեղծվել գրանցելու իրական տնտեսական առաջընթաց և կառուցելու կայուն տնտեսություն:
Միջոցառման ծրագիրը ներառում էր 3 աշխատանքային սեկցիա, որոնք նվիրված էին բլոկչեյն ինդուստրիայի ապագայի, աշխարհում այս տեխնոլոգիայի ունեցած դերի, կրիպտոարժույթներում ներդրումների և ICO նախագծերի վերաբերյալ:
Անց են կացվել նաև 12 կրթական վարպետության դասեր և Roadshow, որտեղ 15 ստարտափ թիմեր հնարավորություն ունեցան իրենց նախագծերը ներկայացնելու աշխարհի 20 երկրներից ժամանած պրոֆեսիանալ ներդրողներին, որոնց թվում են ասիական 3 թոփ ներդրողները: Համաժողովի մասնակից հիմնադրամների միասնական գումարային կապիտալը գերազանցում է 10 մլրդ ԱՄՆ դոլորը: Roadshow-ի արդյունքներով լավագույն ստարտափ թիմերը պարգևատրվեցին «Օսնովա» ընկերությունների խմբի կողմից:
Համաժողովի կարևորագույն միջոցառումներից էր IBM ընկերության հետ համատեղ Blockchain Open University-ի (Բլոկչեյնի բաց համալսարան) ստեղծման և զարգացման վերաբերյալ հուշագրի ստորագրումը:
Blockchain Open University-ն իրենից ներկայացնում է կրթական ծրագրերի հարթակ, որը նախատեսված է բլոկչեյն տեխնոլոգիաների ոլորտի տեխնիկական մասնագետների համար և ապահովելու է ինչպես բազային մակարդակի գիտելիքներ, այնպես էլ աջակցելու է աշխատակիցների պրոֆեսիոնալ թիմի ձևավորմանը, որն ունակ կլինի լուծելու բարդագույն բիզնես խնդիրներ՝ հիմնվելով տարբեր տեխնոլագիական պլատֆորմների վրա:

22 апреля в центре креативных технологий TUMO прошел первый международный форум Armenian Blockchain.
Форум открыл и с приветственной речью выступил министр экономического развития и инвестиций РА Сурен Караян.
“Armenian Blockchain Forum – это площадка, где все участники cмогут поделиться своим опытом и обсудить самые актуальные вопросы, что представляет большую значимость в общем деле создания и развития развития digital-индустрий, в том числе в сфере децентрализованных технологий,” - отметил в своем приветственном обращении к участникам форума министр Сурен Караян.
Впервые в Ереване собрались более 600 специалистов и экспертов в области блокейн-технологий и искусственного интеллекта из Армении, США, Ирландии, Китая, Швейцарии, Украины, России, Грузии, Канады, Гонконга и других стран.
Ключевой темой форума было обсуждение стратегии развития блокчейн-индустрии в Армении, а также в других государствах, которые, благодаря новым технологиям, получают возможность совершить настоящий прорыв и построить устойчивую экономику.
Программа форума включала 3 рабочие секции, посвященные будущему блокчейн-индустрии, влиянию блокчейн на развитие ситуации в мире, инвестированию в криптовалюты и ICO-проекты. Также прошли 12 образовательных мастер-классов и Roadshow, где 15 стартап-команд получили возможность рассказать о своих проектах профессиональным инвесторам из 20 стран, в числе которых TOП-3 инвестиционных фондов Азии. Суммарный капитал фондов, принимающих участие в форуме, превышает 10 млрд долларов США. По результатам Roadshow лучшие стартап-команды получили награды от представителей группы компаний “Основа”.
Одним из основных событий форума стало подписание меморандума о создании и развитии Blockchain Open University совместно с компанией IBM.
Blockchain Open University предоставляет образовательные программы для технических специалистов в области блокчейн-технологий, начиная с базового уровня обучения до формирования профессиональных команд разработчиков, способных решать самые сложные бизнес-задачи и создавать продукты на основе любых технологических платформ.