Չինաստանում Հայաստանի առևտրային ներկայացուցիչ Հրանտ Աբաջյանն այսօր Պեկինում հանդիպել է չինական առաջատար ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների հետ։
Հարցազրույցները կազմակերպվել են Չինաստանի առևտրի և ծառայությունների միջազգային ցուցահանդեսին Հայաստանի մասնացկությանն ընդառաջ։ ԶԼՄ-ների շարքում էին Xinhua news գործակալությունը, China Daily-ն և Тa Kung Pao լրատվականը։
Հրանտ Աբաջյանը պատասխանել է լրագրողներին հետաքրքրող հարցերին, մասնավորապես ներկայացնելով Հայաստանի ներդրումային և գործարար միջավայրը, երկրի տնտեսական ներուժը, հայ-չինական առևտատնտեսական հարաբերությունների օրակարգը։
Թղթակիցներին հետաքրքրել են Հայաստանի արտահանաման հնարավորությունները, «Մեղրի» ազատ տնտեսական գոտում ներդրողների համար բացվող հեռանկարները, ինչպես նաև առանձին ոլորտներում ներդրումային գրավչությունները՝ ենթակառուցվածքներ, գյուղատնտեսություն, արդյունաբերություն, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ, վերականգնվող Էներգետիկա և այլն։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև զբոսաշրջության ոլորտին։ ՉԺՀ-ում ՀՀ առևտրային ներկայացուցիչ Հրանտ Աբաջյանը ներկայացրել է Հայաստանի զբոսաշրջային գրավչությունները, մուտքի արտոնագրի դյուրացումը Չինաստանի քաղաքացիների համար, ինչպես նաև հայտնել, որ Հայաստանին Չինաստանի կառավարության կողմից տրվել է «երաշխավորված զբոսաշրջային երկրի կարգավիճակ»։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանը մայիսի 28-ին մասնակցելու է Չինաստանի առևտրի և ծառայությունների միջազգային ցուցահանդեսին, որի շրջանակներում տեղի կունենա «Հայաստան՝ դարպաս դեպի խոշոր շուկաներ» խորագրով առանձին շնորհանդես։

Китайским СМИ был представлен экономический потенциал Армении
Торговый представитель Армении в Китае Грант Абаджян встретился сегодня в Пекине с представителями ведущих китайских СМИ.
Интервью были организованы в преддверии участия Армении в 5-ой Международной выставке торговли услугами «China Beijing International Fair for Trade and Services» (CIFTIS), которая пройдет в Пекине с 28 мая по 1 июня. Среди средств массовой информации были: информационное агентство Xinhua, газеты China Daily и Ta Kung Pao.
Грант Абаджян ответил на вопросы журналистов, в частности, он представил инвестиционную и деловую среду Армении, экономический потенциал страны и повестку армяно-китайских торгово-экономических отношений.
Корреспонденты интересовались экспортными возможностями Армении, открывающимися для инвесторов перспективами в свободной экономической зоне «Мегри», а также инвестиционной привлекательностью отдельных отраслей экономики нашей страны: инфраструктуры, сельское хозяйство, промышленность, информационные технологии, возобновляемые источники энергии и т. д.
В ходе встречи разговор коснулся также сферы туризма. Торговый представитель Армении в Китае Грант Абаджян представил туристическую привлекательность Армении, упрощение визового режима для китайских граждан, а также заявил, что Правительство Китая предоставило Армении статус «гарантированной туристической страны».
Напомним, что Армения примет участие в 5-ой Международной выставке торговли услугами «China Beijing International Fair for Trade and Services» (CIFTIS), которая пройдет в Пекине с 28 мая по 1 июня, в рамках которой состоится отдельная презентация под названием «Армения: ворота на большие рынки».