Սուրեն Կարայանն այցելել է մսամթերքի արտադրամաս․արտահանման ծավալներն աճել են
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի պաշտոնակատար Սուրեն Կարայանն այսօր այցելել է արտադրական ձեռնարկություններ՝ ծանոթանալու վերջիններիս ծրագրերին։
Նախարարի պաշտոնակատարն այցելել է Հայաստանում մսամթերքի արտադրությամբ զբաղվող «Նաթֆուդ» ընկերության արտադրամաս։ Սուրեն Կարայանը շրջայց է կատարել գործարանում, ծանոթացել արտադրական հզորություններին և արտադրամասի զարգացման հնարավորություններին։ Նախարարի պաշտոնակատարին տեղեկացրել են, որ ընկերությունը մտադիր է այս տարի ընդլայնել իր բիզնես ծրագրերը։
«Նաթֆուդի» տնօրենների խորհրի նախագահ Հենրիկ Զախարյանը նշել է, որ ընկերությունը զինված է գերմանական տեխնոլոգիայով, և որակի վերահսկում իրականացվում է արտադրական բոլոր գործընթացներում․ ընկերությունում ներդրված են որակի վերահսկման անհրաժեշտ համակարգերը։ Նշվել է նաև, որ «Բիելլա» ապրանքանիշը ներկայացնող ընկերության արտադրանքի ծավալն աճել է 40.8%-ով։
Ընկերության արտահանման բաժնի ղեկավար Անի Թահմիզյանը տեղեկացրել է, որ արտադրանքի արտահանումը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 4 անգամ, բացի այդ, արտահանման ուղղություններ են բացվել դեպի Միջին Ասիայի երկրներ։ Այդ երկրների թվում է նաև Ուզբեկստանը, որտեղ Հայաստանը առաջինն է մսամթերք արտահանել։

Сурен Караян посетил мясокомбинат: зафиксирован рост объемов производства
Исполняющий обязанности министра экономического развития и инвестиций Сурен Караян сегодня посетил несколько промышленных предприятий с целью ознакомления с их программами.
Исполняющий обязанности министра в частности побывал в производственном цеху компании «Натфуд», занимающейся в Армении производством мясной продукции. Сурен Караян ознакомился с производственными мощностями цеха и возможностями его развития. Исполняющему обязанности министра сообщили, что в этом году компания «Натфуд» намерена расширить свои бизнес-планы.
Председатель совета директоров компании «Натфуд» Генрих Захарян отметил, что компания оснащена немецкой технологией, а контроль качества осуществляется во всех производственных процессах: компания внедрила необходимые системы контроля качества. Также было отмечено, что объем продукции компании, представляющей бренд «Biella», выросла на 40,8%.
Руководитель экспортного отдела компании Ани Тахмизян сообщила, что экспорт продукции компании по сравнению с предыдущим годом увеличился в 4 раза. Кроме этого, были открыты экспортные направления в страны Центральной Азии. В число этих стран входит также Узбекистан, куда Армения одной из первых экспортирует мясные продукты.