Քննարկվել են փայլաթիթեղի արտադրության զարգացման ծրագրերը
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի պաշտոնակատար Սուրեն Կարայանն այցելել է «Ռուսալ Արմենալ» ընկերություն։
Փայլաթիթեղ արտադրող ընկերության ղեկավարության հետ քննարկվել են արտադրանքի արտահանման հետ կապված խնդիրները, դրանց լուծման հնարավոր ուղիները, ինչպես նաև ընկերության զարգացման ծրագրերը։
Նախարարի պաշտոնակատարը նշել է, որ ընկերությունը Հայաստանի խոշորագույն ձեռարկություններից մեկն է և ապահովում է մեծ ծավալի արտահանում։ Այդ համատեքստում Սուրեն Կարայանը կարևորել է ընկերության կողմից արտահանման ուղղությունների բազմազանեցման հնարավորությունները, մասնավորապես՝ դեպի Ծոցի երկրներ։
Նախարարի պաշտոնակատարը նշել է, որ նախարարության համապաասխան ստորաբաժանումներին հանձնարարել է օժանդակել արտահանման խթանմանը՝ առկա գործիքակազմի շրջանակներում, ինչպես նաև արագ արձագանքել ընկերության արտահանման ներկա շուկաներում առաջացող խնդիրներին։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև նախատեսվող արտադրության ծավալների ընդլայնման և նոր արտադրատեսակների կազմակերպման համար նախատեսվող ծրագրերը։

Сурен Караян посетил компанию «Русал Арменал»: были обсуждены планы по развитию производства фольги
Исполняющий обязанности министра экономического развития и инвестиций Сурен Караян посетил компанию «Русал Арменал».
Сурен Караян обсудил с руководством компании проблемы, связанные с экспортом продукции, возможные пути их решения, а также планы по дальнейшему развитию компании.
Исполняющий обязанности министра отметил, что компания является одним из крупнейших предприятий Армении и обеспечивает большие объемы экспорта. В этом контексте Сурен Караян подчеркнул важность для компании возможного разнообразия направлений экспорта, особенно в страны Персидского залива.
Исполняющий обязанности министра отметил, что дал поручения соответствующим подразделениям министерства содействовать продвижению экспорта в рамках существующих инструментов, а также быстро реагировать на проблемы, возникающие на экспортных рынках компании.
В ходе встречи стороны обсудили также программы, предусмотренные для расширения объемов производства и организации производства новых видов продукции.