ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի պաշտոնակատար Սուրեն Կարայանն այցելել է կոշիկի արտադրությամբ զբաղվող «Փիրալյան» ՍՊԸ։
Roberto Piraloff ապրանքանիշը ներկայացնող ընկերության հիմնադիր Գևորգ Իորդանյանը նշել է, որ գործարանը համալրված է արտադրության այս ոլորտում առկա ամենաժամանակակից տեխնոլոգիաներով, որոնք համապատասխանում են միջազգային ES ստանդարտներին: Գևորգ Իորդանյանի խոսքով՝ տվյալ ապրանքանիշի հայկական կոշիկների արտահանումն աճել է ավելի քան 20%-ով, իսկ արտահանման հիմնական ուղղությունը Եվրամիության երկրներն են։ Ներկայումս ընկերությունն աշխատանքներ է իրականացնում իրացման ծավալների առավել ընդլայնման ուղղությամբ ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին շուկայում։
Սուրեն Կարայանը նշել է, որ կառավարությունը պատրաստակամ է աջակցել ընկերության կողմից իրականացվող ծրագրերում՝ ընդգծելով հայկական կոշկագործության կարևությունը և առկա ներուժը։ Նախարարի պաշտոնակատարի խոսքով՝ այս ձեռնարկության ընդլայնմամբ և Հանրապետությունում կոշիկի նոր արտադրությունների ստեղծմամբ հնարավորություն կստեղծվի նաև կոշկագործության հարակից պարագաների արտադրության կազմակերպումը հիմնել Հայաստանում՝ ապահովելով կոշկագործության ամբողջական արժեշղթան։
Նախարարի պաշտոնակատար Սուրեն Կարայանի հետ քննարկվել են արտադրանքի ծավալների ավելացման հնարավորությունները, արտահանման ընդլայման հեռանկարները և առաջիկա ծրագրերը, այդ թվում՝ կանացի կոշիկի արտադրության կազմակերպումը։

Исполняющий обязанности министра экономического развития и инвестиций Сурен Караян посетил компанию по производству обуви ООО «Пиралян».
Основатель компании, представляющей бренд Roberto Piraloff, Геворг Иорданян, отметил, что завод оснащен самыми современными в этой сфере технологиями, соответствующими международным стандартам ES. По словам Геворка Иорданяна, экспорт армянской обуви указанного бренда увеличился более чем на 20%, а основным направлением экспорта являются страны ЕС. В настоящее время компания ведет работу по расширению объемов продаж как на внутреннем, так и на внешнем рынках.
Сурен Караян отметил, что правительство готово оказать помощь в реализации программ, осуществляемых компанией, подчеркнув важность развития обувной промышленности и имеющийся в стране потенциал. По словам исполняющего обязанности министра, с расширением этого предприятия и созданием в республике новых производств по изготовлению обуви, в Армении будет создана также возможность для организации смежных производств, что, в свою очередь, обеспечит наличие полного цикла ассортимента товаров для обувной промышленности страны.
Сурен Караян обсудил с руководством компании возможности увеличения объемов производства, перспективы расширения экспорта и дальнейшие планы, в том числе по организации производства женской обуви.