«Hannover Messe 2018»-ին Հայաստանը ներկայացել է ներդրումային գրավչություններով
Հայաստանը մասնակցել է Գերմանիայի Հանովեր քաղաքում ապրիլի 23-ից 27-ը կայացած «Hannover Messe» միջոցառմանը, որը համարվում է արդյունաբերության ոլորտում բարձր տեխնոլոգիական և նորարարական լուծումներին նվիրված աշխարհի առաջատար և խոշորագույն միջոցառումներից մեկը:
Հայաստանի պատվիրակության կազմում էին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության պատասխանատու աշխատակիցներ, «Ալյանս», «Մերիդիան», «Մեղրի» ազատ տնտեսական գոտիների կազմակերպիչներ և որոշ շահագործողներ, ներկայացուցիչներ Հայաստանի տեխնոլոգիական պարկերից, Հայաստանի ճշգրիտ ճարտարագիտական ձեռնարկությունների միավորրումից, ինչպես նաև նորարարական գործարար լուծումներ առաջարկող մասնավոր ընկերություններից:
Միջոցառման ձևաչափը նախատեսել է մի քանի ուղղությամբ զուգահեռ աշխատանք, այդ թվում՝ ցուցահանդես, գործարար համաժողով, B2B և B2G հանդիպումներ և այլն:
«Hannover Messe 2018»-ի ընթացքում ներկայացվել են Հայաստանում ներդրումներ իրականացնելու հնարավորությունները, ազատ տնտեսական գոտիների, տեխնոպարկերի առավելությունները, ՏՏ, բարձր տեխնոլոգիական և նորարարական լուծումներ մշակող ընկերությունների առաջարկները, միջազգային ընկերությունների ներգրավման հնարավորությունները, համագործակցության նոր ուղղությունների բացահայտման, համատեղ ծրագրերի իրականացման, առավել լայն շուկաներ մուտք գործելու հնարավորությունները: Հանդիպումներ են տեղի ունեցել մի շարք միջազգային ընկերությունների ներկայացուցիչների, Լեհաստանի, Կորեայի, Ներքին Սաքսոնիայի պաշտոնյաների հետ:
Հայաստանը ներկայացվել է նաև մարքեթինգային նյութերով, մասնավորապես ՀՀ գործարար հնարավորությունների մասին տեսաֆիլմով (հղումը՝ https://www.youtube.com/watch?v=KYdIl6THRWU):
«Hannover Messe 2018»-ին Հայաստանի մասնակցությանն աջակցել է Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերությունը (GIZ)՝ «Աջակցություն Հայաստանում ՓՄՁ զարգացմանը» (SMEDA) և Հայաստանի ազատ տնտեսական գոտիների արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված ծրագրերի շրջանակներում:

Армения приняла участие в Ганноверской промышленной ярмарке «Hannover Messe 2018», которая проходила в немецком городе Ганновер с 23 по 27 апреля. Ганноверская промышленная ярмарка считается одним из ведущих и крупнейших мероприятий в мире, посвященных высокотехнологичным и инновационным решениям в сфере промышленности.
Делегацию Армении представляли ответственные сотрудники Министерства экономического развития и инвестиций РА, организаторы свободных экономических зон (СЭЗ) «Альянс», «Меридиан», «Мегри» и представители некоторых действующих в СЭЗ компаний, а также представители технопарков Армении, Объединения предприятий точной инженерии и частных компаний, предлагающих инновационные бизнес-решения.
Формат мероприятия предусматривал параллельную работу по нескольким направлениям, включая выставку, бизнес-форум, встречи в формате B2B и B2G и др.
Во время «Hannover Messe 2018» были представлены инвестиционные возможности в Армении, преимущества свободных экономических зон и технопарков, предложения компаний сферы ИТ и компаний, разрабатывающих высокотехнологичные и инновационные решения, возможности для привлечения международных компаний, выявления новых направлений сотрудничества, реализации совместных проектов и выхода на более широкие рынки. Состоялись также встречи с представителями ряда международных компаний, официальных лиц из Польши, Кореи и Нижней Саксонии.
Армения была представлена также маркетинговыми материалами, в частности, видеофильмом о бизнес-возможностях в Армении (см: https://www.youtube.com/watch?v=KYdIl6THRWU).
Участию Армении в «Hannover Messe 2018» содействовало Германское агентство международного сотрудничества (GIZ) в рамках программы «Поддержка развитию малого и среднего бизнеса в Армении» (SMEDA) и программ, направленных на повышение эффективности деятельности свободных экономических зон Армении.