Մայիսի 3-ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի առաջին տեղակալ Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է Դանիայի Թագավորությունում ՀՀ դեսպանության նախաձեռնությամբ ՀՀ ժամանած «MARKIS» արդյունաբերության զարգացման կենտրոնի նախագահ Կոնստանտին Մարոտիսին և «GM Gruppo Maccabeo» ընկերության կառավարման պատասխանատու Պաոլո Մակաբեոյին։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև նախարարության աշխատակազմի Ճյուղային տնտեսական քաղաքականության վարչության պետ Արմեն Եգանյանը և Ներդրումների ներգրավման և համակարգման վարչության պետ Վահագն Լալայանը։
Հանդիպման ընթացքում Կոնստանտին Մարոտիսը տեղեկացրել է, որ ներկայումս ընկերությունների խմբի կողմից իրականացվում է ուսումնասիրություն՝ Հայաստանում մետաղական-գալվանային էներգետիկ համալիր հիմնելու ուղղությամբ։
Համաձայն հանդիպման ընթացքում ներկայացված հայեցակարգի՝ «MARKIS» արդյունաբերության զարգացման կենտրոնը և «GM Gruppo Maccabeo» ընկերությունը նախատեսում են ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության, տեղական արտադրությունների, ուսումնական հաստատությունների, ֆինանսական կառույցների հետ սերտ համագործացության միջոցով, Հայաստանում հիմնել մրցունակ մետաղական արտադրության համալիր։
Այցի շրջանակներում նախատեսվում է նաև այց կազմակերպել մասնավոր ընկերությունններ՝ առկա ներուժի և մետաղական-գալվանային արտադրության կազմակերպման հնարավորություններին տեղում ծանոթանալու նպատակով։

On May 3, the First Deputy Minister of Economic Development and Investments of RA Tigran Khachatryan received the President of “Markis” Industrial Development Center Konstantin Marotis and the official of “GM Gruppo Maccabeo” Paolo Maccabeo.
The meeting was attended by the Head of the Department of Sectoral Economic Policy of the Ministry Armen Yeganyan and the Head of the Department of Investment Attraction and Coordination Vahagn Lalayan.
During the meeting, Konstantin Marotis informed that at present the group of companies is conducting a study to establish a metal-galvanic power complex in Armenia
According to the concept introduced during the meeting, the “Markis” Industrial Development Center and the “GM Gruppo Maccabeo” company are planning to establish a competitive metallic complex in Armenia with close cooperation with the Ministry of Economic Development and Investments of RA, local productions, educational institutions and financial institutions.
Within the framework of the visit, it is also planned to organize a visit to private companies to get acquainted with the existing potential and opportunities for organizing metal-galvanic production.