Մայիսի 3-ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի առաջին տեղակալ Տիգրան Խաչատրյանն ընդունել է Դանիայի Թագավորությունում ՀՀ դեսպանության նախաձեռնությամբ ՀՀ ժամանած «MARKIS» արդյունաբերության զարգացման կենտրոնի նախագահ Կոնստանտին Մարոտիսին և «GM Gruppo Maccabeo» ընկերության կառավարման պատասխանատու Պաոլո Մակաբեոյին։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև նախարարության աշխատակազմի Ճյուղային տնտեսական քաղաքականության վարչության պետ Արմեն Եգանյանը և Ներդրումների ներգրավման և համակարգման վարչության պետ Վահագն Լալայանը։
Հանդիպման ընթացքում Կոնստանտին Մարոտիսը տեղեկացրել է, որ ներկայումս ընկերությունների խմբի կողմից իրականացվում է ուսումնասիրություն՝ Հայաստանում մետաղական-գալվանային էներգետիկ համալիր հիմնելու ուղղությամբ։
Համաձայն հանդիպման ընթացքում ներկայացված հայեցակարգի՝ «MARKIS» արդյունաբերության զարգացման կենտրոնը և «GM Gruppo Maccabeo» ընկերությունը նախատեսում են ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության, տեղական արտադրությունների, ուսումնական հաստատությունների, ֆինանսական կառույցների հետ սերտ համագործացության միջոցով, Հայաստանում հիմնել մրցունակ մետաղական արտադրության համալիր։
Այցի շրջանակներում նախատեսվում է նաև այց կազմակերպել մասնավոր ընկերությունններ՝ առկա ներուժի և մետաղական-գալվանային արտադրության կազմակերպման հնարավորություններին տեղում ծանոթանալու նպատակով։

Обсудили возможность создания в Армении конкурентоспособного металлообрабатывающего комплекса
3 мая первый заместитель министра экономического развития и инвестиций РА Тигран Хачатрян принял президента Центра развития промышленности «MARKIS» Константина Маротиса и ответственного за управление компанией «GM Gruppo Maccabeo» Паоло Макабео, прибывших в Армению по инициативе Посольства РА в Королевстве Дания.
На встрече присутствовали также начальник управления отраслевой экономической политики аппарата Министерства экономического развития и инвестиций РА Армен Еганян и начальник управления по привлечению и координации инвестиций Ваагн Лалаян.
В ходе встречи Константин Маротис сообщил, что рабочая группа компаний изучает возможности создания металло-гальванического энергетического комплекса в Армении.
Согласно представленной во время встречи концепции, Центр развития промышленности «MARKIS» и компания «GM Gruppo Maccabeo» планируют, в тесном сотрудничестве с Министерством экономического развития и инвестиций, местными производителями, образовательными учреждениями и финансовыми структурами, основать в Армении конкурентоспособный металлообрабатывающий комплекс.
В рамках визита запланировано также посещение частных компаний, где гости смогут непосредственно ознакомиться с имеющимся потенциалом и возможностями для организации металло-гальванического производства.