Մայիսի 3-6-ը «Yerevan Expo» ցուցահանդեսային համալիրում անցկացվում է իրանական արտադրանքի մասնավոր ցուցահանդեսը:
Ցուցահանդեսի բացմանը ներկա էին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի տեղակալ Հովհաննես Ազիզյանը և ԻԻՀ Ալբորզ նահանգի արդյունաբերության, հանքերի ու առևտրի կազմակերպության ղեկավար Մոհաղեղը։
Հովհաննես Ազիզյանն իր խոսքում ողջունել է ցուցահանդեսի մասնակիցներին և նշել, որ ցուցահանդեսը հայ-իրանական առևտրատնտեսական կապերի զարգացմանը նպաստող հերթական քայլերից է։ Նախարարի տեղակալի խոսքով՝ Ալբորզը արդյունաբերական արտադրանքով հարուստ նահանգ է, և ցուցահանդեսը լավ հնարավորություն է՝ դիտարկելու նահանգի գործարարների հետ այդ ոլորտում հայկական ընկերությունների համագործակցության հնարավորությունները։ Հովհաննես Ազիզյանն ընդգծել է, որ տնտեսական օրակարգում կարևոր իրադարձություն է Իրան-ԵԱՏՄ ազատ առևտրի ժամանակավոր համաձայնագրի ստորագրումն առաջիկայում, ինչն իր ազդեցությունը կունենա Հայաստանի և Իրանի միջև տնտեսական համագործակցության խորացման գործում։
Իրանական արտադրանքի ցուցահանդեսում ներկայացված են սննդի արդյունաբերության, դեղագործության, բժշկական սարքավորումների, արդյունաբերական սարքավորումների բնագավառները ներկայացնող իրանական շուրջ 40 ընկերություններ:
Ցուցահանդեսի ընթացքում իրանցի և հայ գործարարները կմասնակցեն գործարար համաժողովին և B2B ձևաչափով հանդիպում-քննարկումներին՝ նվիրված տնտեսական համագործակցության ընդլայնման, առևտրաշրջանառության ծավալների մեծացման և, հատկապես, առևտրական ու տնտեսական ազատ գոտիներում համատեղ ընկերությունների հիմնադրման հարցերին:

В Ереване проходит выставка иранской продукции
На открытии выставки присутствовали заместитель министра экономического развития и инвестиций РА Ованес Азизян и глава промышленной, горнорудной и торговой организации иранской провинции (остан) Альборз Моахех.
Ованес Азизян приветствовал участников выставки и отметил, что выставка является одним из очердных шагов, способствующих развитию армяно-иранских торгово-экономических отношений. По словам заместителя министра, Альборз – это провинция, богатая промышленной продукцией, и данная выставка - хорошее средство для определения возможностей взаимосотрудничества в этой сфере между предпринимателями иранской провинции и армянскими компаниями. Ованес Азизян подчеркнул, что предстоящее подписание временного соглашения о свободной торговле между Ираном и ЕАЭС является важным событием в экономической повестке, которое будет способствовать углублению экономического сотрудничества между Арменией и Ираном.
На выставке иранской продукции представлено около 40 иранских компаний сфер пищевой промышленности, фармацевтики, медицинского и промышленного оборудования.
В рамках выставки иранские и армянские предприниматели примут участие в работе бизнес-форума и на встречах-совещаниях в формате B2B, посвященных вопросам по расширению экономического сотрудничества, увеличению объемов товарооборота и, особенно, созданию совместных предприятий в свободных экономических зонах.