ՀՀ տնտեսական զարգացման և նեդրումների նախարարի պաշտոնակատար Սուրեն Կարայանն այսօր ընդունել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի և անդամ-պետությունների ներկայացուցչներից կազմված պատվիրակությանը։ Պատվիրակությունը Հայաստանում է՝ քննարկելու «Եվրասիական տնտեսական միության տարածքում թանկարժեք քարերի և թանկարժեք մետաղների նկատմամբ գործողություններ իրականացնելու առանձնահատկությունների մասին» համաձայնագիրը։
Նախարարի պաշտոնակատար Սուրեն Կարայանն իր խոսքում նշել է․ «Ուրախ եմ, որ համաձայնագրի մշակման շուրջ աշխատանքները գրեթե ավարտված են։ Հուսով եմ, որ տեխնիկական հարցերի շուրջ վերջնական քննարկումներից հետո համաձայնագիրը կանցնի ներպետական համաձայնությունների գործընթացը և պատրաստ կլինի վերջնական ստորագրման։ Շատ կարևոր է, որ ադամանդագործության և ոսկերչության ոլորտը Եվրասիական տնտեսական միության տարածքում լինի միասնական և համատեղ ջանքերով վերացնենք բոլոր հնարավոր խոչընդոտները»։
Սուրեն Կարայանը գոհունակություն է հայտնել, որ համաձայնագրի շուրջ ավարտական քննարկումները տեղի են ունենում հենց Երևանում՝ հաշվի առնելով Հայաստանի ակտիվ դերակատարությունը փաստաթղթին առչնվող աշխատանքներում և առհասարակ՝ ադամանդագործության ոլորտում։

Исполняющий обязанности министра экономического развития и инвестиций РА Сурен Караян сегодня принял делегацию представителей Евразийской экономической комиссии (ЕАЭК) и государств-членов Евразийского экономического союза (ЕАЭС). Делегация находится в Армении с целью обсуждения «Соглашения об особенностях осуществления действий по отношению к драгоценным камням и металлам на территории Евразийского экономического союза».
Исполняющий обязанности министра Сурен Караян в своей речи отметил: «Я рад, что работа над соглашением почти завершена. Надеюсь, что после окончательного обсуждения технических вопросов, соглашение пройдет процедуру внутригосударственных согласований и будет готово к подписанию. Очень важно, чтобы сфера алмазообработки и ювелирных изделий была единой на всей территории Евразийского экономического союза и чтобы совместными усилиями мы могли устранить всевозможные препятствия».
Сурен Караян выразил удовлетворение в связи с тем, что завершающие обсуждения данного соглашения проходят именно в Ереване, учитывая активную роль Армении как в работе над документом, так и в целом, в сфере алмазообраборки.