Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է նախարար Արծվիկ Մինասյանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշիյանն այսօր ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության ղեկավար աշխատակազմին է ներկայացրել նորանշանակ նախարար Արծվիկ Մինասյանին և կատարած աշխատանքի համար շնորհակալություն հայտնել նախկին նախարար Սուրեն Կարայանին։
Խոսելով երկրի տնտեսության ոլորտում առաջիկա անելիքների մասին, վարչապետը նշել է, որ առաջիկա կարևորագույն խնդիրներից մեկը, որ անհրաժեշտ է լուծել, կապված է ներդրումային միջավայրի հետ։
«Հույս ունեմ, որ մենք արդեն զուտ մթնոլորտի առումով, քաղաքական որոշակի կանոնների հանրահռչակման առումով բավականին խնդիրներ լուծել ենք և ուզում եմ կրկնել, որ Հայաստանում մենաշնորհներ չեն լինելու։ Ես վստահ չեմ, որ այս պահին դեռևս չկան մենաշնորհներ, առնվազն դեֆակտո նրանք գոյություն ունեն, և մենք հետևողականորեն պետք է աշխատենք, որպեսզի դրանք դադարեն գոյություն ունենալ։ Ուզում եմ մի նրբություն ընդգծել․ես չափազանց մեծ գոհունակությամբ եմ արձանագրում, որ տնտեսական դաշտը ադեկվատ է արձագանքում մեր քաղաքական հայտարարություններին»,- նշել է վարչապետը, ավելացնելով, որ մայիսի 8-ից հետո մեր տնտեսությունը ոչ միայն նեգատիվ ազդակներ չի ցուցաբերել, այլև ցուցաբերում է որոշակի պոզիտիվ ազդակներ, ինչը կապված է այն լավատեսական մթնոլորտի և սպասումների հետ, որ գոյություն ունեն։
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Սուրեն Կարայանին, ով իր հերթին, երախտիքի խոսք է ասել նախարարության անձնակազմին բարձր պրոֆեսիոնալիզմի համար և մաղթել է Արծվիկ Մինասյանին հաջողությամբ իրականացնել բոլոր նախանշված ծրագրերը, նաև հայտնել է իր պատրաստակությունը՝ աջակցելու հետագա աշխատանքներում։
Անդրադառնալով Արծվիկ Մինասյանի նշանակմանը, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ուրախ է կառավարությունում համատեղ աշխատանքի հնարավորության համար․«Մենք դեռ խորհրդարանից լավ գիտենք իրար, աշխատել ենք և, կարծում եմ, արդյունավետ համագործակցության որոշակի փորձ ունենք արդեն։ Համոզված եմ, որ ձեր գործունեությունը կլինի արդյունավետ այս կարգավիճակում, որը ձեզ համար նոր չէ»,- ասել է վարչապետ Փաշինյանը։
Արծվիկ Մինասյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին այն վստահության համար, որ ցուցաբերվել է ՀՅԴ-ի հետ համագործակցության արդյունքում, շնորհակալական խոսք ուղղել Սուրեն Կարայանին իրականացրած աշխատանքի համար։ Անդրադառնալով վարչապետի խոսքին՝ Մինասյանը ասել է, որ նշված խնդիրները, մասնավորապես հակամենաշնորհային քաղաքականությունը, լինելու են նախարարության ամենօրյա աշխատանքի հիմքում։
«Մեզ սպասում է լավ առումով թեժ շրջան՝ ամենօրյա դրական փոփոխություններ բերելու տեսանկյունից, և մենք առաջիկայում կներկայացնենք տնտեսական ծրագիրը, որտեղ հեղափոխական մոտեցումներ կլինեն», - նշել է նախարար Մինասյանը, այդ առումով վարչապետից ակնկալելով ամբողջական աջակցություն։
Նիկոլ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ Հայաստանում տնտեսական, քաղաքական, անձնական հետապնդումների էջը անվերադարձ փակված է, բայց մյուս կողմից կա սահման, որը օրինականության ապահովումն է․ «Կարծում եմ, այն խնդիրը, որ մենք ձևակերպել ենք՝ Հայաստան Հանրապետության քաղաքացիների լավագույն ներուժը և, ընդհանրապես, ողջ ներուժը համախմբել Հայաստանի Հանրապետության շուրջ, Հայաստանի պետականության շուրջ, և ամեն օր պետք է գործենք այն զգացողությամբ, որ ծառայում ենք Հայաստանի Հանրապետությանը, ծառայում ենք Հայաստանի քաղաքացիներին և ծառայում ենք հայ ժողովրդին», - նշել է վարչապետը։

Премьер-министр Никол Пашинян представил министра Арцвика Минасяна
Премьер-министр Никол Пашиян сегодня представил новоназначенного министра Арцвика Минасяна руководящему составу Министерства экономического развития и инвестиций РА, а также поблагодарил бывшего министра Сурена Караяна за проделанную работу.
Коснувшись в своей речи будущих планов в экономической сфере, премьер-министр отметил, что один из важнейших вопросов, требующих скорейшего решения, касается инвестиционного климата страны.
«Надеюсь, что с точки зрения сформировавшейся атмосферы, с точки зрения продвижения определенных политических правил, мы уже решили целый ряд проблем, и я хочу повторить, что в Армении не будет никаких монополий. Я не уверен, что конкретно сейчас у нас нет монополий, по крайней мере, они де-факто существуют, и мы должны последовательно работать, чтобы они исчезли. Хочу подчеркнуть один нюанс: я с огромным удовлетворением констатирую, что сфера экономики адекватно реагирует на наши политические заявления», - отметил премьер-министр, добавив, что после 8 мая экономика нашей страны не только не среагировала негативными сигналами, а наобарот – она демонстрирует определенный позитивный настрой, что связано с существующей оптимистичной атмосферой и позитивными ожиданиями.
Премьер-министр Пашинян поблагодарил Сурена Караяна, который, в свою очередь, поблагодарил сотрудников министерства за их высокий профессионализм. Он пожелал Арцвику Минасяну успешной реализации всех намеченных целей, выразив готовность при необходимости всячески содействовать.
По поводу назначения Арцвика Минасяна, премьер-министр Никол Пашинян отметил, что рад возможности совместной работы в правительстве: «Мы хорошо знаем друг друга из парламента, где мы работали вместе, и я думаю, что у нас уже есть некоторый опыт плодотворного сотрудничества. Я убежден, что Ваша деятельность будет эффективной и в этом, не новом для Вас качестве», - сказал премьер-министр Пашинян.
Арцвик Минасян поблагодарил премьер-министра Никола Пашиняна за доверие, оказанное в результате сотрудничества с АРФ (партия «Дашнакцутюн»). Он также поблагодарил Сурена Караяна за проделанную работу. Относительно напутствий премьер-министра, Арцвик Минасян сказал, что указанные премьер-министром задачи, в частности антимонопольная политика, будут в центре повседневной работы министерства.
«Впереди у нас, в хорошем смысле слова, горячий сезон с точки зрения достижения ежедневных позитивных изменений, и мы в ближайшем будущем представим экономическую программу, в которой будут революционные подходы», - сказал Арцвик Минасян, при этом выразив надежду на полную поддержку премьер-министра.
Никол Пашинян еще раз подчеркнул, что в Армении страница экономических, политических преследований, а также преследований отдельных лиц безвозвратно закрыта. Но, с другой стороны, здесь существует граница, и это - обеспечение законности: «Я думаю, что задача, которую мы сформулировали, состоит в том, чтобы лучший потенциал граждан Республики Армения, и вообще – весь имеющийся потенциал, объединить вокруг Республики Армения, вокруг государственности Армении, и каждый день мы должны созидать с осознанием того, что служим Республике Армения, гражданам и армянскому народу», - сказал в заключение премьер-министр.