Մայիսի 21-ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանը հանդիպում է ունեցել Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի /IFC/ ներկայացուցիչների հետ:
Հանդիպմանը քննարկվել են IFC-ի կողմից Հայաստանում իրականացվելիք ներդրումային միջավայրի բարեփոխումների եռամյա ծրագրին վերաբերող հարցեր։
Նախարար Մինասյանը ներկայացրել է երեք հիմնական ուղղություններով՝ ներդրումային քաղաքականության, ագրո և զբոսաշրջության ոլորտներում փոխգործակցության ընդլայնման հնարավորություններն ու սպասելիքները, նշելով, որ քաղաքական նոր իրողությունների պայմաններում նոր թափով ու եռանդով են իրականացնելու բոլոր աշխատաքները։ Նախարարը շեշտադրել է մասնագիտական կարողությունների զարգացման անհրաժեշտությունը բիզնես ծրագրերի մշակման գործում, ինչը հնարավորություն կտա տնտեսական ներուժը վերածել կոնկրետ ծրագրերի։ Այս համատեքստում նշվել է դասընթացավարների ծրագրի անհրաժեշտության, պետական մարմինների կարողությունների գնահատման, միջգերատեսչական փոխգործակցության կարևորության մասին, ինչպես նաև տնտեսական լավագույն լուծումների համար հարցերի դիտարկումն ամբողջականության մեջ։
Մտքեր են փոխանակվել ներդրումների խթանման օրենսդրական կարգավորման, ագրոոլորտում մրցակցության բարձրացման, այդ թվում՝ արտահանման խթանման, նոր շուկաների բացահայտման, Հայաստանի զբոսաշրջային գրավչության, ինչպես նաև Հայաստանի զբոսաշրջության զարգացման և «Բիզնես Արմենիա» հիմնադրամների հետ համագործակցության մասին:
IFC-ի ներկայացուցիչները տեղեկացրել են համագործակցության ընդլայնման հնարավորության մասին, ինչին ի պատասխան, նախարարը վստահեցրել է, որ գերատեսչությունը պատրաստ է համարձակ քայլերի իրականացմանը, ինչը նոր շունչ կհաղորդի համատեղ աշխատանքին։

21 мая министр экономического развития и инвестиций Армении Арцвик Минасян встретился с представителями Международной финансовой корпорации (МФК/IFC), входящей в Группу Всемирного банка.
Во время встречи были обсуждены вопросы, касающиеся трехлетней программы реформирования инвестиционного климата, которую IFC реализует в Армении.
Министр Минасян представил возможности и ожидания расширения сотрудничества в трех основных направлениях: в области инвестиционной политики, агропромышленного комплекса и туризма, отметив, что в условиях новых политических реалий вся работа будет осуществляться с новым энтузиазмом и энергией. Министр подчеркнул необходимость развития профессиональных навыков в разработке бизнес-планов, что позволит превратить экономический потенциал в конкретные программы. В этом контексте была подчеркнута необходимость обучающих программ, важность оценки потенциала государственных органов, сотрудничества между государственными учреждениями, а также целостное рассмотрение вопросов для наилучших экономических решений.
Стороны обменялись мнениями по законодательному регулированию продвижения инвестиций, повышению конкуренции в агропромышленности, включая продвижение экспорта, открытие новых рынков, туристическую привлекательность Армении, а также сотрудничество с Фондом развития туризма в Армении и Фондом «Business Armenia».
Представители МФК проинформировали о возможностях расширения сотрудничества. В ответ министр заверил, что министерство готово к смелым шагам, которые придадут новый импульс совместной работе.