Արծվիկ Մինասյանն ընդունել է Ժոնաթան Լաքոտին
Մայիսի 23–ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտին։
Հանդիպմանը, որին մասնակցել է նաև նախարարության ղեկավար կազմը, քննարկվել են երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական կապերի զարգացմանն առնչվող հարցեր։
Նախարար Մինասյանը նշել է Հայաստանում գործող ֆրանսիական ընկերությունների գործունեության և նոր մեծածավալ ներդրումների հնարավորության կարևորությունը, դեսպանին ներկայացնելով համագործակցության ընդլայնման համար բարենպաստ պայմանների ստեղծման առկայությունը, հայտնելով բոլոր խնդրահարույց հարցրերի շուրջ բաց և առարկայական քննարկում ծավալելու պատրաստակամությունը։
Շնորհավորելով Արծվիկ Մինասյանին նշանակման և շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման արագ նախաձեռնման կապակցությամբ՝ դեսպանը հատկանշել է նոր իրողությունների պայմաններում Հայաստանի նկատմամբ ֆրանսիացի գործարարների հետաքրքրությունը, անդրադարձել տնտեսական գործունեության և նոր ներդրումների խթանման համար լավ ազդակների առկայությանը, նշելով, որ այս գործում կարևոր դերակատարություն կարող է ունենալ առաջիկայում Հայաստանում Ֆրանսիայի զարգացման հիմնադրամի /AFD/ գրասենյակի բացումը։
Նախարարը ողջունել է նման նախաձեռնությունը, համարելով, որ այն իսկապես նոր զարկ կտա տնտեսական երկկողմանի հարաբերությունների զարգացմանը։
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև ԵԱՏՄ անդամ մյուս երկրների, Իրանի հետ Հայաստանը որպես կապող կամուրջ դիտարկելու հնարավորությանն ու այլ խնդիրներին վերաբերող մի շարք հարցեր։ Կրկին հայտնելով համագործակցության ընդլայնման պատրաստակամությունը՝ կողմերը կոնկրետ պայմանավորվածություն են ձեռք բերել առաջիկա հանդիպման, ինչպես նաև ձեռնարկություններ և տարբեր ընկերություններ այցելությունների մասին։

Арцвик Минасян принял Джонатана Лакота
23 мая министр экономического развития и инвестиций РА Арцвик Минасян принял Чрезвычайного и полномочного посла Франции в Армении Джонатана Лакота.
В ходе встречи, на которой присутствовали ответственные лица министерства, были обсуждены вопросы, касающиеся развития торгово-экономических отношений между двумя странами.
Министр подчеркнул важность деятельности действующих в Армении французских компаний и возможности для новых крупных инвестиций, указав на возможности создания благоприятных условий для расширения сотрудничества и заявив о готовности к открытому и предметному обсуждению всех проблемных вопросов.
Поздравив Арцвика Минасяна с назначением и поблагодарив за активное инициирование встречи, посол отметил интерес французских предпринимателей к Армении в условиях новых реалий, а также наличие положительных импульсов для экономической деятельности и стимулирования новых инвестиций, подчеркнув, что в этом деле важную роль может сыграть предстоящее открытие в Армении офиса Фонда развития Франции (AFD).
Министр приветствовал подобную инициативу, подчеркнув, что она, действительно, придаст новый импульс развитию двусторонних экономических отношений.
Во время встречи были обсуждены также вопросы, касающиеся возможности рассмотрения Армении в качестве связующего моста со странами-членами ЕАЭС и Ираном, а также ряд других вопросов.
Еще раз подчеркнув о готовности к расширению взаимосотрудничества, стороны конкретно договорились о встрече в ближайшее время, а также о посещении различных компаний и предприятий.