Արծվիկ Մինասյանն ընդունել է Ժոնաթան Լաքոտին
Մայիսի 23–ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտին։
Հանդիպմանը, որին մասնակցել է նաև նախարարության ղեկավար կազմը, քննարկվել են երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական կապերի զարգացմանն առնչվող հարցեր։
Նախարար Մինասյանը նշել է Հայաստանում գործող ֆրանսիական ընկերությունների գործունեության և նոր մեծածավալ ներդրումների հնարավորության կարևորությունը, դեսպանին ներկայացնելով համագործակցության ընդլայնման համար բարենպաստ պայմանների ստեղծման առկայությունը, հայտնելով բոլոր խնդրահարույց հարցրերի շուրջ բաց և առարկայական քննարկում ծավալելու պատրաստակամությունը։
Շնորհավորելով Արծվիկ Մինասյանին նշանակման և շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման արագ նախաձեռնման կապակցությամբ՝ դեսպանը հատկանշել է նոր իրողությունների պայմաններում Հայաստանի նկատմամբ ֆրանսիացի գործարարների հետաքրքրությունը, անդրադարձել տնտեսական գործունեության և նոր ներդրումների խթանման համար լավ ազդակների առկայությանը, նշելով, որ այս գործում կարևոր դերակատարություն կարող է ունենալ առաջիկայում Հայաստանում Ֆրանսիայի զարգացման հիմնադրամի /AFD/ գրասենյակի բացումը։
Նախարարը ողջունել է նման նախաձեռնությունը, համարելով, որ այն իսկապես նոր զարկ կտա տնտեսական երկկողմանի հարաբերությունների զարգացմանը։
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև ԵԱՏՄ անդամ մյուս երկրների, Իրանի հետ Հայաստանը որպես կապող կամուրջ դիտարկելու հնարավորությանն ու այլ խնդիրներին վերաբերող մի շարք հարցեր։ Կրկին հայտնելով համագործակցության ընդլայնման պատրաստակամությունը՝ կողմերը կոնկրետ պայմանավորվածություն են ձեռք բերել առաջիկա հանդիպման, ինչպես նաև ձեռնարկություններ և տարբեր ընկերություններ այցելությունների մասին։

Artsvik Minasyan received Jonathan Lacôte
On May 23, the Minister of Economic Development and Investments of RA Artsvik Minasyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the French Republic to the Republic of Armenia Jonathan Lacôte.
Issues on the development of trade and economic ties between the two countries have been discussed during the meeting.
Minister Minasyan mentioned the importance of French companies operating in Armenia and the possibility of new large-scale investments, presenting to the Ambassador favorable conditions for expanding cooperation, expressing readiness to engage in an open and objective discussion on all the problematic issues.
Congratulating Artsvik Minasyan on his appointment, the Ambassador highlighted the interest of French businessmen towards Armenia in a new reality, touched upon the existence of good impetus for economic activity and investments, noting that opening of the French Development Agency (AFD) office to Armenia can play an important role.
The Minister welcomed the initiative noting that it will really give a new impetus to the development of bilateral economic relations.
During the meeting, a number of issues related to the possibility of considering Armenia as a bridge between Iran and other EAEU member countries have been discussed. Once again expressing willingness to expand cooperation, the parties have reached an arrangement on the upcoming meeting, as well as on the visits of companies.