ԵԱՏՄ անդամ երկրներն աշխատում են ոսկերչական իրերի հարգադրոշմների փոխադարձ ճանաչման ուղղությամբ
«Եվրասիական տնտեսական միության տարածքում թանկարժեք մետաղների և քարերի նկատմամբ գործողություններ իրականացնելու առանձնահատկությունների մասին» համաձայնագրի նախագիծը հատեց մշակման եզրափակիչ փուլը։ Սա էր ԵԱՏՄ անդամ երկրների պետական իշխանության լիազոր մարմինների ղեկավարների տեղակալների և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵԱՏՀ) ներկայացուցիչների մասնակցությամբ խորհրդակցության արդյունքը, որը տեղի է ունեցել մայիսի 11-ին՝ Երևանում։ Խորհրդակցությունը վարել է ներքին շուկաների, տեղեկատվայնացման, տեղեկատվական-հաղորդակցական տեխնոլոգիաների հարցերով ԵԱՏՀ կոլեգիայի անդամ (նախարար) Կարինե Մինասյանը։
Համաձայնագրով նախատեսվում է ԵԱՏՄ մաքսային տարածքում ոսկերչական իրերի փոխադարձ առևտրի շրջանակներում անդամ երկրների հարգադրոշմների փոխադարձ ճանաչում: Այսպիսով կվերացվեն ԵԱՏՄ ոսկերչական իրերի ներքին շուկայում առկա խոչընդոտները, որոնք ներառվել են 2018-2019 թվականների ընթացքում բացառությունների ու սահմանափակումների վերացման «ճանապարհային քարտեզում»։ Հարգադրոշմների փոխադարձ ճանաչման բացակայությունն այսօր մեկն է այն գործոններից, որոնք խոչընդոտում են փոխշահավետ առևտրատնտեսական հարաբերությունների ձևավորմանը և ԵԱՏՄ ոսկերչական շուկայի մասնակիցների մրցակցային առավելությունների իրականացմանը։
«Ակնհայտ է, որ ԵԱՏՄ ոսկեգործության ոլորտի ներուժը մինչ այժմ ամբողջությամբ բացահայտված չէ։ Հերթական սահմանափման վերացումը կարևոր քայլ կլինի ոսկերչական իրերի ընդհանուր շուկայի ստեղծման ճանապարհին և թույլ կտա նվազեցնել բիզնեսի համար գործարքային ծախսերը թանկարժեք մետաղների, քարերի և իրերի ներքին շուկայում», - ասել է Կարինե Մինասյանը:
2018-2019թթ․ «ճանապարհային քարտեզին» համապատասխան, որն ըդունվել է 2017թ․ հոկտեմբերի 25-ին, համաձայնագիրը պատրաստվում է վերջնական համաձայնեցման, որը նախատեսված է ընթացիկ տարվա երկրորդ եռամսյակում։

В ЕАЭС сделан еще один шаг ко взаимному признанию пробирных клейм ювелирных изделий
Подготовка проекта Соглашения об особенностях совершения операций с драгоценными металлами и камнями на таможенной территории Евразийского экономического союза (ЕАЭС) подошла к завершающей стадии. Это стало итогом совещания заместителей руководителей уполномоченных органов государственной власти стран ЕАЭС совместно с представителями Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) под председательством члена Коллегии (министра) по внутренним рынкам, информатизации, информационно-коммуникационным технологиям ЕЭК Карине Минасян, которое состоялось в Ереване 11 мая.
Соглашение предусматривает взаимное признание пробирных клейм государств-членов в рамках взаимной торговли ювелирными изделиями на таможенной территории Союза. Таким образом, будет устранено препятствие на внутреннем рынке ювелирных изделий ЕАЭС, которое было включено в «дорожную карту» по устранению изъятий и ограничений на 2018–2019 годы. Отсутствие взаимного признания пробирных клейм на сегодня является одним из факторов, сдерживающих формирование взаимовыгодных торгово-экономических отношений и реализацию конкурентных преимуществ участников рынка ювелирных изделий Союза.
«Очевидно, что потенциал ювелирной отрасли Евразийского экономического союза до сих пор раскрыт не в полной мере, – отметила Карине Минасян. – Устранение очередного ограничения станет важным шагом на пути создания общего рынка ювелирных изделий и позволит снизить транзакционные издержки для бизнеса на внутреннем рынке драгоценных металлов, камней и изделий из них».
В соответствии с «дорожной картой» на 2018–2019 годы, принятой распоряжением Евразийского межправительственного совета 25 октября 2017 года, соглашение готовится к окончательному согласованию, которое намечено на второй квартал этого года.