Հայաստանը ներկայացվել է Չինաստանի առևտրի և ծառայությունների միջազգային ցուցահանդեսում
Մայիսին 28-ին՝ Պեկինում, Չինաստանի առևտրի և ծառայությունների միջազգային ցուցահանդեսի շրջանակներում, տեղի է ունեցել «Հայաստան՝ դարպաս դեպի խոշոր շուկաներ» խորագիրը կրող շնորհանդեսը:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես է եկել ՉԺՀ-ում ՀՀ դեսպան Սերգեյ Մանասարյանը, ով նշել է, որ Հայաստանի և Չինաստանի հարաբերությունները դինամիկ զարգացում են ապրում թե՛ մշակութային և թե՛ տնտեսական համատեքստում՝ ընգդծելով, որ Չինաստանն այսօր Հայաստանի հիմնական առևտրային գործընկերներից մեկն է: Դեսպան Մանասարյանի խոսքով՝ Հայաստանը, որպես հնագույն Մետաքսի ճանապարհի անբաժանելի մաս, մեծ կարևորություն է տալիս «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնությանը:
Շնորհանդեսի ընթացքում Չինաստանում Հայաստանի առևտրային ներկայացուցիչ Հրանտ Աբաջյանը ներկայացրել է Հայաստանի արձանագրած տնտեսական ցուցանիշները, տնտեսական ներուժը, ինչպես նաև հայ-չինական առևտրաշրջանառության աճող տեմպերը: Հրանտ Աբաջյանն իր խոսքում նշել է, որ Հայաստանը չինական բիզնեսի համար բարենպաստ երկիր է, քանի որ որդեգրել է ներդրումների «Բաց դռների» քաղաքականություն: Նա հավելել է, որ Հայաստանը նաև դարպաս է դեպի աշխարհի խոշոր շուկաներ. Հայաստանից արտահանվող արտադրանքն ունի արտոնյալ պայմաններով անարգել մուտք դեպի ԵԱՏՄ, ԵՄ, ԻԻՀ և GSP երկրների շուկաներ: ՉԺՀ-ում ՀՀ առևտրային ներկայացուցիչը մանրամասն անդրադարձել է արտահանման հնարավորություններին, ինչպես նաև Հայաստանի տնտեսության առանձին ոլորտներին: Հրանտ Աբաջյանը մասնավորապես ներկայացրել է ենթակառուցվածքների, վերականգնող էներգետիկայի, հանքարդյունաբերության, մշակող արդյունաբերության և մեծ ներուժ ունեցող այլ ոլորտներում ներդրումներ իրականացնելու հնարավորությունները:
Միջոցառման երկրորդ հատվածում մասնակիցներին են ներկայացվել Հայաստանի զբոսաշրջային գրավչությունները և չինացի զբոսաշրջիկների համար գործող մուտքի արտոնագրի դյուրացված ընթացակարգը: Շնորհանդեսի ընթացքում ցուցադրվել են Հայաստանի մասին ճանաչողական տեսանյութեր: ՀՀ առևտրային ներկայացուցիչը պատասխանել է ներկաներին հետաքրքրող հարցերին Հայաստանի ներդրումային միջավայրի և առկա հնարավորությունների վերաբերյալ:
Ցուցահանդեսի շրջանակներում ստորագրվել է փոխըմբռնման հուշագիր ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի և Չինաստանի Ծիանգսու նահանգի Զբոսաշրջության կոմիտեի միջև: Հուշագիրը ստորագրել են ՉԺՀ-ում ՀՀ դեսպանը և Ծիանգսու նահանգի Զբոսաշրջության կոմիտեի փոխտնօրենը:

Армения была представлена на Международной китайской выставке торговли услугами
В Пекине, в рамках международной китайской выставки торговли услугами, 28 мая состоялась презентация «Армения: ворота на большие рынки».
Выступивший на мероприятии с вступительной речью Посол Республики Армения в Китайской Народной Республике Сергей Манасарян отметил, что отношения между Арменией и Китаем динамично развиваются как в культурном, так и в экономическом контексте, подчеркнув при этом, что Китай является сегодня одним из основных торговых партнеров Армении. По словам посла Манасаряна, Армения, как неотъемлемая часть древнего Шелкового пути, придает большое значение инициативе «Одна зона, один путь».
Во время презентации торговый представитель Армении в Китае Грант Абаджян сообщил об экономических показателях Армении, экономическом потенциале, а также о растущих темпах товарооборота между Арменией и Китаем. В своем выступлении Грант Абаджян сказал, что Армения является благоприятной страной для китайского бизнеса, так как она проводит политику открытых дверей для инвестиций. Он добавил, что Армения является также воротами на крупные рынки мира: продукция, экспортируемая из Армении, имеет беспрепятственный доступ на льготных условиях на рынки ЕАЭС, ЕС, Ирана и стран, предоставляющих режим GSP. Торговый представитель РА в КНР подробно рассказал об экспортных возможностях, а также о конкретных секторах экономики Армении. В частности, Грант Абаджян проинформировал о возможностях инвестирования в инфраструктуру, возобновляемые источники энергии, горнодобывающие, перерабатывающие и другие отрасли, имеющие большой потенциал.
Во второй части мероприятия участникам была представлена туристическая привлекательность Армении, было сообщено также об упрощенном визовом режиме для китайских туристов. Во время презентации были демонстрированы позанавательные видеоклипы об Армении. Торговый представитель РА ответил на интересующие участников мероприятия вопросы об инвестиционном климате Армении и имеющихся возможностях.
В рамках выставки был подписан меморандум о взаимопонимании между Государственным комитетом по туризму Министерства экономического развития и инвестиций Республики Армения и Комитетом по туризму провинции Цзянсу Китайской Народной Республики. Меморандум был подписан послом РА в КНР и заместителем директора Комитета по туризму провинции Цзянсу.