ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանը մայիսի 24-ին ընդունել է Հայաստանում Գերմանիայի միջազգային համագործակցության (ԳՄՀ/GIZ) կազմակերպության ՓՄՁ ծրագրերի աջակցության ղեկավար Էվա Մարիա Նահերին։
Հանդիպմանը մասնակցել են նախարարի տեղակալ Ավագ Ավանեսյանը և նախարարության շահագրգիռ ստորաբաժանումների ղեկավարներ։
Ողջունելով տիկին Նահերին, նախարար Մինասյանը նշել է, որ բարձր է գնահատում GIZ-ի հետ համատեղ ծրագրերի իրականացումը և պատրաստ է լսելու, քննարկումներ կազմակերպելու և անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերելու հետաքրքիր նախագծերը միասնական ջանքերով կյանքի կոչելու համար։
Էվա Մարիա Նահերը շնորհավորել է Արծվիկ Մինասյանին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և նշել, որ իրենց կողմից ներկայումս ակտիվ աշխատանք է իրականացվում ստեղծագործական արդյունաբերության ոլորտի ուղղությամբ, որը դինամիկ, ստեղծագործող երիտասարդներին հնարավորություն է ընձեռում գործունեություն ծավալելու և Հայաստանում հաջողության հասնելու: Տիկին Նահերը նաև հայտնել է, որ իրենց գործունեության արդյունքում Հայաստանում ձևավորվել է նորաձևության և դիզայնի պալատ, և այդ նախաձեռնությունը օժանդակություն է ստացել դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակներում:
Հանդիպման ընթացքում խոսվել է նաև Հայստանում ստեղծագործական հաբերի (խմբերի) կայացման անհրաժեշտության մասին, որտեղ կհավաքվեն տարբեր ոլորտների մասնագետներ՝ գաղափարների փոխանակման և բիզնես հնարավորությունների ընդլայնման նպատակով:
Էվա Մարիա Նահերը ներկայացրել է Մեծ Բրիտանիայից ժամանած փորձագետին, ով ունի միջազգային փորձ այս ոլորտում և արդեն իսկ Հայաստանում հանդիպումներ է ունեցել տարբեր ներկայացուցիչների հետ: Փորձագետը տեղեկացրել է, որ լայն գործունեություն է իրականացրել Ռուսաստանում, Բելառուսում և, մասնավորապես, Վրաստանում, նաև նշել, որ առաջիկայում պատրաստ կլինի ներկայացնել Հայաստանում հաբի զարգացման հայեցակարգը:
Հավանություն տալով գործընկերների հետաքրքիր գաղափարին, Արծվիկ Մինասյանը շեշտել է դրա կարևորությունը և պատրաստակամություն հայտնել աջակցել նախաձեռնության իրականացմանը:

Активная работа с Германским обществом международного сотрудничества в Армении будет продолжена
24 мая министр экономического развития и инвестиций Армении Арцвик Минасян принял руководителя Программ по содействию МСП Германского общества международного сотрудничества (GIZ) в Армении Еву Марию Нахер.
В совещании приняли участие заместитель министра Аваг Аванесян и руководители заинтересованных струкрур министерства.
Приветствуя госпожу Нахер, министр Минасян отметил, что он высоко ценит реализацию совместных проектов с GIZ и готов рассмотреть предложения, организовать совещания по интересным проектам, а также оказать необходимую поддержку для их совместной реализации.
Ева Мария Нахер поздравила Арцвика Минасяна с его назначением на должность министра экономического развития и инвестиций и отметила, что в настоящее время они активно занимаются сферой творческих индустрий, что позволяет динамичной, творческой молодежи заниматься бизнесом и преуспеть в Армении. Госпожа Нахер также сказала, что в результате их деятельности, в Армении сформировалась палата моды и дизайна, и эта инициатива была поддержана в рамках грантовой программы.
Во время встречи собеседники говорили также о необходимости создания в Армении творческих групп (хабов), которые соберут вокруг себя специалистов разных сфер для обмена идеями и расширения бизнес-возможностей.
Ева Мария Нахер представила прибывшего из Великобритании и имеющего международный опыт в этой сфере эксперта, который уже встречался с различными специалистами в Армении. Эксперт сообщил, что он проделал большую работу в России, Беларуси и, в частности, в Грузии. Он также отметил, что в ближайшее время будет готов представить концепцию развития хаба в Армении.
Одобрив интересную идею коллег, Арцвик Минасян подчеркнул ее важность и выразил готовность поддержать инициативу и содействовать ее претворению в жизнь.