Հայաստանը և Արցախը խորացնում են համագործակցությունը զբոսաշրջության ոլորտում
Մայիսի 24-ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում էին Հայաստանի զբոսաշրջության զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Խզմալյանը, ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Մեխակ Ապրեսյանը, եռօրյա պաշտոնայան այցով մեկնել էր Արցախի Հանրապետություն, որտեղ մայիսի 25-ին ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարար Սերգեյ Շահվերդյանը և ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանը ստորագրել են զբոսաշրջության բնագավառում համագործակցության մասին փոխըմբռնման հուշագիր:
ԱՀ ՄԵՀԶ նախարար Սերգեյ Շահվերդյանը կարևորել է հայաստանյան և արցախյան զբոսաշրջությունը մեկ ընդհանուր զբոսաշրջային արդյունքով արտահանման անհրաժեշտությունն ու արդյունավետությունը. «Զբոսաշրջության ոլորտում սերտ համագործակցությունն արդեն շարունակվում է մի քանի տարի, իսկ հուշագրի ստորագրումով համագործակցությունը կտեղափոխվի նաև ինստիտուցիոնալ դաշտ»:
Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթույցյանն իր հերթին ընդգծել է ներգնա զբոսաշրջության զարգացման անհրաժեշտությունը. «Բազմիցս եղել եմ Արցախում որպես զբոսաշրջիկ և մեծապես տպավորված եմ եղել ընդունելությունից: Վստահ եմ՝ մեր համերկրացիները, այցելելով Արցախ, ոչ միայն կծանոթանան պատմամշակութային արժեքներին, այլ նաև կբացահայտեն արցախցուն՝ ջերմ ու հյուրընկալ: Իսկ զբոսաշրջիկներին հաճախ առավել գրավում է հենց ընդունելությունը»:
Հուշագրի ստորագրումից հետո լրագրողները հնարավորություն են ունեցել հարցեր ուղղելու զբոսաշրջության ոլորտի պատասխանատուներին:
Զարմինե Զեյթունցյանը նշել է, որ ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Արցախի զբոսաշրջային հնարավորությունները շատ ավելի են, քան դրանք կարողանում ենք իրացնել և հույս է հայտնել, որ համատեղ ջանքերով հնարավոր կլինի և՛ Հայաստանը, և՛ Արցախը զբոսաշրջիկների համար դարձնել առավելապես գայթակղիչ:
Հուշագրի ստորագրումը կնպաստի զբոսաշրջության բնագավառում պետական և մասնավոր հատվածի համագործակցությանը` զբոսաշրջային հոսքերի ավելացման նպատակով, զբոսաշրջության բնագավառի վիճակագրության, զբոսաշրջային ռեսուրսների մասին տեղեկատվության, գովազդային նյութերի փոխանակմանը, զբոսաշրջային միջազգային ցուցահանդեսների, տոնավաճառների, համաժողովների, սեմինարների և այլ մշակութային ու զբոսաշրջային միջոցառումների կազմակերպմանը, փորձի փոխանակմանը զբոսաշրջության, մասնավորապես` զբոսաշրջության կառավարման և մարքեթինգի, ինչպես նաև հյուրանոցային գործի կառավարման բնագավառներում, ներդրողների, զբոսաշրջության բնագավառի հասարակական և ոչ առևտրային այլ կազմակերպությունների միջև համագործակցության հաստատմանը և զարգացմանը:
Այցի շրջանակում Հայաստանի զբոսաշրջության ոլորտի պատասխանատուների պատվիրակությունն այցելել է Շուշիի կերպարվեստի պետական թանգարան, Գրիգորի Գաբրիելյանցի անվան երկրաբանության պետական թանգարան, Տիգրանակերտի պատմամշակութային արգելոց, Նիկոլ Դումանի տուն-թանգարան և զբոսաշրջային նշանակություն ունեցող մի շարք այլ վայրեր:

Армения и Арцах углубляют сотрудничество в сфере туризма
24 мая делегация, возглавляемая председателем Государственного комитета по туризму Министерства экономического развития и инвестиций РА Зармине Зейтунцян, с трехдневным официальным визитом прибыла в Республику Арцах.
В составе делегации были исполнительный директор Фонда развития туризма Армении Ара Хзмалян и первый заместитель председателя Комитета по туризму Министерства экономического развития и инвестиций Мехак Апресян.
25 мая министр культуры, молодежи и туризма Республики Арцах Сергей Шахвердян и Председатель Государственного комитета по туризму Министерства экономического развития и инвестиций РА Зармине Зейтунтян подписали меморандум о сотрудничестве и взаимопонимании в сфере туризма.
Министр культуры, молодежи и туризма Республики Арцах Сергей Шахвердян подчеркнул необходимость и эффективность экспорта туризма Армении и Арцаха в качестве единого турпродукта. «Наше тесное сотрудничество в сфере туризма продолжается вот уже несколько лет, а с подписанием меморандума сотрудничество перейдет в институциональное поле».
Председатель Государственного комитета по туризму Зармине Зейтунцян в свою очередь подчеркнула необходимость развития въездного туризма: «Я много раз была в Арцахе в качестве туриста, и меня особенно впечатляет радушный прием. Я уверена, что наши соотечественники, посетив Арцах, не только ознакомятся с историческими и культурными ценностями, но и откроют для себя арцахца - душевного и гостеприимного. А туристов часто больше всего привлекает именно гостеприимство".
После подписания меморандума журналисты получили возможность задать вопросы чиновникам туристического сектора.
Зармине Зейтунцян отметила, что как в Армении, так и в Арцахе намного больше туристических возможностей, чем мы можем их реализовать, и выразила надежду, что совместными усилиями удастся как Армению, так и Арцах сделать для туристов более привлекательными.
Подписание меморандума будет способствовать развитию сотрудничества между государственным и частным сектором в сфере туризма с целью увеличения притока туристов, организации ведения статистики туриндустрии, обмена информацией о туристических ресурсах, рекламными материалами, организации международных туристических выставок, ярмарок, конференций, семинаров и других культурных и туристических мероприятий, обмену опытом в сфере туризма, в частности, управления туризмом и маркетинга, а также в сфере управления гостиничным бизнесом, а также установлению и развитию сотрудничества между инвесторами, обшественными и некоммерческими организациями сферы туризма.
В рамках визита делегация посетила музей изобразительных искусств города Шуши, Национальный геологический музей имени Григория Габриелянца, историко-культурный заповедник Тигранакерта, дом-музей Никола Думана и ряд других туристических достопримечательностей.