Հունիսի 8-ին, Մոսկվայում՝ Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի դեսպանությունում, տեղի է ունեցել Հայաստանում արտադրված պարենային ապրանքների շնորհանդես:
Միջոցառմանը, որին մասնակցել են պարենային ապրանքների ավելի քան երկու տասնյակ արտադրողներ Հայաստանից, ներկայացվել է սննդամթերքի լայն շրջանակ․ կաթնամթերք (պանիրներ), գինու և կոնյակի տեսականի, պահածոներ մրգերից և բանջարեղենից, հրուշակեղեն, վերամշակված մսամթերք, ձկնամթերք և այլն։ Որոշ արտադրողներ ռուսական շուկայում ներկայացվել են առաջին անգամ:
Շնորհանդեսին ռուսական կողմից ներկա էին տարբեր մակարդակի առևտրային ընկերությունների ներկայացուցիչներ՝ սկսած խոշոր մանրածախ առևտրային ցանցերից, ինչպիսին է X5 Retail Group-ը, մինչև ինտերնետ խանութներ, նաև գործարարներ, ռեստորանների, հասարակության լայն զանգվածի և մամուլի ներկայացուցիչներ: Ու քանի որ Մոսկվան հանդիսանում է նաև խոշորագույն լոգիստիկ կենտրոն, որտեղ իրականացվում են արտահանման-ներմուծման մեծածավալ գործառնություններ, շնորհանդեսին հրավիրվել և մասնակցել են նաև պարենային ապրանքների ուղղությամբ մասնագիտացված լոգիստիկ կենտրոնների ներկայացուցիչներ։
ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության առաջարկին համապատասխան, հաշվի առնելով Ռուսաստանի Դաշնությունում բնակվող մեր հայրենակիցների հետաքրքրությունը և ցանկությունը՝ մասնակցելու Հայաստանի տնտեսության զարգացման գործընթացներին, շնորհանդեսին հրավիրվել և մասնակցել են նաև հայկական ծագումով ՌԴ գործարար համայնքի ներկայացուցիչներ, ովքեր հայտնել են միջոցառմանը ներկայացված մի շարք ձեռնարկություններում ներդրումներ կատարելու իրենց մտադրության մասին:
Միջոցառումը կազմակերպվել էր Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության և Հայաստանի առևտրական ներկայացուցչի կողմից՝ «Բիզնես Հայաստան» հիմնադրամի մասնակցությամբ:

В Москве состоялась презентация продукции товаропроизводителей пищевой отрасли Армении
8 июня в Москве, в Посольстве Армении в РФ, прошла презентация продукции товаропроизводителей пищевой отрасли Армении.
На мероприятии с участием более двух десятков товаропроизводителей из Армении, был представлен практически весь спектр продуков питания - молочные продукты /сыры/, вина и коньяки, овощные и фруктовые консервы, кондитерские изделия, продукция мясопереработки, рыбная продукция и т. д. Некоторые производители были впервые представлены на российском рынке.
В презентации приняли участие представители различного уровня торговых компаний - от крупных сетевых ритейлеров, таких, как X5 Retail Group, до продуктовых интернет- магазинов, а также ресторанов, бизнесмены, представители общественности и прессы. И, поскольку Москва также является крупнейшим логистическим центром, где происходит большая часть экспортно-импортных операций, на презентацию были приглашены и приняли участие также представители логистических центров, специализирующихся на продуктах питания.
В соответствии с предложением Министерства экономического развития и инвестиций РА, учитывая создавшийся в настоящее время повышенный интерес проживающих в РФ соотечественников к участию в процессах экономического развития Армении, в мероприятии приняли участие также и представители бизнес-кругов РФ армянского происхождения, которые сообщили о своем намерении инвестировать в ряд предприятий, представленных на мероприятии.
Мероприятие было организовано Посольством РА, Торговым представителем РА при участи фонда «Бизнес Армения».