Արծվիկ Մինասյանը հանդիպում է ունեցել Ռիչարդ Միլզի հետ
Հունիսի 15-ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանը հանդիպում է ունեցել Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլզի հետ։
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ-ում ԱՄՆ փոխդեսպան Ռաֆիկ Մանսուրը, դեսպանատան տնտեսական և առևտրի գծով պատասխանատու Ռաֆայել Սամբուն, ՀՀ ՏԶՆ նախարարի տեղակալներ Ավագ Ավանեսյանը ու Ալբերտ Բաբայանը, այլ պատասխանատու անձինք։
Նախարար Մինասյանը ողջունել է դեսպանին, նշել չափազանց կարևոր շրջափուլում համատեղ աշխատելու կարևորությունը և հակիրճ ներկայացրել ամերիկյան կողմի հետ փոխգործակցության ընթացքը։
«Մեր բարեկամությունը Ձեզ հետ և Ձեր աջակցությանը մեր նախարարությանը չափազանց կարևորում ենք», - իր խոսքում նշել է Արծվիկ Մինասյանը։
Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլզը շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման և աշխատանքների ներկայացման համար՝ շնորհավորելով նախարարին․ «Շնորհավորանքներս Ձեր նշանակման կապակցությամբ: Պատրաստ եմ Առևտրի և ներդրումների շրջանակային համաձայնագրի ներքո աշխատել Ձեզ հետ՝ խթանելու առևտուրն ու ներդրումները մեր երկու երկրների միջև: Սա մեր երկկողմ հարաբերությունների թիվ մեկ գերակայությունն է», - նշել է դեսպանը։
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նախարարության կողմից իրականացվող բարեփոխումներին, հակակոռուպցիոն, հակամենաշնորհային քաղաքականությանը, ներդրումային միջավայրին և այս ուղղությամբ նախատեսվող օրենսդրական փոփոխություններին։
Նախատեսվող բարեփոխումների առնչությամբ դեսպանն իր գոհունակությունն է հայտնել, նշելով, որ ամերիկյան ներդրողները հետաքրքրված են Հայաստանով։
Մտքեր են փոխանակվել նաև էներգետիկայի, զբոսաշրջության, խորհրդատվությունների իրականացման և մի շարք այլ հարցերի շուրջ։ Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են համագործակցության և համատեղ աշխատանքի ընդլայնմանը միտված պատրաստակամությունը։

On June 15, the Minister of Economic Development and Investments of RA Artsvik Minasyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Armenia Richard Mills.
The meeting was attended by the Charge d ’Affaires of the USA to Armenia Rafik Mansour, Economic and Commercial officer of the US Embassy in Armenia Rafael Sambu, Deputy Ministers of Economic Development and Investments of RA Avag Avanesyan and Albert Babayan, other officials.
Minister Minasyan welcomed the Ambassador, stressed the importance of working together in an extremely important period and briefly represented the process of cooperation with the American side.
“We highly appreciate our friendship with you and your support to our Ministry,” said Artsvik Minasyan.
The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Armenia Richard Mills expressed gratitude for the meeting and mentioned, “Congratulations on your appointment. I look forward to working together through the Trade and Investment Framework Agreement, or TIFA, to boost trade and investment between our two nations. This is a top priority for our bilateral relations.”
During the meeting the sides touched upon the reforms carried out by the Ministry, anti-corruption, anti-monopoly policy, investment climate and legislative amendments in this direction.
The ambassador expressed his satisfaction for the planned reforms, noting that American investors are interested in Armenia.
The parties also exchanged views on energy, tourism, consultation and other issues. At the end of the meeting, the sides reaffirmed their readiness to expand cooperation and joint activity.