Արծվիկ Մինասյանը հանդիպում է ունեցել Ռիչարդ Միլզի հետ
Հունիսի 15-ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանը հանդիպում է ունեցել Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլզի հետ։
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ-ում ԱՄՆ փոխդեսպան Ռաֆիկ Մանսուրը, դեսպանատան տնտեսական և առևտրի գծով պատասխանատու Ռաֆայել Սամբուն, ՀՀ ՏԶՆ նախարարի տեղակալներ Ավագ Ավանեսյանը ու Ալբերտ Բաբայանը, այլ պատասխանատու անձինք։
Նախարար Մինասյանը ողջունել է դեսպանին, նշել չափազանց կարևոր շրջափուլում համատեղ աշխատելու կարևորությունը և հակիրճ ներկայացրել ամերիկյան կողմի հետ փոխգործակցության ընթացքը։
«Մեր բարեկամությունը Ձեզ հետ և Ձեր աջակցությանը մեր նախարարությանը չափազանց կարևորում ենք», - իր խոսքում նշել է Արծվիկ Մինասյանը։
Հայաստանի Հանրապետությունում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլզը շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման և աշխատանքների ներկայացման համար՝ շնորհավորելով նախարարին․ «Շնորհավորանքներս Ձեր նշանակման կապակցությամբ: Պատրաստ եմ Առևտրի և ներդրումների շրջանակային համաձայնագրի ներքո աշխատել Ձեզ հետ՝ խթանելու առևտուրն ու ներդրումները մեր երկու երկրների միջև: Սա մեր երկկողմ հարաբերությունների թիվ մեկ գերակայությունն է», - նշել է դեսպանը։
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նախարարության կողմից իրականացվող բարեփոխումներին, հակակոռուպցիոն, հակամենաշնորհային քաղաքականությանը, ներդրումային միջավայրին և այս ուղղությամբ նախատեսվող օրենսդրական փոփոխություններին։
Նախատեսվող բարեփոխումների առնչությամբ դեսպանն իր գոհունակությունն է հայտնել, նշելով, որ ամերիկյան ներդրողները հետաքրքրված են Հայաստանով։
Մտքեր են փոխանակվել նաև էներգետիկայի, զբոսաշրջության, խորհրդատվությունների իրականացման և մի շարք այլ հարցերի շուրջ։ Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են համագործակցության և համատեղ աշխատանքի ընդլայնմանը միտված պատրաստակամությունը։

Арцвик Минасян встретился с Ричардом Милсом
15 июня министр экономического развития и инвестиций РА Арцвик Минасян встретился с Чрезвычайным и полномочным послом США в Армении Ричардом Милсом.
На встрече присутствовали: вице-посол США в Армении Рафик Мансур, ответственный сотрудник посольства США по экономическим и коммерческим вопросам Рафаэль Самбу, заместители министра экономического развития и инвестиций РА Аваг Аванесян и Альберт Бабаян, а также другие ответственные лица.
Министр Минасян приветствовал посла США в Армении, подчеркнул важность совместной работы на чрезвычайно ответственном этапе и в кратце представил процесс сотрудничества с американской стороной.
«Мы придаем особо важное значение нашей дружбе с Вами и Вашему содействию нашему министерству», - сказал Арцвик Минасян в своей речи.
Посол США в Армении Ричард Милс, поздравив министра, поблагодарил его за встречу и представление текущей работы: «Примите мои поздравления по случаю Вашего назначения. Я готов работать с Вами в рамках Рамочного соглашения о торговле и инвестициях в целях стимулирования торговли и инвестиций между нашими двумя странами. Это приоритет номер один в наших двусторонних отношениях», - отметил посол.
В ходе встречи стороны затронули вопросы, касающиеся проводимых министерством реформ, антикоррупционной, антимонопольной политики, инвестиционного климата и предстоящих законодательных реформ в этом направлении.
Посол выразил удовлетворение относительно предусмотренных реформ, отметив, что американские инвесторы проявляют интерес к Армении.
Стороны также обменялись мнениями по вопросам энергетики, туризма, проведению консультаций и ряду других вопросов. В конце встречи была выражена обоюдная готовность к расширению сотрудничества и совместной работы.