Ադրբեջանից բռնագաղթած 34 ընտանիքներ կսեփականաշնորհեն իրենց բնակելի տարածքները
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հունիսի 15-ի նիստում գործադիրը հավանություն է տվել «1988-1992 թվականներին Ադրբեջանի Հանրապետությունից բռնագաղթած և Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստացած անձանց կողմից զբաղեցրած բնակելի տարածքները սեփականաշնորհելու մասին» նախագծին։
Համաձայն «1988-1992 թվականներին Ադրբեջանի Հանրապետությունից բռնագաղթած և Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստացած անձանց իրավական և սոցիալ-տնտեսական երաշխիքների մասին» ՀՀ օրենքի 1-ին, 2-րդ, 4-րդ հոդվածների և ՀՀ կառավարության 2001 թվականի մայիսի 14-ի N 404 որոշման` գործադիրը որոշել է․
1. 1988-1992 թվականներին Ադրբեջանի Հանրապետությունից բռնագաղթած և Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստացած անձանց օրենսդրությամբ սահմանված կարգով սեփականաշնորհել իրենց կողմից զբաղեցրած բնակելի տարածքները՝ համաձայն հավելվածի:
2. Սահմանել, որ սույն որոշման հավելվածով նշված հանրակացարանների զբաղեցրած և սպասարկման համար անհրաժեշտ գույքի (հողամասերի և ընդհանուր օգտագործման տարածքների) նկատմամբ ընդհանուր բաժնային սեփականության իրավունքը օրենսդրությամբ սահմանված կարգով անցնում է դրանց առանձին տարածքների նկատմամբ սեփականության իրավունք ձեռք բերողներին:
3. Հայաստանի Հանրապետության Արմավիրի և Սյունիքի մարզպետներին, ինչպես նաև Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի ղեկավարին` սույն որոշումն ուժի մեջ մտնելուց և սեփականաշնորհվող բնակելի տարածքները, որպես առանձին գույքային միավոր առանձնացնելուց և անհրաժեշտության դեպքում համապատասխան սեփականության իրավունքի գրանցման վկայականներում այդ տարածքները որպես բնակելի նշանակության սահմանված կարգով գրանցելուց հետո, ըստ պատկանելության, ապահովել սույն որոշման հավելվածով նշված բնակելի տարածքների սեփականաշնորհումը:
4. Նախագծի հավելվածով նշված տարածքը տիրապետող պետական կառավարման մարմնին օրենսդրությամբ սահմանված կարգով սեփականաշնորհվող բնակելի տարածքի հատակագիծը ներկայացնելուց հետո, բնակիչների հետ կնքել նվիրատվության պայմանագրեր՝ դրանցում նախատեսելով, որ պայմանագրի և պայմանագրից բխող գույքային իրավունքների պետական գրանցման ծախսերը ենթակա են իրականացման նվիրառու բնակիչների միջոցների հաշվին:

15 июня, на заседании Правительства Республики Армения исполнительный орган одобрил проект закона «О приватизации жилплощадей, занятых лицами, депортированными из Азербайджанской Республики в 1988-1992 годах и получившими гражданство Республики Армения».
Согласно статьям 1, 2, 4 Закона РА «О правовых и социально-экономических гарантиях лиц, депортированных из Азербайджанской Республики в 1988-1992 годах и получивших гражданство Республики Армения» и Решению Правительства Армении № 404 от 14 мая 2001 года, исполнительная власть решила:
1. Лицам, депортированным из Азербайджанской Республики в 1988-1992 годах и получившими гражданство Республики Армения, приватизировать жилплощади в порядке, установленном законодательством Республики Армения в соответствии с Приложением.
2. Установить, что право на общую совместную собственность на занятое и необходимое для предоставления услуг имущество (участки и территория совместного использования) указанных в Приложении к данному Решению общежитий, в установленном законом порядке переходит к тем, кто приобрел право собственности на отдельные участки указанного имущества.
3. Марзпетам (губернаторам) Армавирского и Сюникского марзов Республики Армения, а также председателю Комитета по управлению государственным имуществом – после вступления в силу данного Решения и после отделения приватизированных жилых помещений в качестве отдельной единицы имущества и, при необходимости, регистрации этих территорий как мест проживания в свидетельствах о регистрации собственности согласно их принадлежности, обеспечить приватизацию указанной в Приложении данного Решения жилплощади.
4. Указанному в Приложении органу государственного управления – в установленном законом порядке, после представления проекта жилплощади, подлежащей приватизации, заключить с жильцами дарственные контракты, в которых предусмотреть, чтобы расходы на государственную регистрацию прав собственности проводились за счет жильцов.