ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված համագործակցության մասին համաձայնագրի Հոդված 237-ի շրջանակներում, «Կոնյակ» անվանման վերաբրենդավորման գործընթացն արդյունավետ իրականացնելու համար, կողմերը նախատեսել են կատարել համապատասխան քայլեր՝ ֆինանսական ու տեխնիկական աջակցության փաթեթի ձևավորման նպատակով:
Նման գործընթացն անհրաժեշտ է Հայաստանի Հանրապետությունից ծագող ապրանքների համար Եվրոպական միության «Կոնյակ» աշխարհագրական նշումի օգտագործման սահուն դադարեցումը, ինչպես նաև արտահանման շուկաներում Հայաստանի Հանրապետության արդյունաբերության մրցունակ դիրքի պահպանումն ապահովելու համար:
Համաձայն պայմանավորվածության, կհայտարարվի միջազգային խորհրդատվական ընկերության ընտրության մրցույթ։ Ընկերությունը պետք է իրականացնի կարիքների գնահատում՝ ուղղված նոր անուն մշակելուն, ներքին ու արտահանման ավանդական շուկաներում նոր անունը խթանելուն, գովազդելուն և շուկայահանելուն:
Մինչ մրցույթի հայտարարումն ու անցկացումը՝ ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունը հրավիրում է գործընթացի նկատմամբ հետաքրքրություն ունեցող բոլոր միջազգային խորհրդատվական ընկերություններին՝ մինչև ս. թ. հուլիսի 17-ը ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարություն ներկայացնել մրցույթին մասնակցության «մտադրությունների նամակ»:

С целью эффективного осуществления процесса ребрендинга наименования «Коньяк», в соответствии со статьей 237 Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Республики Армения и Евросоюза, стороны предусмотрели принятие соответствующих мер для формирования пакета финансовой и технической поддержки.
Указанные действия необходимы для плавного прекращения использования географического указания «Коньяк» Европейского Союза на товары, производимые в Республике Армения, а также для сохранения конкуреной позиции промышленности Армении на экспортных рынках.
Согласно договоренности, будет объявлен тендер для выбора международной консалтинговой компании, которая должна провести оценку потребностей с целью разработки нового наименования, его продвижения на внутреннем и традиционных экспортных рынках, а также рекламирования и выставления на рынке.
До объявления и проведения тендера, Министерство экономического развития и инвестиций Республики Армения предлагает всем заинтересованным в этом процессе международным консалтинговым компаниям до 17 июля с. г. направить в министерство «письмо о намерениях» для участия в тендере.