«Միջազգայնորեն պատասխանատու հավատարմագրված արտադրության» նախագահը Հայաստանում է. տեքստիլ ոլորտը զարգանում է
29 Հունիս, 2018
«Միջազգայնորեն պատասխանատու հավատարմագրված արտադրություն» (WRAP) կազմակերպության նախագահ և տնօրեն Ավեդիս Սեֆերյանի հայաստանյան այցի շրջանակում, Բիզնես Արմենիայի նախաձեռնությամբ, հունիսի 29-ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունում հանդիպում է կազմակերպվել տեքստիլ արդյունաբերողների հետ։
Հանդիպմանը մասնակցել են ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Արծվիկ Մինասյանը, Բիզնես Արմենիայի գործադիր տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանը, «Հավատարմագրման ազգային մարմին» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Նունե Մկրտչյանը, այլ պաշտոնյաներ։
WRAP-ը՝ «Միջազգայնորեն պատասխանատու հավատարմագրված արտադրություն» կազմակերպությունը (http://www.wrapcompliance.org/ ), տեքստիլ ոլորտի աշխարհի առաջատար արտադրողներին համապատասխանության հավաստագրեր է տրամադրում անվտանգ, օրինական, մարդասիրական եւ էթիկական նորմերին համապատասխանության, այդ թվում՝ ստիպողական, խտրական, մանկական աշխատուժի չկիրառման վերաբերյալ։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվում անվտանգությանը, առողջության պահպանմանը, խրախուսման համակարգին։ WRAP-ը արտադրական պատշաճ գործընթացին համարժեք հավաստագրում է, որը տրվում է փորձագիտական ուսումնասիրության արդյունքում։ Եվ հատկապես տեքտիլ արտադրանքի արտահանման «անցաթուղթ» է համարվում դեպի ամերիկյան շուկա։
Հայաստանի տեքստիլ ոլորտի գործարարները WRAP նախագահ Ավեդիս Սեֆերյանին հարցեր են ուղղել հավաստագրման պայմանների, արտադրական գործընթացի միջազգային լավագույն փորձի մասին, քննարկել հայաստանյան տեքստիլ ոլորտի զարգացման ծրագրեր։
Կազմակերպության գլխավոր գրասենյակն ԱՄՆ Արլինգտոն քաղաքում է, տարածաշրջանային գրասենյակներ կան Հոնկոնգում, Եվրոպայում, Հնդկաստանում, Բանգլադեշում, Դաքքայում, Հարավարևելյան Ասիայում, Լատինական Ամերիկայում։ Կառույցը, որը ղեկավարում է 11-հոգանոց տնօրենների խորհուրդը, գլխավորում է մեր հայրենակից Ավեդիս Սեֆերյանը։

29 июня, по инициативе Business Armenia, в рамках визита в Армению президента и директора «Международного ответственного аккредитованного производства» (WRAP) Аведиса Сеферяна, в Министерстве экономического развития и инвестиций РА была организована встреча с производителями текстиля.
На встрече приняли участие министр экономического развития и инвестиций РА Арцвик Минасян, исполнительный директор Business Armenia Армен Авак Авакян, директор Национального органа по аккредитации Нуне Мкртчян и другие официальные лица.
WRAP - организация «Международное ответственное аккредитованное производство» (http://www.wrapcompliance.org/) - предоставляет сертификаты ведущим мировым производителям текстильной промышленности на соответствие нормам безопасности, законности, гуманности и этическим нормам, включая также неприменение принудительной, дискриминационной рабочей силы и детского труда. Особое внимание уделяется системе безопасности, здравоохранения и поощрения. WRAP - это соответствующая надлежащему производственному процессу сертификация, которая предоставляется в результате экспертного анализа. Следует подчеркнуть, что сертификат WRAP считается «пропуском» для экспорта текстильной продукции на американский рынок.
Представители текстильной отрасли Армении задали президенту WRAP Аведису Сеферяну вопросы относительно условий сертификации, передового международного опыта по производственным процессам, а также обсудили проекты развития текстильной отрасли в Армении.
Головной офис WRAP находится в городе Арлингтон, США. Организация имеет региональные офисы в Гонконге, Европе, Индии, Бангладеш, Дакке, Юго-Восточной Азии и Латинской Америке. Руководство организацией осуществляет совет директоров, состоящий из 11 членов, во главе с нашим соотечественником Аведисом Сеферяном.